Zasady przy rowkowaniu i odcinaniu.

Dyskusje na temat stosowania i doboru narzędzi, głównie skrawających

Autor tematu
abcdef
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 367
Rejestracja: 11 mar 2018, 10:39

Zasady przy rowkowaniu i odcinaniu.

#1

Post napisał: abcdef » 25 mar 2018, 12:17

Witam, przy odcinaniu części na tokarce cnc i konwencjonalnej wygiąłem wałek(cnc) i wyrwałem(konwencjonalna) wałek ze szczęk. Pytanie co robię źle przy takim zabiegu? Są jakieś ogólne zasady przy odcinaniu/rowkowaniu? Wku... mnie to i stresuje.



Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Zasady przy rowkowaniu i odcinaniu.

#2

Post napisał: WZÓR » 25 mar 2018, 12:30

abcdef pisze:
25 mar 2018, 12:17
Witam, przy odcinaniu części na tokarce cnc i konwencjonalnej wygiąłem wałek(cnc) i wyrwałem(konwencjonalna) wałek ze szczęk. ....
,,Wygiąłem'' i ,,wyrwałem'' to pojęcie względne.
Podaj jakieś szczegóły ...... , średnica wałka , rodzaj noża , parametry i w jakiej odległości od czoła szczęk tą operację wykonywałeś.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


MarcinSC
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 22
Rejestracja: 13 mar 2013, 10:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zasady przy rowkowaniu i odcinaniu.

#3

Post napisał: MarcinSC » 28 mar 2018, 08:20

Cześć,
Przede wszystkim sprawdź, czy ostrze jest ustawione na poziomie osi obrotu przedmiotu. Dopuszczalne jest odchylenie ±0,1 mm.

Ogranicz do niezbędnego minimum wysięg listwy przecinaka i jeżeli to możliwe wysięg pręta z uchwytu tokarki (żeby zmniejszyć bicie i zwiększyć stabilność).

Dodatkowo, porównaj zadane parametry dla typu obrabianego materiału z zaleceniami z katalogu producenta narzędzia. Może zadałeś za duży posuw.

Może w twoim przypadku trzeba zastosować węższe ostrze (mniejsze opory skrawania). Albo odwrotnie, z uwagi na głębokość wcinania trzeba by pomyśleć o wyższej i szerszej listwie, a co za tym idzie szerszym ostrzu.

Geometria ostrza też nie jest bez znaczenia. Producenci oferują inne płytki do przecinania (zawijają wiór żeby nie tarł o boczne powierzchnie wcięcia), a inne do precyzyjnych rowków uszczelniających.

Daj znać jak jest u Ciebie i czy moje uwagi były pomocne.
Pozdrowienia,
Marcin

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Narzędzia - frezy, noże, gwintowniki etc ”