Zacina tarczę w głębi materiału - Kątówka

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Autor tematu
Rumcajs91
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 14
Rejestracja: 25 sie 2021, 20:37

Zacina tarczę w głębi materiału - Kątówka

#1

Post napisał: Rumcajs91 » 25 sie 2021, 20:45

Witam, piszę tutaj, być może ktoś będzie mógł pomóc. W warsztacie bardzo często używam szlifierki 125mm. Mam problem, bo tarcze zacinają mi się w materiale. Dokładniej to gdy założę nową tarczę, przez jakiś czas jest dobrze, ładnie tnie, nie dociskam i nie spieszę się. Problem zaczyna się gdy wykonam kilka głębokich cięć (>10mm w głąb) - tarcza się wtedy zaczyna przycinać. Co mam na myśli: Po nawet lekkim wsadzeniu tarczy w głąb materiału zaczyna szlifierkę wyrywać, trzeba ją mocno trzymać ale wtedy obciążenie jest niesamowite - jakby zamiast ciąć, zaciskało tarczę bokami. Materiał się grzeje, szlifierka dostaje w kość - ogólnie nie da się skończyć cięcia i trzeba próbować z drugiej strony albo założyć nową tarcze. Gdzie może tkwić problem? W tarczach czy w technice cięcia robię błąd?

Jeszcze dodam, że problem dotyczy głębokich cięć, blachy 8, 10, 15mm, tarcza która zaczyna się zacinać może być użyta to cięcia blach typu 2mm i daje radę. Mowa o tarczach 1mm.




orion32
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1359
Rejestracja: 18 kwie 2017, 21:55

Re: Zacina tarczę w głębi materiału - Kątówka

#2

Post napisał: orion32 » 25 sie 2021, 20:51

Ściernica się zużywa i przybiera kształt klina. Oprócz wysypywania się na obwodzie, wysypuje się również na czołach. To jest powód zacinania się w materiale . Nic z tym nie zrobisz, bo wszystkie ściernice tak się zachowują przy głębokim cięciu.
,, Iditi na ch. j" maciąg.
PO to dno -aksjomat. Wszystko ma swoje miejsce - Wyborcza, w każdym kiblu! ***** konfederusków.


Cięciwa
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 128
Rejestracja: 25 gru 2020, 10:14
Lokalizacja: prawie w centrum Polski

Re: Zacina tarczę w głębi materiału - Kątówka

#3

Post napisał: Cięciwa » 25 sie 2021, 21:11

Przełóż tarczę na lewą stronę.


orion32
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1359
Rejestracja: 18 kwie 2017, 21:55

Re: Zacina tarczę w głębi materiału - Kątówka

#4

Post napisał: orion32 » 25 sie 2021, 21:15

Pomoże, na lepsze samopoczucie, że zrobiło się wszystko, co było można.
,, Iditi na ch. j" maciąg.
PO to dno -aksjomat. Wszystko ma swoje miejsce - Wyborcza, w każdym kiblu! ***** konfederusków.


kolec7
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 984
Rejestracja: 01 mar 2009, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Zacina tarczę w głębi materiału - Kątówka

#5

Post napisał: kolec7 » 26 sie 2021, 07:09

Zmień mocowanie detalu.
Odcinaj tak, aby kawałek odcinany wisiał poza stołem i opadał pod własnym ciężarem, a nie był podparty na końcu.
Wtedy szczelina po cięciu się otwiera, a nie zamyka. Szczególnie istotne przy cięciu profili. Mniej przy blachach, ale jednak...
"W życiu piękne są tylko chwile...."


Autor tematu
Rumcajs91
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 14
Rejestracja: 25 sie 2021, 20:37

Re: Zacina tarczę w głębi materiału - Kątówka

#6

Post napisał: Rumcajs91 » 26 sie 2021, 07:36

Witam, na wstępie dziękuję za odpowiedzi i w sumie za uspokojenie. Oczywiście, że materiały montuje w sposób który nie klinuje podczas cięcia. Problem występuje nie na dwóch czy trzech tarczach ale około 50 sztukach przy dwóch maszynach. Jedna tarcza potrafi czasem zrobić jedno, głębokie cięcie i to w sumie nie do końca a czasem jedną tarczą przetnę metr płaskownika 10mm. A czy jakość tarcz może mieć na to jakiś wpływ? Kupuję polskie tarcze Andre ale nie z serii pro.

Kiedyś kupując tarcze spotkałem się z stwierdzeniem "nie grzeją materiału".
Może materiał pod wpływem ciepła zaciska tarcze ścierając ją po bokach i w ten sposób uszkadzając? Takie luźne rozmyślanie?


orion32
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1359
Rejestracja: 18 kwie 2017, 21:55

Re: Zacina tarczę w głębi materiału - Kątówka

#7

Post napisał: orion32 » 26 sie 2021, 07:51

Metody są dwie.
1.Często z mieniać sciernicę.
2.Użyć miekszej.Miękka,będzie się sypała po obwodzie i klin nie będzie powstawał, ale za to szybciej się zużyje, co w efekcie sprowadza się do pierwszego.
Rozgrzewanie materiału, może zaciskać, sciernicę, ale zjawisko klinowania występuje również przy cięciu na mokro. Przyczyną jak wcześniej opisałem.
Ostatnio zmieniony 26 sie 2021, 07:58 przez orion32, łącznie zmieniany 1 raz.
,, Iditi na ch. j" maciąg.
PO to dno -aksjomat. Wszystko ma swoje miejsce - Wyborcza, w każdym kiblu! ***** konfederusków.


Autor tematu
Rumcajs91
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 14
Rejestracja: 25 sie 2021, 20:37

Re: Zacina tarczę w głębi materiału - Kątówka

#8

Post napisał: Rumcajs91 » 26 sie 2021, 07:58

Dobrze, w takim razie wszystko zostawiam po staremu. W sumie to te tarcze które już "klinują" zostawiam do szlifierki 115mm albo do cięcia blach i cienkich płaskowników.


Autor tematu
Rumcajs91
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 14
Rejestracja: 25 sie 2021, 20:37

Re: Zacina tarczę w głębi materiału - Kątówka

#9

Post napisał: Rumcajs91 » 12 gru 2021, 11:58

Witam!
jako, że tematu nikt nie skasował a temat zacinania tarcz mnie dalej nurtuje, doszedłem do pewnych wniosków.
zużyłem 55tarcz do cięcia metalu 125mm/1mm co daje jakieś 14h ciągłego cięcia - nie mogłem dojść do konsensusu. Jedne tarcze klinowały a inne nie - wszystkie tej samej firmy z jednego pudelka.

Ostatnio miałem dużo cięcia blachy 12mm, ogółem 5 metrów linii cięcia. Tarcze te co zawsze ale do pracy wziąłem jeszcze jeden sprzęt. Na ogół robię to szlifierką Parkside PWS125 1200W ale ostatnio kupiłem Bosch GWS 13-125 (1300W). Szlifierki różnią się od siebie nie tylko wnętrzem ale przede wszystkim wyglądem zewnętrznym i sposobem trzymania.
Obrazek Obrazek

Ogólnie Bosch jest świetny, mocny, cichszy ale Parksidem pierwszą tarcze zużyłem do końca a Bosch zaczął coś tam przycinać. Koniec końcem całe cięcie wykonałem PWS-em z banalnej przyczyny - ma rączkę na końcu szlifierki. Ja mam tendencję do cięcia "na kiełbasę" więc muszę cały czas kontrolować pion szlifierki. Jeśli trzymam ją stabilnie to minimalizuję ten efekt dzięki czemu linia cięcia jest w pionie a tarcza nie ściera się na klin. Bosch jest mniej poręczny w trzymaniu. Przy cięciu grubych blach jak linia cięcia początkowo idzie krzywo a później zaczynamy prostować szlifierkę to tarcza się ściera bokiem i klinuje.

Jak już doszedłem do tych wniosków i zacząłem ciąć z dużym zaangażowaniem w trzymanie maszyny w idealnym pionie, zużyłem 4-5tarcz do samego końca bez klinowania.


szopenn
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1940
Rejestracja: 21 gru 2015, 11:22
Lokalizacja: Lublin

Re: Zacina tarczę w głębi materiału - Kątówka

#10

Post napisał: szopenn » 12 gru 2021, 12:34

tyle rad a temat można załątwić jedną dobrą poradą, jeśli hurtowo tniesz stal o grubości 10mm, to kup sobie piłę taśmową. Ewentualnie cięcie po taniości to szlifierka 230mm w uchwycie/stoliku.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”