Wymiarowanie rzutów izometrycznych

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
StudentIB
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 501
Rejestracja: 23 paź 2015, 00:00
Lokalizacja: Poznań

Wymiarowanie rzutów izometrycznych

#1

Post napisał: StudentIB » 17 lut 2022, 09:24

Cześć,

od razu uprzedzam, że nie jestem już studentem (mimo nicku) i nie mam na co dzień do czynienia z rysunkami technicznymi, więc mnie tu mie zjedzcie ;-)

Przechodząc do rzeczy - jak to jest z wymiarowaniem na rzutach izometrycznych ? Dobrzański przedstawia takie przykłady, ale spotkałem się z opinią, że (przynajmniej za granicą) nie wymiaruje się w ogóle takich rzutów. Więc jak to w końcu jest ? Czyżby tak się przyjęło, bo kiedyś nie można było tak łatwo zwymiarować rzutu izometrycznego ze wzgl. na brak programów CAD ?



Awatar użytkownika

JacekBelof
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 531
Rejestracja: 02 gru 2018, 22:25
Lokalizacja: Tarnów MP
Kontakt:

Re: Wymiarowanie rzutów izometrycznych

#2

Post napisał: JacekBelof » 17 lut 2022, 10:27

Generalnie, powinno się unikać. Teraz jest jeszcze większy nacisk na to z powodu "durnych" komputerów. Jeżeli zapiszesz rysunek w jakimś formacie 2D (DWG, DXF, SVG itp) to komputerowi nie będzie się zgadzać długość linii ze skalą i wymiarem zadeklarowanym... w rzutach izometrycznych i aksonometrycznych stosujemy skracanie krawędzi widzianych skośnie.
Seria, w moim wykonaniu, to dwie sztuki, w tym jedna w odbiciu lustrzanym. :lol:


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2122
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

Re: Wymiarowanie rzutów izometrycznych

#3

Post napisał: qqaz » 17 lut 2022, 11:43

albo wymiarujemy w przestrzeni zachowując zgodność płaszczyzny wymiaru z płaszczyzną rysunkową. I wtedy "komputer" wie względem której rzutni był tworzony wymiar i nic mi się nie pieprzy. A możliwość lokalizacji wymiaru "wyżej/niżej" bardzo poprawia przejrzystość informacji. Później prezentacja rzutów z różnej perspektywy zachowuje również poprawną dla użytkownika widoczność wymiaru.
Tyle że ja nie zwracam ortodoksyjnie uwagi na normy. Bardziej interesuje mnie czy to co widać na rysunku widzi również adresat rysunku
A że jest niezgodne...?


Autor tematu
StudentIB
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 501
Rejestracja: 23 paź 2015, 00:00
Lokalizacja: Poznań

Re: Wymiarowanie rzutów izometrycznych

#4

Post napisał: StudentIB » 17 lut 2022, 14:53

Dzięki za odpowiedzi, teraz wszystko jasne :-)


orion32
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1359
Rejestracja: 18 kwie 2017, 21:55

Re: Wymiarowanie rzutów izometrycznych

#5

Post napisał: orion32 » 17 lut 2022, 15:37

qqaz pisze:
17 lut 2022, 11:43

Tyle że ja nie zwracam ortodoksyjnie uwagi na normy. Bardziej interesuje mnie czy to co widać na rysunku widzi również adresat rysunku
A że jest niezgodne...?
Są fachowcy i,, fachofcy".
,, Iditi na ch. j" maciąg.
PO to dno -aksjomat. Wszystko ma swoje miejsce - Wyborcza, w każdym kiblu! ***** konfederusków.


adadur
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 241
Rejestracja: 11 wrz 2018, 08:23

Re: Wymiarowanie rzutów izometrycznych

#6

Post napisał: adadur » 09 mar 2022, 08:29

generalnie sie nie stosuje wymiarowania na rzutach 3D ... dla modelu 3D zawsze praktycznie powstaje dokumentacja 2D.
Jeśli już się pojawiają wymiary na rzutach 3D to maja charakter informacyjny - np. określają gabaryt zespoły, detalu itd.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”