Wymiarowanie płytki

Pomoc przy wymiarowaniu

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
erixon21
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 16 sty 2018, 00:44

Wymiarowanie płytki

#1

Post napisał: erixon21 » 16 sty 2018, 00:58

Witam, mam pytanie na temat wymiarowania tego.
Obrazek

Czy ta odległość pomiędzy tymi dwoma otworami kwadratowymi jest zaznaczona prawidłowo? Nie wiem czy jest dobrze widoczne ale poprowadziłem linię pomocniczą w dolnym kwadracie od środka na zewnątrz. Jeśli jest to źle to jak to zaznaczyć? Zrobić taki "krzyżyk" z linii przerywanej z kropką jak przy oznaczaniu okręgu?

Drugie pytanko czy przez ten cały rzut mam poprowadzić linię przerywaną z kropką aby jakoś pokazać gdzie biegnie środek tej części? U mnie środek tego okręgu na środku jest równo oddalony od obu krawędzi. Pokazać to za pomocą linii wymiarowych czy tak jak zrobiłem, jest wystarczająco?

Obrazek

Poza tym są jeszcze jakieś brakujące wymiary?



Tagi:


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4146
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wymiarowanie płytki

#2

Post napisał: Steryd » 16 sty 2018, 09:48

Nie jest to symetryczne, więc nie można dać osi. Ja bym dał wymiar do środka tego otworu. Na pewno nie będzie to błąd. Tak samo na górnym rysunku wypadałoby dać dodatkowo wymiar od jednego otworu do krawędzi, bo nie ma osi.
Wymiarowanie otworów o dowolnym przekroju jest zawsze podyktowane (jak zresztą każde wymiarowanie) funkcją jaką dany element ma spełniać. Jeśli jest ważne, żeby pozycja środka otworu była ustalona, to dajesz wymiary tak jak masz teraz.Jeśli by Ci zależało na położeniu którychś krawędzi, to dajesz wymiary do krawędzi.
Można?
Morzna!!!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”