Wykańczanie małych detali z nierdzewki

Polerowanie zanurzeniowe?

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
bh91
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 893
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:00
Lokalizacja: Radom

Wykańczanie małych detali z nierdzewki

#1

Post napisał: bh91 » 10 maja 2022, 20:13

Hej. Szukam sposobu na jakieś masowe wykańczanie detali ze stali nierdzewnej 304.
Elementy są cięte laserem, gięte (jest kreska po matrycy).
Od maleństw 15x10mm to większe np 150x30mm = generalnie mix.
Każdy ma jakąś dziurkę więc może wisieć przy metodach chemicznych.

Niektóre lecą do gratowanie w polerce wibracyjnej w żywicznych kostkach ściernych. Kreska po gięciu jak i zwykłe rysy blachy znikają wtedy, wiadomo. Ale nie każdemu się podoba wykończenie, a przy małej polerce to czas obróbki na kilka wsadów jest za długi.

Czasem po kilku dniach pojawiają się na nich drobne rdzawe ślady. Są łatwe do zmycia, ale przy większej ilości robi się to dość uciążliwe i czasochłonne.

Co chcę uzyskać - ładną dla oka i czystą powierzchnię, nie wymagającą poprawiania ręcznie każdego detalu.

Co użyć do tego celu?
Myślałem o myjce ultradźwiękowej - i jakiś mocny odrdzewiający płyn albo przeznaczony do stali nierdzewnej (do polerek oczywiście) - może to by chociaż umyło towar?

Widziałem tez chemię Lotnik do polerowania zanurzeniowego. Nie wiem czy tak po prostu - bez prądu to działa?
Preparaty to Lotnik INOX S IM oraz INOX S AFTER. Może to by kompleksowo załatwiło sprawę?

Ma ktoś doświadczenia w tej materii? Najwygodniejszy wydaję się proces chemiczny tymi specyfikami.
Nie jestem sponsorowany - jeśli ktoś zna inne marki lub specyfiki - jestem otwarty na propozycję!
Dzięki!


Jest robota - jest pinonc :wink:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Wykańczanie małych detali z nierdzewki

#2

Post napisał: WZÓR » 10 maja 2022, 21:19

Zerknij tu :

https://www.avalon-machines.pl/

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Cris992
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 143
Rejestracja: 25 lut 2019, 21:54

Re: Wykańczanie małych detali z nierdzewki

#3

Post napisał: Cris992 » 10 maja 2022, 21:25

Dziwne, że ta kreska Ci zostaje po matrycy. Pracowałem kiedyś w firmie gdzie tysiące różnych detali się robiło, czy to z nierdzewki, czarnej czy cynkowanej stali. Wiadomo, często ślady po gięciu zostawały ale tam, gdzie było to niepożądane(najczęściej właśnie nierdzewa) chłopaki robili tak aby śladów nie było. Nie wiem, może mieli jakieś specjalne matryce i stemple? Być może jestem w błędzie ale nie przypominam sobie aby ślady były widoczne.


Autor tematu
bh91
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 893
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:00
Lokalizacja: Radom

Re: Wykańczanie małych detali z nierdzewki

#4

Post napisał: bh91 » 10 maja 2022, 22:29

Cris992 pisze:Dziwne, że ta kreska Ci zostaje po matrycy.


Mam taką "tasiemkę" co można dać na matrycę i śladów nie ma, ale przy małych detalach - zaginanych z dogniataniem trochę mi spada powtarzalność. Matryca V6.
Może gięli na matrycy V-roll? Albo po prostu z folią zabezpieczającą? Wtedy też śladów nie ma - testowałem ;)
Ale nawet pomijając ślad - sama blacha jest niezbyt ładna. Małych elementów nie potną z folią.
A jak potną to one i tak odpadną. Kolejna kwestia - odfoliowanie np 3000 małych części... :D i umycie benzyną, bo klej po folii na krawędziach zostaje - a wibrator tego nie zdziera. Same kłody :wink:
WZÓR pisze:Zerknij tu :

Znam ich, bo od nich mam polerkę :) Wirówka jest szybka, niestety niszczy drobne filigranowe elementy. Większe natomiast sieją w bębnie apokalisę - potrafią mocno strzelić jak cośtam się sklinuje ;) Wibro jest ok ale bardzo powolne, zwłaszcza z drobnymi detalami. Ale to jest mój półśrodek. Dodam, że poleruję z dodatkiem dedykowanego od nich płynu do nierdzewki.
Jest robota - jest pinonc :wink:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Wykańczanie małych detali z nierdzewki

#5

Post napisał: WZÓR » 11 maja 2022, 08:14

Cris992 pisze:
10 maja 2022, 21:25
Dziwne, że ta kreska Ci zostaje po matrycy. Pracowałem kiedyś w firmie gdzie tysiące różnych detali się robiło, czy to z nierdzewki, czarnej czy cynkowanej stali. Wiadomo, często ślady po gięciu zostawały ale tam, gdzie było to niepożądane(najczęściej właśnie nierdzewa) chłopaki robili tak aby śladów nie było. Nie wiem, może mieli jakieś specjalne matryce i stemple?
.......
U mnie chłopaki podkładają na matrycę jakąś specjalną taśmę.
Popytam , zrobię foty i wrzucę do tematu.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
bh91
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 893
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:00
Lokalizacja: Radom

Re: Wykańczanie małych detali z nierdzewki

#6

Post napisał: bh91 » 11 maja 2022, 14:24

WZÓR pisze:U mnie chłopaki podkładają na matrycę jakąś specjalną taśmę.

To coś takiego będzie: https://www.ebay.pl/itm/363782267000

Droge. Przy cienkich blachach podkładałem taki podkład z naklejek (miałem dostęp do całych 100m rolek) i też nie robiło śladów. szybko się niszczyło ale za darmo ;) Można pytać o podkład po foliach w zakładach poligraficznych i drukarniach.
Jest robota - jest pinonc :wink:


Cris992
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 143
Rejestracja: 25 lut 2019, 21:54

Re: Wykańczanie małych detali z nierdzewki

#7

Post napisał: Cris992 » 11 maja 2022, 16:08

Tak, teraz mi się przypomniało, rzeczywiście używali jakiś taśm. Coś podobnego kolorem do silikonu, podobne do tych z linku wyżej.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Wykańczanie małych detali z nierdzewki

#8

Post napisał: WZÓR » 11 maja 2022, 21:07

bh91 pisze:
11 maja 2022, 14:24
WZÓR pisze:U mnie chłopaki podkładają na matrycę jakąś specjalną taśmę.

To coś takiego będzie: https://www.ebay.pl/itm/363782267000

Droge. Przy cienkich blachach podkładałem taki podkład z naklejek (miałem dostęp do całych 100m rolek) i też nie robiło śladów. szybko się niszczyło ale za darmo ;) Można pytać o podkład po foliach w zakładach poligraficznych i drukarniach.
Tak .
Dokładnie taką taśmę stosują.
Gięcie detali na takiej taśmie wychodzi super , bez śladu.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


majewa
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 9
Rejestracja: 12 kwie 2022, 20:44

Re: Wykańczanie małych detali z nierdzewki

#9

Post napisał: majewa » 08 mar 2023, 10:29

Kiedyś bawiłem się w zupełnie innym temacie z nierdzewką. Pamiętam że jakiś kwas dawał poler praktycznie samoczynnie ( może przy lekkim podgrzaniu ) ale już nie pamiętam czy to był kwas fosforowy, mrówkowy czy siarkowy. No i to też mało ekologiczne i w konsekwencji kłopotliwe , bo co potem robić z takim przereagowanym kwasem.


drot
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 36
Rejestracja: 19 gru 2007, 20:24
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Wykańczanie małych detali z nierdzewki

#10

Post napisał: drot » 08 mar 2023, 21:57

Witam
Dawno temu gdy pracowałem w zakładzie produkującym zawiasy, prosto z prasy szły do bębna zwykłego sześciokątnego z jedną otwieraną ścianką, do tego trociny i po mniej więcej dwóch godzinach wyciągało się je błyszczące i zgradowane gotowe do galwanizacji. Może warto sprawdzić, bursztyn też tak polerują. A wsad zamiast trocin może orzech i pasta - sprzedają w sklepach dla jubilerów.

A jeszcze odnośnie polerki wirowej, nie wiem co prawda z jakiej grubości blach te detale, ale z tego co pamiętam to szczelinę ustawiało się chyba na szczelinomierz 0.3 (dawno nie ustawiałem bo odlewarka tylko się kurzy więc nie ma czego polerować). Dziwne że detale się klinują bo w tych nowych Avalona szczelina jest przykryta okładziną. Mnie kolczyki z drutem 0.7 nie sprawiały problemu nawet w starej polerce Olimpi z odkrytą szczeliną.

pozdrawiam Piotr

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”