Wyjaśnienie zadania

Identyfikacja operacji

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
Malgorzata2222
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 11 paź 2023, 21:46

Wyjaśnienie zadania

#1

Post napisał: Malgorzata2222 » 11 paź 2023, 21:58

Dostałam zadanie aby zidentyfikować operacje. Nie wiem jak to określić na podstawie rysunku. Mam podany czas operacji 8min 33s, 9 narzędzi i obrabiarkę Obrabiarka Haas VF-3 ze stołem obrotowo-pochylnym (5 osi).
Jak zidentyfikować operacje, jakie narzędzia Obrazek




jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Wyjaśnienie zadania

#2

Post napisał: jasiu... » 12 paź 2023, 11:34

No to zrób plan obróbki i ewentualnie dopasuj. Przemyśl, co założysz na maszynę (jaki będzie materiał wyjściowy) i w ilu mocowaniach jesteś w stanie to zrobić. To banalnie prosty detal, nie powinnaś mieć kłopotów. A później po prostu dopasuj do określonych czynności czas, tak żeby ci wyszło na twoje ok. 8,5 minuty.

Przykładowo, wiercisz ten otwór, masz konkretną średnicę, do tej obrabiarki użyjesz pewnie wiertła węglikowego, a więc masz parametry obróbki. Wyliczenie ile będzie trwał najazd, wiercenie, odjazd (szybkość G00 znajdziesz z parametrów Haasa) i wiesz ile zajmie ci wykonanie otworu, a ile zostanie na inne operacje.

Tak, masz założone 9 narzędzi. Nie wiem po co aż tyle, ale jeśli tyle ma być, to trzeba pokombinować. Z tym, że zmiana narzędzi trochę trwa (ile - poszukaj w instrukcji Haasa, pewnie jest). Ten czas też musisz stracić, a więc odejmujesz go od założonego czasu wykonania.

Powodzenia! σ


rc666
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1246
Rejestracja: 27 cze 2011, 14:48
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce

Re: Wyjaśnienie zadania

#3

Post napisał: rc666 » 12 paź 2023, 12:03

Gdzie takie zadanie otrzymalas?
Nie ma głupich pytań, są tylko głupcy którzy ich nie zadają...


adadur
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 241
Rejestracja: 11 wrz 2018, 08:23

Re: Wyjaśnienie zadania

#4

Post napisał: adadur » 12 paź 2023, 12:38

Myślę, że chodzi ci o opracowanie "Karty technologicznej" obróbki detalu wg rysunku.
Zdefiniuj pólfabrykat: pręt lub blacha
Zdefiniuj materiał detalu
Zdefiniuj wymiary: BxWxH
Nr rys., ilość sztuk (wielkość produkcji), masa

Do karty technologicznej masz dedykowane arkusze - poszukaj coś w interncecie.
Wypełnij pozycje - powinny byc takie jak: nr operacji, wydział/stanowisko, opis operacji, oprzyrządowanie, czas przygotowawczo-zakończeniowy, czas jednostkowy, czas uzupełniający (co znaczą te czasu powinnas mieć z podręczniku lub w materiałach z wykładów),

następnie rozpisujesz operacje, zaczynasz od obróbki zgrubnej przechodząc do obróbki wykończającej, w kolejnych operacjach zmieniasz narzędzia i mocowania - bez wyobraźni i ułożenia sobie tego w głowie nie uda ci sie to, szczególnie jeśli pracy frezarki nie widzialas na oczy ... poproś kolegę by ci pomógł z tym wystartować by mniej więcej załapać o co chodzi.

Zdaje się że operacje będizesz miała dwie główne - frezować i wiercić, narzędzia to wiertło i Frez/Frezy bo do planowania powierzchni jest inny frez niż np. do wykonania rowka. Musiałas się zetknać z rodzajami narzędzi (frezów) wykorzytaj to.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Wyjaśnienie zadania

#5

Post napisał: jasiu... » 12 paź 2023, 14:22

adadur pisze:
12 paź 2023, 12:38
Zdefiniuj pólfabrykat: pręt lub blacha
Tu jest mało czasu, a pięcioosiowa maszyna. Tak mało czasu może sugerować, że chodzi o obróbkę wielkoseryjną. A w tej sytuacji ja bym trochę nagiął i zasugerował, że materiałem wyjściowym będzie odkuwka.

Wtedy masz szansę złapać toto i obrobić na przyrządzie w jednym zamocowaniu. :P
adadur pisze:
12 paź 2023, 12:38
poproś kolegę
Albo koleżankę. W ostateczności pooglądaj filmy na YT, jak to się wierci i frezuje. Sugerowanie proszenia kolegi jest seksistowskie. :mrgreen:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”