Windows 11

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 13
Posty: 8104
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Windows 11

#21

Post napisał: tuxcnc » 08 maja 2022, 21:09

No więc tak...
Jak pisałem, nowy driver od konwertera PL2303 nie działa, w Windows 10 trzeba było zainstalować starszą wersję i działało, w Windows 11 ta starsza wersja nie działa, a nawet zawiesza komputer.
Ponieważ zawziąłem się, przeprowadziłem kilka testów, między innymi zainstalowałem Arduino IDE, które oprócz oczywistych funkcji ma wbudowany bardzo zgrabny i prosty monitor portu szeregowego.
Chciałem tylko coś sprawdzić, ale zwróciło moją uwagę, że instalator Arduino pytał czy zainstalować jakieś prywatne sterowniki portu szeregowego i to mi dało do myślenia...
Chodzi zasadniczo o ploter do cięcia folii. Uwziąłem się, że zarówno pod Linuksem, jak i pod Windows zrobię taki numer, żeby plik w formacie HPGL można było wyciąć bez użycia żadnego programu, tylko poleceniem systemu operacyjnego listującym plik do portu szeregowego.
Tak dla zasady, żeby sobie udowodnić że potrafię...
Bardzo dawno temu robiłem taki numer pod Windows 98, ale to nic nadzwyczajnego bo to nakładka na DOS, pamiętam jednak że działało to też pod Windows XP, który jest NT i nie ma bezpośredniego dostępu do portów.
Chodzi o to, że na pulpicie umieszcza się odpowiedni plik BAT i upuszczając na niego plik HPGL powoduje się wycięcie pracy na ploterze.
Jak pisałem, było to naprawdę dawno i żadnych szczegółów nie pamiętałem.
Pod Linuksem zadziałało oczywiście z marszu, trzeba na pulpicie umieścić plik o dowolnej nazwie z atrybutem wykonywalności i następującą zawartością:

Kod: Zaznacz cały

#!/bin/bash
stty 9600 -F /dev/ttyUSB0 
cat $1 > /dev/ttyUSB0
Pierwsza linia informuje że to skrypt powłoki, druga ustawia określony port szeregowy, trzecia wysyła zawartość pliku będącego argumentem do portu szeregowego.
W systemie Windows działa komenda MODE ustawiająca parametry portu szeregowego, ale zaleca się robić to przez menadżer urządzeń, więc to pominąłem. Ponadto w Windows nie ma atrybutu wykonywalności tylko rozszerzenie, więc plik na pulpicie może mieć dowolną nazwę, ale z rozszerzeniem BAT, na przykład TNIJ.BAT o zawartości:

Kod: Zaznacz cały

@ECHO OFF
TYPE %1 > COM3
Pierwsza linia wyłącza echo na konsoli (nie jest to konieczne, ale to dobry zwyczaj), druga wysyła zawartość pliku będącego argumentem do portu szeregowego.
Czyli w sumie to samo co pod Linuksem, tylko inaczej zapisane.
No i ten skrypt pod Windows 11 nie działa...
Na początku myślałem że to kwestia drajwerów, albo zablokowanego dostępu do portu, ale sprawa się w końcu wyjaśniła.
Otóż wystarczy uruchomić Arduino IDE, otworzyć i zamknąć monitor poru szeregowego, zamknąć Arduino i... skrypt zaczyna działać a ploter ciąć...
No to teraz czekam na opinię miłośników "najlepszego systemu operacyjnego jaki kiedykolwiek wynaleziono"...
Jak można spieprzyć rzecz tak prostą?
I nie piszcie mi więcej, że pod Windows wszystko działa, a w Linuksie to droga przez mękę...

Dodane 1 godzina 49 minuty 36 sekundy:
A jednak nie chodziło o sterowniki.
Problem polega na tym, że w menedżerze urządzeń można sobie ustawiać parametry portu do woli i bez większego skutku...
Dodałem tę linię której nie powinno się dodawać i zaczęło działać...

Kod: Zaznacz cały

@ECHO OFF
MODE COM3:baud=96 parity=n data=8 stop=1 to=off xon=off odsr=off octs=off dtr=off rts=off idsr=off
TYPE %1 > COM3
To tak dla porządku.




Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2368
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Windows 11

#22

Post napisał: Avalyah » 09 maja 2022, 12:01

tuxcnc pisze:Dodałem tę linię której nie powinno się dodawać i zaczęło działać...

Czyli jednak to Ty nie potrafisz, a nie najlepszy system jaki kiedykolwiek wynaleziono. Zaskoczenia nie ma.

Ja na Twoim miejscu bym bez kija nie podchodził do systemu, w którym nie możesz wrzucić sobie pliku hpgl na skrypt bat i nie pośle on tego na port szeregowy. Trzeba napisać do Billa, że jego nowy system do niczego się nie nadaje. No niby się nadaje, bo działa, ale nie powinno. Więc szajs a nie system, skoro nie da się na nim zrealizować tak podstawowej funkcjonalności w dwóch liniach skryptu (czyli mniej niż na Linuxie), ale w trzech (czyli tak samo, jak na linuxie). Chłopie ja się czasem zastanawiam czy w ogóle czytasz, co piszesz, czy celowo prowokujesz w ten sposób, żeby się nie nudzić.

Awatar użytkownika

Autor tematu
tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 13
Posty: 8104
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Windows 11

#23

Post napisał: tuxcnc » 09 maja 2022, 15:52

Avalyah pisze:
09 maja 2022, 12:01
Czyli jednak to Ty nie potrafisz, a nie najlepszy system jaki kiedykolwiek wynaleziono. Zaskoczenia nie ma.
Specjalnie dla Ciebie uruchomiłem Windows i zrobiłem zrzut ekranu:
Obrazek
Jeżeli uważasz że tak właśnie powinno być, to nie mamy o czym rozmawiać.

Awatar użytkownika

Autor tematu
tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 13
Posty: 8104
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Windows 11

#24

Post napisał: tuxcnc » 10 maja 2022, 18:50

Zadanie dla miłośników Windows

Mam w nowym laptopie tylko dwa gniazda USB "A", więc kiedy jedno zajmuje odbiornik bezprzewodowej myszy robi się problem.
Touchpada nie lubię i nie używam, bo mi "sam klika" i czasem potrafi narobić szkód.
Z powyższego powodu zakupiłem sobie mysz bluetooth, która jest niewidoczna, taka jej uroda.
Pod Linuksem rozwiązanie znalazłem w kilka minut, jeżeli dowolne urządzenie bluetooth sparuje się konsolowym narzędziem bluetoothctl to potem jest już widoczne także dla innych programów, w tym blueman.
Pod Windows 11 myszy nie widać i tyle. Widoczne są telewizory i inny sprzęt sąsiadów, a mysz leżąca obok laptopa nie...
Google podpowiada żeby zaktualizować sterowniki, co nie daje żadnego efektu, bo są aktualne.
Mam dongle bluetootch CSR 4.0 i CSR 5.0, więc pomyślałem że może one mysz zobaczą.
Dongle nie działają z marszu - brak drajwerów.
Ściągnąłem jakieś "drajwery", które w czasie instalacji okazały się jakimś "update drivers program"... Typowe dla świata Windows, jak Wy w ogóle radzicie sobie w tym burdelu, w którym wszyscy tylko kombinują jak się nawzajem wydymać?
W końcu znalazłem prawdziwe drajwery, 400 MB do pobrania...
Drajwery się zainstalowały, w menedżerze urządzeń pojawiło się urządzenie "bluetooth radio", tylko tyle że nie w menu "bluetooth". Windowsowy menedżer bluetooth chce pracować tylko z urządzeniem zainstalowanym w laptopie, a dongle olewa jakby ich wcale nie było...
Nawiasem mówiąc, Linux obsługuje mi CSR 4.0 z marszu, bez instalowania pół gigabajta programów...

No to teraz mi odpowiedzcie, jak w Windows 11 znaleźć i zainstalować urządzenie Bluetooth niewidoczne w okienkowym menedżerze?


tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2973
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: Windows 11

#25

Post napisał: tristar0 » 10 maja 2022, 20:11

tuxcnc pisze:No to teraz mi odpowiedzcie, jak w Windows 11 znaleźć i zainstalować urządzenie Bluetooth niewidoczne w okienkowym menedżerze
Nie znudziło się ci jeszcze te samo okaleczanie ,skoro masz mysz gadającą po chińsku to zapewne nie ma do niej sterowników w win11 , więc "cza" ruszyć głową i poszukać sterowników dodam że jak znajdziesz to jeszcze musisz wyłączyć wymuszanie podpisów. Tak niestety porobiło się już od win 10 że preferują własne sterowniki.Kupiłem sobie kiedyś słuchawki Bluetooth i walki było co nie miara zanim to ruszyło bo win nie miał do nich sterowników.
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki


emsc
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 630
Rejestracja: 13 wrz 2018, 02:19
Lokalizacja: Pisdecka Republika Ludowa, ***** ***

Re: Windows 11

#26

Post napisał: emsc » 10 maja 2022, 20:32

Zarówno BT jaki i USB mają kilka warstw protokołu. Jest to na tyle skomplikowane że przy jednoczesnej ciągłej ewolucji standardów, często sprzęty różnej generacji ze sobą nie chcą współpracować. Probem nie dotyczy tylko Wndows, ale także Androida czy systemu Apple.
To jest dziadostwo, ale wszystkiemu winni są... klienci, żądający ciągłych nowości, których nie da się nawet porządnie przetestować przed wprowadzeniem na rynek.
Czasy kiedy markowy sprzęt był niezawodny i niemalże nie sposób było znaleźc błędy w oprogramowaniu dawno minęły i obawiam się że bezpowrotnie. Przynajmniej dopóki to ludzie programy piszą.
Osobiście, jeśli coś mi działa, to trzymam i używam tak długo jak się da. Jak dotąd mam w domu raptem jeden komputer z Windows 10. Wszystko pozostałe chodzi na Win 7, Win XP a jedna maszyna jest sterowana spod DOS-a. I KAŻDY ma co najmniej jeden fizyczny port szeregowy. Bo to jest coś, co działa zawsze.
Eksperymenty na własnym organizmie zostawiam tym z mentalnością kamikadze albo posiadających worek bezwartościowego czasu na zbyciu.

Awatar użytkownika

Autor tematu
tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 13
Posty: 8104
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Windows 11

#27

Post napisał: tuxcnc » 10 maja 2022, 21:51

Specjaliści się znaleźli...

Problem nie jest sprzętowy, bo pod Linuksem sprzęt działa.
Znalazłem takie narzędzie Bluetooth Command Line Tools.
Działa w sposób stanowczo niezadowalający, ale raz mysz wykrył, sparować już nie dał rady.
Adres MAC znam z Linuksa (no normalnie jaja), bez jego podania nie ma szans na wykrycie myszy.
Obrazek


emsc
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 630
Rejestracja: 13 wrz 2018, 02:19
Lokalizacja: Pisdecka Republika Ludowa, ***** ***

Re: Windows 11

#28

Post napisał: emsc » 11 maja 2022, 02:23

A ktoś mówił, że sprzętowy?

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1691
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

Re: Windows 11

#29

Post napisał: grg12 » 12 maja 2022, 10:00

Wy tu dyskutujcie o sterownikach i konfigurowania urządzeń z linii komend a mnie właśnie szlag trafił kilka godzin pracy bo windows stwierdził że się sam o północy zrestartuje bo musi update zainstalować...
Tak, da się to wyłaczyć, tak mój błąd że nie wyłączyłem tego zaraz po instalacji systemu... pytanie tylko dlaczego wyłaczenie tego jest tak skomplikowane (trzeba edytować jakieś "szablony administracyjne" ) zamiast opcji na stronie konfiguracji godzin aktywnego użytkowania komputera...

Awatar użytkownika

JacekBelof
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 543
Rejestracja: 02 gru 2018, 22:25
Lokalizacja: Tarnów MP
Kontakt:

Re: Windows 11

#30

Post napisał: JacekBelof » 12 maja 2022, 11:10

grg12 pisze:pytanie tylko dlaczego wyłaczenie tego jest tak skomplikowane
Bo Microsoft uważa, że wie najlepiej, co dla ciebie jest najlepsze, a wszystkich użytkowników traktuje jak debili. Więc utrata ciężkiej pracy jest... dla twojego dobra 🤣
Seria, w moim wykonaniu, to dwie sztuki, w tym jedna w odbiciu lustrzanym. :lol:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”