Wiertła z końcówką węglikową

Dyskusje na temat stosowania i doboru narzędzi, głównie skrawających

Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Wiertła z końcówką węglikową

#1

Post napisał: strikexp » 06 mar 2018, 20:58

Dzisiaj zorientowałem się że nie mam wierteł 11 i 12mm. Przejrzałem allegro i już miałem kupować jak natknąłem się na takie coś:
http://allegro.pl/wiertlo-do-metalu-12- ... ml#thumb/2

Czy ktoś testował takie wiertła z końcówką z węglikiem? Jestem ciekawy czy jest kruche i trzeba do niego czegoś więcej niż Zośki?



Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Wiertła z końcówką węglikową

#2

Post napisał: adam Fx » 07 mar 2018, 07:27

ooo widzisz ciekawa aukcja ..ciekawe czy nie z alliexpers hmm trzeba będzie obczaić
ja mam na specjalne okazje takie http://www.artjack.usk.waw.pl/index.php ... anowe-artu ale stosowałem tylko by rozwiercić gwintownik czy metal utwardzony po spawaniu nigdy jednak w zwykłej miękkiej stali bo mi ich szkoda
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Staszek 83
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 55
Rejestracja: 27 mar 2016, 14:07
Lokalizacja: lublin
Kontakt:

Re: Wiertła z końcówką węglikową

#3

Post napisał: Staszek 83 » 07 mar 2018, 09:43

Widziałem takie na półce w ciastoramie w podobnej cenie.


Barni
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 142
Rejestracja: 29 lut 2012, 13:14
Lokalizacja: Niepołomice

Re: Wiertła z końcówką węglikową

#4

Post napisał: Barni » 07 mar 2018, 10:10

Cóż, Ja wzeszłym roku kupiłem z lidla za 10zł zestaw wierteł do betonu bodajże od 4 do 10mm z płytka z węglika do betonu, zaostrzyłem pod stal i używam do zahartowanych detali nigdy nie miałem problemu z nimi.


Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wiertła z końcówką węglikową

#5

Post napisał: strikexp » 07 mar 2018, 10:27

Jeśli markowe HSS-CO potrafią wywiercić jakieś 100 otworów bez ostrzenia. To myślę że takim wiertłem z węglika można spokojnie wywiercić 300. Więc jakoś bardzo szkoda by mi ich nie było, oby nie złamać. No ale faktycznie warto rozejrzeć się po aliexpress, czy aby nie kupi ich 50% taniej.
Jakby ktoś znalazł to niech poda linka tutaj lub w "okazje allegro".


baniok
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 69
Rejestracja: 19 wrz 2015, 00:34
Lokalizacja: Brzeszcze

Re: Wiertła z końcówką węglikową

#6

Post napisał: baniok » 07 mar 2018, 11:23

adam Fx pisze:ja mam na specjalne okazje takie http://www.artjack.usk.waw.pl/index.php ... anowe-artu ale stosowałem tylko by rozwiercić gwintownik czy metal utwardzony po spawaniu nigdy jednak w zwykłej miękkiej stali bo mi ich szkoda


Jakiś czas temu znalazłem też te wiertła i zastanawiam się do zastosować awaryjnych, warto?

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Wiertła z końcówką węglikową

#7

Post napisał: adam Fx » 07 mar 2018, 15:07

mnie już kilka razy uratowały co prawda na chińskiej wiertarce stołowej udało mi się już wykruszyć 3mm i 5mm ale gdyby nie one to nie dałbym rady
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Awatar użytkownika

MateuszCegła
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 28 lut 2019, 21:15
Lokalizacja: Mszana Dolna

Re: Wiertła z końcówką węglikową

#8

Post napisał: MateuszCegła » 28 lut 2019, 21:34

Ja używam sporadycznie. Są ok :)


pavyan
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 755
Rejestracja: 12 paź 2018, 21:36

Re: Wiertła z końcówką węglikową

#9

Post napisał: pavyan » 28 lut 2019, 22:22

Na aukcji Alle nie ma nazwy "firmowej", ale wiertła z pierwszego postu to chyba wyrób JUFISTO pod nazwą JU-MCAR.
Są tutaj https://www.narzedziak.pl sam towar nieco taniej, ale przesyłka droższa.
Też się do nich przymierzam, bo tanie - a dedykowane do stali; zresztą po cenie sądząc, na pewno są chińskie.
Do tej pory też szlifowałem odpowiednio zwykłe do betonu albo używałem starych polskich z węglikiem (do stali). Tylko, że tych polskich mam zaledwie 3-4 średnice... mało.
Przydatne są także wiertła węglikowe do laminatu szklanego - ale "popularne" średnice są tylko do ok. 2mm.
Pomogłem? Kliknij, proszę :-)


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

Re: Wiertła z końcówką węglikową

#10

Post napisał: InzSpawalnik » 16 mar 2019, 09:36

Kiedys kupiłem tego typu wiertło, z moich obserwacji nie nadaje się do wiercenia większych ilości otworow w zwykłych materiałach.
Nie nadaje się ze względu na to ze latwo peka ( kruszy się ) weglik. Miałem markowe wiertło a mimo to, jeśli chodzi o wiertła gorszych producentow będzie podobnie.

Odnosnie tego co napisales StrikeXp : z wiertła HSS-E ( wersja wiertła HSS-Co z najwyzsza zawartoscia kobaltu ) uzyskałem na stanowisku zautomatyzowanym z tego co pamiętam około 300 otworow w przeciągu 15 minut ( średnica wiertła 12mm, grubość materialu 6mm ), bez żadnego chłodzenia przy wyśrubowanych warunkach ( predkosc posuw ). Po 300 otworach zauwazylem lekkie odbarwienie krawędzi wiertła, jeśli chodzi o stepienie krawędzi było nieznaczne ( umozliwialo dalsza prace ). Oczywiście mowa o wiertle zaostrzonym przez producenta fabrycznie ( wiertło HSS-E rpzez producenta zaklasyfikowane "do trudnych prac" ).

Ja bym nie szedł w strone wierteł z lutowanymi węglikami tylko w HSSE. Jak się o nie dba jest to produkt do wszystkiego na lata ( zgadza się jest droższy nawet od zwykłych HSSCO ).

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Narzędzia - frezy, noże, gwintowniki etc ”