Wielkość tekstu wymiarowego w Autocadzie Mechanicallu-jak zmienić


Autor tematu
malekin245
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 10
Rejestracja: 15 kwie 2021, 17:12

Wielkość tekstu wymiarowego w Autocadzie Mechanicallu-jak zmienić

#1

Post napisał: malekin245 » 20 kwie 2021, 14:22

Mam problem, gdyż rysowałem szkic podnośnika który ma 12m wysokości i przy wymiarach liczby są strasznie małe w porównaniu do rysunku. Jak mogę zwiększyć rozmiar tekstu wymiarowego?




brandnew
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 126
Rejestracja: 23 lut 2021, 21:01

Re: Wielkość tekstu wymiarowego w Autocadzie Mechanicallu-jak zmienić

#2

Post napisał: brandnew » 20 kwie 2021, 17:55

1. Potrzebna jest przeglądarka internetowa np. Chrome;
2. Wybierasz YouTube;
3. W okienku wyszukiwania wpisujesz Autocad wymiarowanie;
4. Wybierasz z setek tutoriali ten, który najbardziej ci odpowiada;
5. Polecam tutoriale Andrzeja Jaskulskiego.


pavyan
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 755
Rejestracja: 12 paź 2018, 21:36

Re: Wielkość tekstu wymiarowego w Autocadzie Mechanicallu-jak zmienić

#3

Post napisał: pavyan » 20 kwie 2021, 21:04

W jakimś prehistorycznym autocadzie, lewym myszy zaznaczam wymiar (lub wymiary), klikam prawym myszy, wybieram "właściwości", i w otwartym dłuuugim oknie zmieniam wszystko co potrzeba (najczęściej właśnie wysokość cyfr/tekstu, ale i wartość, wielkość strzałki, kolory, albo np. dokładność podawania kąta itp.).
Wszystko mogę zmienić w elementach rysunku w ten sposób - czyli wchodząc we właściwości.
Przypuszczam że w nowych wersjach programu jest identycznie lub podobnie (bo jaki sens byłoby to zmieniać?) - ale pewny nie jestem. Bo mam wrażenie, że "programiarze" czasem robią dziwne zmiany w dobrych, "tradycyjnie" obsługiwanych programach.
Pomogłem? Kliknij, proszę :-)


brandnew
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 126
Rejestracja: 23 lut 2021, 21:01

Re: Wielkość tekstu wymiarowego w Autocadzie Mechanicallu-jak zmienić

#4

Post napisał: brandnew » 20 kwie 2021, 23:35

pavyan pisze: lewym myszy zaznaczam wymiar (lub wymiary), klikam prawym myszy, wybieram "właściwości", i w otwartym dłuuugim oknie zmieniam wszystko co potrzeba (najczęściej właśnie wysokość cyfr/tekstu, ale i wartość, wielkość strzałki, kolory, albo np. dokładność podawania kąta itp.).

Z wymiarowaniem w cadzie jest prosto i trudno jednocześnie.
Pierwsze pytanie to czy szkic/rysunek będzie drukowany. - zakładam, że tak.
Drugie to czy będzie drukowany z karty model czy układ?
Kolejne to w jakiej skali jest model i w jakiej skali będzie drukowany?
Czy drukowany rysunek będzie w jednej skali, czy będą elementy w różnych skalach?
Doraźnie można zmieniać wymiary tak jak wyżej zacytowałem, ale to nie jest metoda na wymiarowanie całego rysunku.
Generalnie wymiarowanie wprowadza się korzystając ze stylów wymiarowych, a te konfiguruje się w edytorze stylów.
Sama edycja nie jest skomplikowana, ale trzeba wiedzieć do jakiego celu styl wymiarowania będzie zastosowany - stąd pytania powyżej. Żeby nie wyważać otwartych drzwi najlepiej skorzystać z tutoriali, których autorzy pokazują i omawiają co i jak zrobić by uzyskać pożądany efekt.


Autor tematu
malekin245
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 10
Rejestracja: 15 kwie 2021, 17:12

Re: Wielkość tekstu wymiarowego w Autocadzie Mechanicallu-jak zmienić

#5

Post napisał: malekin245 » 21 kwie 2021, 12:55

brandnew pisze:
20 kwie 2021, 23:35
pavyan pisze: lewym myszy zaznaczam wymiar (lub wymiary), klikam prawym myszy, wybieram "właściwości", i w otwartym dłuuugim oknie zmieniam wszystko co potrzeba (najczęściej właśnie wysokość cyfr/tekstu, ale i wartość, wielkość strzałki, kolory, albo np. dokładność podawania kąta itp.).

Z wymiarowaniem w cadzie jest prosto i trudno jednocześnie.
Pierwsze pytanie to czy szkic/rysunek będzie drukowany. - zakładam, że tak.
Drugie to czy będzie drukowany z karty model czy układ?
Kolejne to w jakiej skali jest model i w jakiej skali będzie drukowany?
Czy drukowany rysunek będzie w jednej skali, czy będą elementy w różnych skalach?
Doraźnie można zmieniać wymiary tak jak wyżej zacytowałem, ale to nie jest metoda na wymiarowanie całego rysunku.
Generalnie wymiarowanie wprowadza się korzystając ze stylów wymiarowych, a te konfiguruje się w edytorze stylów.
Sama edycja nie jest skomplikowana, ale trzeba wiedzieć do jakiego celu styl wymiarowania będzie zastosowany - stąd pytania powyżej. Żeby nie wyważać otwartych drzwi najlepiej skorzystać z tutoriali, których autorzy pokazują i omawiają co i jak zrobić by uzyskać pożądany efekt.
Będzie drukowany z karty model do pdf, skala musi być gdyż podnośnik ma 12 m wysokości, więc trzeba go kilkanaście razy zmniejszyć, tylko teraz jak zwiększyć te liczby wymiarowe bo w ogóle nie są widoczne, w załączniku jest to pokazane

Dodane 44 minuty 20 sekundy:
pavyan pisze:
20 kwie 2021, 21:04
W jakimś prehistorycznym autocadzie, lewym myszy zaznaczam wymiar (lub wymiary), klikam prawym myszy, wybieram "właściwości", i w otwartym dłuuugim oknie zmieniam wszystko co potrzeba (najczęściej właśnie wysokość cyfr/tekstu, ale i wartość, wielkość strzałki, kolory, albo np. dokładność podawania kąta itp.).
Wszystko mogę zmienić w elementach rysunku w ten sposób - czyli wchodząc we właściwości.
Przypuszczam że w nowych wersjach programu jest identycznie lub podobnie (bo jaki sens byłoby to zmieniać?) - ale pewny nie jestem. Bo mam wrażenie, że "programiarze" czasem robią dziwne zmiany w dobrych, "tradycyjnie" obsługiwanych programach.
Dzięki udało się!
Załączniki
podnosnik wymiarowanie.png


brandnew
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 126
Rejestracja: 23 lut 2021, 21:01

Re: Wielkość tekstu wymiarowego w Autocadzie Mechanicallu-jak zmienić

#6

Post napisał: brandnew » 21 kwie 2021, 16:59

malekin245 pisze:Dzięki udało się!

Widzę, że sprawa załatwiona. Rozumiem, że zmieniłeś co trzeba (wysokość tekstu, rozmiar strzałki i inne) we właściwościach.
Gdybyś jednak chciał mieć style do różnych skal, to zachęcam do zaprzyjaźnienia się z Managerem stylów wymiarowania, który powinieneś znaleźć na karcie Opis.

Awatar użytkownika

Bri
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 814
Rejestracja: 21 maja 2009, 07:31
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Wielkość tekstu wymiarowego w Autocadzie Mechanicallu-jak zmienić

#7

Post napisał: Bri » 31 sie 2021, 20:05

Chciałem zwrócić tylko uwagę i pozostawić ślad dla potomności - że nie skaluje się rysunków. To jest CAD i został stworzony jest po to żeby rysować 1:1, skala jest do widoków, szczegółów, powiększeń.
Na problemy z wydrukiem są style wymiarowe i karta układ.
To są podstawowe rzeczy.

Śląsk - Nierdzewka, Alloy, Laser, Gięcie, Excel

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Autodesk Software (Autocad, Inventor etc) ”