Grawerowanie na szkle i aluminium

Szukam czegoś taniego do grawerowania na butelce szklanej i puszce aluminiowej

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów
Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 8105
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Grawerowanie na szkle i aluminium

#11

Post napisał: tuxcnc » 18 maja 2024, 05:31

Mitsu pisze:
17 maja 2024, 21:05
Jak widzę jakie cuda na filmikach robi to do zegarków trybiki można produkować.
W znakowarce dużą różnicę robi użyta soczewka, ale ona jest wymienna i dość tania, więc nie będę się rozpisywał, tylko zasygnalizuję.
Ja mam znakowarkę 30W i z soczewką 50x50 robiłem już takie hece, jak usunięcie z aluminium złamanego wiertła widiowego. To by się jeszcze dało zrobić elektroerozyjnie (bardziej kłopotliwe) i na tym dostępne metody się kończą...
Ale z tymi trybikami, to też niezupełnie. Znakowarka ma głowicę galvo, czyli system luster odchylających promień. Skutkuje to tym, że promień trafia w materiał pod kątem, więc i tnie pod kątem. Ale nie dawniej jak przedwczoraj ciąłem podkładki regulacyjne z blachy 0,1 mm, gdzie opisany efekt nie ma znaczenia, a wykonanie tego inną metodą byłoby męczarnią...
Ale o szkle nic nie powiem, bo nigdy nie próbowałem.
Natomiast kiedyś bawiłem się w doświadczenia chemiczne i wiem, że niektóre odczynniki zostawiały na szkle plamy praktycznie nie do usunięcia. Na tej zasadzie opierają się pasty i spreje, które zawierają substancje, które laser wtapia w powierzchnię znakowanego materiału. Efekty mogą być bardzo różne, ale mogą też być dla Ciebie wystarczające...




Autor tematu
Mitsu
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 13
Posty: 16
Rejestracja: 15 maja 2016, 19:58
Lokalizacja: Radomsko

Re: Grawerowanie na szkle i aluminium

#12

Post napisał: Mitsu » 18 maja 2024, 11:20

Teraz załapałem, że te pasty i spreje działają tak, że laser je wtapia w szkło. To bardzo fajne w takim razie i w zupełności mi wystarczy, bo potrzebowałem czegoś, czego się nie da zerwać i usunąć.

W takim razie chyba odżałuje na ten laser 100W Fiber od chińczyka.

Jeszcze jedna rzecz.... Jak chińczyk pisze, że laser jest 3D to znaczy, że ta głowica u góry się obraca we wszystkich kierunkach i nie potrzebuje przystawki na wałkach do puszek ? Czy i tak by było lepiej mieć taką przystawkę, bo praca będzie szybsza i przyjemniejsza ? No i przy okazji głowica by się tak nie zużywała jak by nie chodziła na boki. Bo koszt przystawki nieduży a później robienie głowicy pewnie spory, bo luzy się porobią.

I czy kupić od niego wersję z kamerą ? Czy śmiało można sobie później dokupić kamerę jak coś i nie będzie problemów z kompatybilnością.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7643
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

Re: Grawerowanie na szkle i aluminium

#13

Post napisał: pukury » 18 maja 2024, 12:15

Hej.
Swoją drogą - ciekawe jaka jest żywotność takiego lasera - w godzinach pracy.
100 szt. dziennie taj jakieś 12 - 13 na godzinę.
Pomijając czas na jedną szt.
pzd.
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 8105
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Grawerowanie na szkle i aluminium

#14

Post napisał: tuxcnc » 18 maja 2024, 13:00

Mitsu pisze:
18 maja 2024, 11:20
Jeszcze jedna rzecz.... Jak chińczyk pisze, że laser jest 3D to znaczy, że ta głowica u góry się obraca we wszystkich kierunkach i nie potrzebuje przystawki na wałkach do puszek ?
Nie. Na pewno nie o to chodzi.
Grawerowanie laserowe to znikome siły (ale jednak występujące), więc oś obrotowa nie musi być jakoś specjalnie solidna, wystarczy praktycznie każda dostępna na rynku.
Natomiast dość istotne jest aby miała konik dość precyzyjnie ustawiany.
Trochę się bawiłem w odzyskiwanie blaszki z puszek po napojach. Taką puszkę dość trudno jest ustawić idealnie w poziomie. blisko uchwytu cięło dookoła, ale już dalej laser gubił fokus i część puszki była przecięta, a część nawet nie ruszona.
Takie urządzenia, w których materiał kładzie się na rolkach uważam za zwykłe partactwo i nie chciałbym tego nawet za darmo, aczkolwiek w pewnych przypadkach może to być wystarczające.
Ja mam coś podobnego do tej https://www.aliexpress.com/item/1005004802013823.html aczkolwiek kupowałem ją do frezarki, więc wybrałem model z przekładnią zębatą a nie na pasku. Może się komuś wydawać, że zapłacenie 500 PLN za kawałek płaskownika (bottom plate) to przesada, ale jest to element bezdyskusyjnie decydujący o precyzji i wygodzie użytkowania urządzenia.
Kiedyś zastanawiałem się nad taką https://www.aliexpress.com/item/1005006039692440.html która do lasera wydaje się być wystarczającą, a jest kilka razy tańsza. Ale jak już jedną mam, to zakup drugiej odłożyłem na bliżej nieokreśloną przyszłość...


Daniu
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 853
Rejestracja: 01 lip 2013, 00:27
Lokalizacja: Krk

Re: Grawerowanie na szkle i aluminium

#15

Post napisał: Daniu » 18 maja 2024, 13:03

Mitsu pisze:
18 maja 2024, 11:20

Jeszcze jedna rzecz.... Jak chińczyk pisze, że laser jest 3D to znaczy, że ta głowica u góry się obraca we wszystkich kierunkach i nie potrzebuje przystawki na wałkach do puszek ?
Spróbuj sobie to wyobrazić… co z tego, że obracałaby się głowica? To nie laser dyskotekowy..

3D to znaczy, że prawdopodobnie działa też w osi Z. A jeśli chcesz wiedzieć na 100% to spytaj sprzedawcę co ma na myśli..
„Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy”…


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2844
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

Re: Grawerowanie na szkle i aluminium

#16

Post napisał: koala.g » 18 maja 2024, 13:22

3D znaczy że robi reliefy 2,5 D.... Matko Bosko chińszczyźnano.
Obrazek


Autor tematu
Mitsu
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 13
Posty: 16
Rejestracja: 15 maja 2016, 19:58
Lokalizacja: Radomsko

Re: Grawerowanie na szkle i aluminium

#17

Post napisał: Mitsu » 18 maja 2024, 17:02

To chyba jeszcze co innego, bo niektóre są opisane jako 2.5D i te droższe jako 3D

I dlaczego w większości tych laserów 100w głowica jest taka mała. W tym co pokazałem jest duża taka. Znaczy, że inne chińczyki oszukują na mocy ? Czy może ta, co ja pokazałem jest lipna jakaś ?


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 16275
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Grawerowanie na szkle i aluminium

#18

Post napisał: kamar » 18 maja 2024, 17:48

pukury pisze:
18 maja 2024, 12:15
Swoją drogą - ciekawe jaka jest żywotność takiego lasera - w godzinach pracy.
Deklarują 10 000 godzin i pewnie tak mają. U mnie ósmy rok bez widocznych zmian. A ma ciężko.


Daniu
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 853
Rejestracja: 01 lip 2013, 00:27
Lokalizacja: Krk

Re: Grawerowanie na szkle i aluminium

#19

Post napisał: Daniu » 18 maja 2024, 18:40

2.5D bo os Z ustawiana ręcznie korbą, a 3D jest wysterowana z EzCada.

Głowica w linku który podałeś prawdopodobnie jest właśnie 3D, gdzie oprócz galvanometrow na XY jest jeszcze sterowany z programu beam expander, dzięki czemu wiązka jest focusowana w różnej odległości osi Z.

Tobie do prostego grawerowania jest to zbędne. Przyda się za to odblokowanie chociaż jednej osi do sterowania silnikiem krokowym w przystawce obrotowej.
„Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy”…


Autor tematu
Mitsu
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 13
Posty: 16
Rejestracja: 15 maja 2016, 19:58
Lokalizacja: Radomsko

Re: Grawerowanie na szkle i aluminium

#20

Post napisał: Mitsu » 18 maja 2024, 19:00

Czaje... Przystawka ma się po prostu obracać i kręcić puszką a technologia 3D pozwoli mi grawerować np. na piramidzie. Tak w przetłumaczeniu na mój język:):):)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”