Sterowanie wysuwem siłownika prasy

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

klid16
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 37
Rejestracja: 17 sie 2023, 12:10
Lokalizacja: Żary, Lubuskie

Re: Sterowanie wysuwem siłownika prasy

#21

Post napisał: klid16 » 15 maja 2024, 10:23

tristar0 pisze: ciśnienie nie jest wyznacznikiem bo zawsze możesz sobie je regulować ,ważny jest przepływ , każda pompa ma ten parametr określony ( inaczej nazywając to jest wydajność pompy ) i wg tego parametru się dobiera rozdzielacz bo co z tego że założysz pompę o wydajnośco np 100 l/min jak założysz rozdzielacz o przepływie 20L/min


Tak, przepływ też jest tu istotnym parametrem na który należałoby zwrócić uwagę a o którym zapomniałem. Zaznaczyłem aby spojrzeć na ciśnienie ponieważ rozmawiamy o prasie gdzie rozchodzi się głównie o siłę docisku, możesz zbić ciśnienie aby nie przekroczyć maksymalnego dla zaworu ale siła docisku może nie być satysfakcjonująca.
tristar0 pisze: do tego wystarczy prosty generator na NE555 z kluczem tranzystorowym ,nawet taki jak się spotykało w sterownikach silnika w migomatach jedynie trzeba zmienić zakres częstotliwości


Nie chodzi mi o rozwiązanie sprzętowe a programowe. Teraz praktycznie każdy sterownik wygeneruje sygnał PWM o zadowalającej częstotliwości a za kilka złoty więcej będzie miał wyjście analogowe. Generator na NE555 nadałby się ale nie bardzo wiem jak go wkomponować w ten układ. Sterownik musiałby jakoś zmieniać rezystancję w układzie NE555 aby zmieniało się wypełnienie albo częstotliwość. Są kości które oferują taką funkcje ale poziom kombinowania wywaliło mi właśnie poza skalę więc dalej nie brnę.

Dopytam bo w sumie nie jestem pewny, zaworem chciałeś regulować położenie czy realizować tylko funkcję płynnego startu tłoka?




tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2972
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: Sterowanie wysuwem siłownika prasy

#22

Post napisał: tristar0 » 15 maja 2024, 12:31

klid16 pisze:czy realizować tylko funkcję płynnego startu tłoka?
zaworem możesz regulować prędkość tłoka jak daleko od materiału może działać szybciej a przy materiale zwalnia do zadanej długości , w ruchu powrotnym może być tak samo albo szybki powrót w zależności od uznania .
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”