Pomoc w podjęciu decyzji Frezarka CNC

Pomoc i dalsze wspracie w temacie frezarki CNC

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
pazurekal
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 18 sty 2024, 09:26

Pomoc w podjęciu decyzji Frezarka CNC

#1

Post napisał: pazurekal » 18 sty 2024, 15:07

Na wstępnie jako nowy użytkownik forum chciałbym Serdecznie się przywitać.
Przychodzę do was jako do społeczności pełnej fachowców wierząc że będziecie w stanie rozjaśnić mi trochę sytuację w której się znalazłem.
Otóż, tak się zdarzyło że mam możliwość przejęcia w spadku frezarki CNC RouterMaster 52, frezarka jest już leciwa i było przy niej grzebane przez poprzedniego właściciela ale mimo to jest w pełni sprawna i jak sądzę w dość dobrym stanie. Maszyna o polu roboczym 1300x1300, bardzo solidna, dość ciężka konstrukcja stalowa, obecnie zamontowane jakieś wrzeciono metabo o mocy zaledwie 0,65 kW,
wraz z maszyną jest nowe wrzeciono (nie używane) o mocy 3kW. Frezarka działa na oprogramowaniu Mach3.
Na tej maszynie chciałbym pracować z materiałami używanymi w reklamie (PCW,PMMA,PC,Kompozyt) jak i płytami drewnopochodnymi typu sklejka.
I teraz do brzegu.
Czy waszym zdaniem jest sens szukać kogoś (być może wśród was) kto dokończy dzieła z wymianą wrzeciona
(i ewentualnymi koniecznymi zmianami) oraz od podstaw nauczy mnie pracy w oprogramowaniu MACH (bądź też doradzi na co i jak zmienić oprogramowanie żeby było proste i intuicyjne).
Pracuję na laserach CO2 ale obsługa frezarek jest dla mnie znana tylko w teorii.
Będę wdzięczny za wszelkie odpowiedzi które rozjaśnią cokolwiek w moim temacie.
Pozdrawiam



Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4751
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Pomoc w podjęciu decyzji Frezarka CNC

#2

Post napisał: pitsa » 18 sty 2024, 15:22

Jest sens poszukać kogoś praktykującego w Machu.
I wtedy wy dwaj i maszyna...

Przydałaby się przybliżony adres: województwo, powiat, albo gmina... ;-)
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


Autor tematu
pazurekal
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 18 sty 2024, 09:26

Re: Pomoc w podjęciu decyzji Frezarka CNC

#3

Post napisał: pazurekal » 18 sty 2024, 16:24

Wybacz, naturalnie to ułatwi sprawę :) WARSZAWA.


drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1825
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: Pomoc w podjęciu decyzji Frezarka CNC

#4

Post napisał: drzasiek90 » 19 sty 2024, 07:15

pazurekal pisze:
18 sty 2024, 15:07
Czy waszym zdaniem jest sens szukać kogoś (być może wśród was) kto dokończy dzieła z wymianą wrzeciona
(i ewentualnymi koniecznymi zmianami)
Wymiana wrzeciona to nie lot w kosmos. Ale jeśli sam nie masz takich umiejętności, to wyjścia nie ma, trzeba zlecić.
Ale czy jest sens? To zależy, czy będziesz potem na tym pracował.
Pokaż jakieś zdjęcie tej maszyny (jeśli nie tajemnica).
pazurekal pisze:
18 sty 2024, 15:07
od podstaw nauczy mnie pracy w oprogramowaniu MACH (bądź też doradzi na co i jak zmienić oprogramowanie żeby było proste i intuicyjne).
Pracuję na laserach CO2 ale obsługa frezarek jest dla mnie znana tylko w teorii.
Tego można nauczyć się samemu - teraz w internecie aż kipi od wszelkich poradników jak skonfigurować, uruchomić itd.
Mach to dość popularny sterownik, informacji jest w brud.
Natomiast musisz wiedzieć, że frezowanie z wycinaniem na laserze niewiele ma wspólnego.
Ciężko powiedzieć, czy się opłaca.
Jeśli będziesz tego potrzebował i używał to jak najbardziej.


Autor tematu
pazurekal
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 18 sty 2024, 09:26

Re: Pomoc w podjęciu decyzji Frezarka CNC

#5

Post napisał: pazurekal » 19 sty 2024, 09:12

drzasiek90 pisze:Wymiana wrzeciona to nie lot w kosmos. Ale jeśli sam nie masz takich umiejętności, to wyjścia nie ma, trzeba zlecić.
Ale czy jest sens? To zależy, czy będziesz potem na tym pracował.
Pokaż jakieś zdjęcie tej maszyny (jeśli nie tajemnica).

Zapewne jest tak jak mówisz, i nie chodzi tu o fakt że brakuje mi zdolności "manualnych" bo w tym temacie czuje się mocny, ale o fakt że zwyczajnie się na tym nie znam, mam "gołe" wrzeciono i uchwyt ale zakładam że to nie wystarczy
(tym bardziej że nowe jest chłodzone wodą a stare jak mówiłem to zwykłe metabo), mogę poświęcić długie godziny na studiowanie budowy frezarek ale nie wiem czy to nie wyważanie otwartych drzwi skoro są ludzie który mają o tym pojęcie. Zdjęcia maszyny nie ma problemu tylko co się interesuje konkretnie? żebym nie wstawiał bez sensu selfików obudowy :D
drzasiek90 pisze:Tego można nauczyć się samemu - teraz w internecie aż kipi od wszelkich poradników jak skonfigurować, uruchomić itd.
Mach to dość popularny sterownik, informacji jest w brud.
Natomiast musisz wiedzieć, że frezowanie z wycinaniem na laserze niewiele ma wspólnego.
Ciężko powiedzieć, czy się opłaca.
Jeśli będziesz tego potrzebował i używał to jak najbardziej.

Ok, skoro tam mówisz, mam wrażenie że jest mocno NIE intuicyjny ale może to tylko wrażenie i brak wiedzy.
Nie widzę tak wielu opcji które widuje u swoich kolegów z innymi maszynami.
Co do pracy, oczywiście zdaje sobie sprawę z różnic, tak jak pisałem, w teorii nie ma tragedii :), a jeśli chodzi o przyszłe zlecenia to tak, gdyby to zaczęło w miarę dobrze działać to praca będzie, obecnie zlecam, wiem że cześć i tak odpadnie ze względu na niewielki gabaryt stołu (jak ma moje potrzeby) ale sporo też mogło by u mnie zostać.


drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1825
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: Pomoc w podjęciu decyzji Frezarka CNC

#6

Post napisał: drzasiek90 » 19 sty 2024, 09:52

Zdjęcie daje pogląd na sytuację - przedstawia przedmiot o czym rozmawiamy.
Pytałeś, czy to ma sens a po kilku zdjęciach maszyny można z grubsza ocenić, co maszyna jest warta (z grubsza bo wszystkiego na zdjęciach nie widać) bo może to być jakiś ulep a może to być porządna konstrukcja.
Jeśli się na tym nie znasz i nie chcesz poznać lub nie masz czasu (wiadomo, że nikt się nie zna na tym od zawsze, zawsze jest ten pierwszy raz) a wiesz, że maszyna się przyda noto nie ma wyjścia, trzeba zlecić komuś kto się na tym zna.
Co do programu - jakich funkcji ci brakuje?
Mach jest popularny co nie znaczy, że każdemu odpowiada. Mi np nie i ja używam i polecam linuxCNC.
Ale to kolejny klocek do zbudowania czyli zmiana sterowania (jeśli jest taka chęć/potrzeba).


Autor tematu
pazurekal
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 18 sty 2024, 09:26

Re: Pomoc w podjęciu decyzji Frezarka CNC

#7

Post napisał: pazurekal » 19 sty 2024, 13:08

Jasne, chodziło mi o to czy zrobić foto konkretnych elementów maszyny ale nie ma problemu, podrzucam kilka ogólnych zdjęć.

https://ibb.co/kSCqq1B
https://ibb.co/pWQbz4X
https://ibb.co/zNR9QB0
https://ibb.co/LNhyX4D
https://ibb.co/6wxLJTR

I nie chodzi o to że nie chcę sam spróbować, zwyczajnie uważam że przechodząc taką "przyspieszoną" naukę i tak nie zrobię tego lepiej niż ktoś kto ma o tym pojęcie.

Co do programu, to tak jak mówię być może ktoś nie potrafił tego zrobić, ale z tego co miałem możliwość zaobserwować pracę tej maszyny to dla przykładu: (piszę z głowy na szybko)
- Nie dało się tam zrobić mostkowania elementów a dodanie mostków w pliku wejściowym powodowało że maszyna zaczynała działać w nieprzewidywalny sposób tj. np. zmieniała kierunek cięcia z obrysu wewnętrznego na zewnętrzny.
- Nie dało się w ramach jednej pracy ustawić różnych opcji (inside/outside) dla poszczególnych elementów w danym pliku, przykład: KWADRAT z otworem w środku.


drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1825
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: Pomoc w podjęciu decyzji Frezarka CNC

#8

Post napisał: drzasiek90 » 19 sty 2024, 14:15

Po zdjęciach widać, że nie jest to hi-tec ale do takich zastosowań jak pisałeś pewnie się nada chociaż sztywność, geometria, prędkości dopiero pokażą co da się wycisnąć.
Co do macha - mach to sterownik maszyny. Program ten zajmuje się sterowaniem napędami, wrzecionem, innym oprzyrządowaniem wykonując "polecenia operatora" lub wykonując program który mu dostarczysz.
Natomiast to o czym piszesz, czyli mostki, rodzaj obróbki i inne parametry ustawiasz w pliku wejściowym - czyli w programie dla maszyny.
Program możesz pisać z palca (co zazwyczaj dla skomplikowanych elementów się nie opłaca) lub generować w programie CAM. I to właśnie program CAM jest tym narzędziem w którym wykonasz to o czym mówisz.
W programie CAM otwierasz rysunek, przygotowujesz program (wybierasz narzędzia, parametry, rodzaje obróbki i inne opcje) i generujesz program. A w sterowniku takim jak np. Mach czy linuxcnc otwierasz ten program i sterownik go wykonuje sterując maszyną.
Co do programu CAM to polecam estlcam - idealny dla tego typu zastosowania.


Autor tematu
pazurekal
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 18 sty 2024, 09:26

Re: Pomoc w podjęciu decyzji Frezarka CNC

#9

Post napisał: pazurekal » 20 sty 2024, 10:19

O i już się czegoś nauczyłem :) to może tłumaczyć czemu te operacje wychodziły nie tak jak powinny. Do tej pory pliki na to CNC były przygotowywane w corelu a tam nie ustawiało się takich rzeczy. Tak jak mówiłem od początku może się okazać że to wcale nie jest zły sprzęt tylko operator doopa. Program o którym mówisz sprawdzę.
Co do samej maszyny, nie wiem czy parametry o których piszesz okażą się przyzwoite choć mając styczność z kilkoma innymi maszynami po znajomych mam wrażenie że tutaj nie jest źle, sama podstawą jest bardzo solidna, grubościenne ciężkie profile stalowe, stół alu T rowkowy (przykryty obecnie mdf-em), sama brama też wydaje się być bardzo solidna /sztywna. Metali obrabiał nikt nie będzie więc do miękkich tworzyw i sklejki powinno się nadać (po wymianie wrzeciona).
Jestes w stanie powiedzieć jaki rząd wielkości kosztów może mnie czekać przy takim upgrade?


drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1825
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: Pomoc w podjęciu decyzji Frezarka CNC

#10

Post napisał: drzasiek90 » 20 sty 2024, 11:41

pazurekal pisze:
20 sty 2024, 10:19
to może tłumaczyć czemu te operacje wychodziły nie tak jak powinny. Do tej pory pliki na to CNC były przygotowywane w corelu a tam nie ustawiało się takich rzeczy.
Ja nie znam corela i nie znam macha - macha używałem tylko przez krótki okres dość dawno temu i już niemal wszystko zapomniałem. Czy corel ma jakiś moduł CAM? Nie wiem, możliwe. Jeśli tak i nadal były problemy to albo moduł jest słaby albo operator kiepski :)
Generalnie nie da się podać uniwersalnej metody, bo każdy ma swoje przyzwyczajenia a i oprogramowanie różne używa.
Ale moim zdaniem najprostsza i najwygodniejsza ścieżka dla takiego zastosowania jest taka:
-Program CAD do przygotowania rysunku (ja używam FreeCad do 3D oraz libreCad oraz inkscape do 2D)
-Program CAM do przygotowania programu na maszynę (ja używam Estlcam ale do wyboru do koloru)
-Sterownik maszyny (ja używam LinuxCNC, ty masz Mach to może być mach jeśli działa, szkoda marnować czasu na konwersję na linuxcnc, chyba, że coś nie będzie tam działać)
pazurekal pisze:
20 sty 2024, 10:19
Co do samej maszyny, nie wiem czy parametry o których piszesz okażą się przyzwoite choć mając styczność z kilkoma innymi maszynami po znajomych mam wrażenie że tutaj nie jest źle, sama podstawą jest bardzo solidna, grubościenne ciężkie profile stalowe, stół alu T rowkowy (przykryty obecnie mdf-em), sama brama też wydaje się być bardzo solidna /sztywna. Metali obrabiał nikt nie będzie więc do miękkich tworzyw i sklejki powinno się nadać (po wymianie wrzeciona).
Sklejkę wcale lekko się nie frezuje. Łatwo także nie :)
Tzn jeśli robi się to sporadycznie raz na jakiś czas i nie zależy specjalnie na czasie, to małym frezem typu 4-6mm można frezować na byle czym. Tylko trzeba pamiętać, że materiał trzeba skrawać z odpowiednimi parametrami, inaczej nie urobisz na frezy a i sama jakość cięcia będzie pozostawiać wiele do życzenia.
Natomiast jeśli robi się jakieś kieszenie, rozkroje to można się wkurzyć, że się tym frezem 4mm guzdra przez 15 godzin zamiast zamontować frez 10-12mm i zrobić w godzinę :)
pazurekal pisze:
20 sty 2024, 10:19
Jestes w stanie powiedzieć jaki rząd wielkości kosztów może mnie czekać przy takim upgrade?
Tu nie ma dużo do konwersji, chyba tylko do wrzeciono. O ile reszta działa, to samemu pewnie byś się w kilku stówkach wyrobił, jeśli to zlecisz to trzeba liczyć na sporo więcej - nikt za darmo do tego przyjeżdżał nie będzie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”