NESTING - ktos pomoze?

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
yoyer
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 9
Posty: 441
Rejestracja: 07 sie 2005, 18:22
Lokalizacja: WLKP

#11

Post napisał: yoyer » 16 lis 2009, 19:46

WOW :twisted:
No kurde, kolega wystrzelil na 1 miejsce :) 20ztuk. Niezle to wyglada.

Ja nawet w Corelu zaczelem kombinowac ale ciagle 18sztuk mi wchodzilo...

Poczekamy jeszcze na BLACK JACK'a kolegi Andrzej'a :)


Hooah!

Tagi:


AndrzejJS
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 508
Rejestracja: 24 lip 2008, 03:06
Lokalizacja: Europa

#12

Post napisał: AndrzejJS » 16 lis 2009, 21:15

Witam kolegow!

Sprobuje opisac moj sposob postepowania, moze komus sie przyda. W przypadku tych detali widac ze mozna je ulozyc parami tak ze dwa detale przylegaja prawie do siebie. Nastepnie trzeba obracac taka pare tak zeby przylegala do krawedzi arkusza materialu. Potem trzeba sprobowac skopiowac te pare n. p. w pionie tyle razy ile pozwoli material i zweryfikowac kat obrotu tej pierwszej pary i jej kopii jesli trzeba. Kiedy ma sie pierwsza ,,kolumne" wypelniona szczelnie detalami kopiuje sie ja w poziomie tyle razy ile pozwala material. Teraz trzeba sprawdzic czy te kolumny mozna ustawic blizej siebie przesuwajac je w pionie albo obracajac nieco poszczegolne detale w nich. Po tym wszystkim mamy kilka identycznych kolumn ktore wypelniaja material w pionie i w poziomie ale pozostaje reszta na ktorej miesci sie polowa kolumny i duzo wolnej przestrzeni. Tak, przypuszczalnie, zrobil kolega bigdaaddy. Teraz trzeba ustawic reszte detali obracajac i przesuwajac kazdy detal z osobna i tu uzyskuje sie miejsce na ten 21.
Kupa pisania a w Corelu trwa to 10 do 15 minut.

Pozdrawiam serdecznie!

AndrzejJS

P.S.
Wydaje mi sie ze tam jest miejsce na jeszcze jeden detal ale pewnosci nie mam :-)
Załączniki
nest_21_szt.rar
(35.97 KiB) Pobrany 653 razy


ganzi
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 263
Rejestracja: 18 kwie 2007, 07:35
Lokalizacja: podkarpacie

#13

Post napisał: ganzi » 16 lis 2009, 22:09

Witam!
Pozwolę sobie wtrącić od siebie dwa słowa i napisać krótki komentarz do przedstawionych wyników optymalizacji nestingu. W kategorii "maksymalne upakowanie" kolega AndrzejJS jest niekwestionowanym zwycięzcą. Autor poprosił o "optymlny rozklad rozkroju na arkuszu", w tym miejscu nasuwa się pytanie co należy rozumieć przez "optymalny"? Czy wciśnięcie maksymalnej liczby detali tak tylko żeby wcisnąć, czy optymalny nesting detali przeznaczonych do wypalenia na laserze? Zaproponowany nesting nie nadaje się do wypalenia, ponieważ odległość między detalami jest zbyt mała! Jeden z producentów laserów w manualu na temat technologi cięcia zamieścił następującą uwagę: "Minimalny odstęp między częściami wynosi dla sprawnego procesu 10 mm. Obowiązuje to zarówno do innych części jak i do krawędzi arkusza." Oczywiście można je zmniejszyć, ale w przedstawionym nestingu są zbyt małe.
AndrzejJS pisze:takie rzeczy robie w Corelu dlatego ze ten program bije na glowe wszystkie inne jesli idzie o latwosc manewrowania detalami na powierzchni roboczej rysunku. Do obracania, kopiowania i przesuwania obiektow uzywa sie tylko myszy i jej przyciskow. Mam dwa inne programy wyposazone w automatyczny nesting ale do tej pory Corel i ja wygrywamy z nimi
Tak zapytam z ciekawości - jakich kolega jeszcze programów używa i jakie maszyny programuje? Słyszałem o możliwości generowania programów dla Bystronica, ale nie mam pojęcia jak to się sprawdza w praktyce. Kolega przygotowuje w Corelu tylko jakichś małe programy (z mała ilością detali), czy również duże zlecenia?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

Emergency_Stop
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 104
Rejestracja: 03 cze 2009, 17:13
Lokalizacja: PL

#14

Post napisał: Emergency_Stop » 16 lis 2009, 22:59

ganzi: poruszyłeś dość ważny a jakże często pomijany temat.

Ludzie w ramach (pozornej) oszczędności pakują na blachę ile wlezie detali nie patrząc na to z jakimi problemami technologicznymi mogą się spotkać. Wynik tego jest taki, że "zaoszczędzone" na arkuszu 3 detale, niosą za sobą stratę 10 innych (niedocięcia, nadpalenia itp.) o czasie nie wspominając. Dla nich dystans 1mm obowiązuje dla każdej grubości materiału :)


AndrzejJS
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 508
Rejestracja: 24 lip 2008, 03:06
Lokalizacja: Europa

#15

Post napisał: AndrzejJS » 16 lis 2009, 23:44

Witam kolege ganzi. Jest dokladnie tak jak kolega pisze. Tej mojej ukladanki nie da sie wypalic (sam nigdy tego nie robilem ale wierze koledze) i nie da sie wyfrezowac (da sie ale w specjalny sposob, troche klopotliwy). Podczs frezowania te male resztki moga narobic klopotu klinujac frez itd. W tym przypadku jednak kolega yoyer napisal:
,,Uklad nieistotny, ma byc optymalny pod wzgledem jak najwiekszej ilosci rozkrojow na arkuszu.'' No wiec potraktowalem to jak lamiglowke i ulozylem detale zostawiajac pare dziesiatek mm miedzy nimi. Czesto frezuje litery w blasze aluminiowej, w akrylu, poliweglanie, mosiadzu i innych materialach. Takie ,,ciasne ukladanki'' robie tylko wtedy kiedy material jest bardzo drogi (np. gruby mosiadz albo miedz) albo kiedy mam go za malo a pora pozna i klient przyjdzie rano odebrac swoje zamowienie.
Zaczynam od wyposazenia detali w ,,outline'' o wielkosci rownej 1/2 zadanego odstepu miedzy nimi, kazdy detal tworzy, na razie, grupe ze swoim outline. Ukladam teraz detale recznie na pow. roboczej. (Ten moj outline robi najczesciej za sciezke freza.) Nastepnie wybieram recznie kolejnosc frezowania detali i miejscca w ktorych frez zaglebia sie w material. To jest bardzo wazne i od tego zalezy czy caly arkusz, czasem 2 x 3 m, bedzie frezowany spokojnie czy detale beda lataly w powietrzu! W znanych mi programach sa mozliwosci zostawiania ,,mostkow'', automatyczne wybieranie kolejnosci frezowania (najczesciej: od prawej do lewej albo od gory do dolu) kierunku frezowania itd. Te mostki trzeba potem recznie usuwac dla tego nie uzywam ich a automatyczny wybor kolejnosci frezowania nie jest w stanie zagwarantowac ze detale beda spokojnie lezaly na stole maszyny do konca. Idzie, przede wszystkim, o to zeby zaczac frezowac kazdy detal od strony przeciwnej niz najwieksza powierzchnia materialu, jeszcze nie frezowana, przylegajaca do tego detalu. Detal powinien byc jak najdluzej polaczony z reszta materialu. Na maszynach do ciecia plazma albo palnikiem gazowym obowiazuja, pewnie, troche inne strategie. Podsumowujac mozna zacytowac kolege Emergency_Stop:
,,Ludzie w ramach (pozornej) oszczędności pakują na blachę ile wlezie detali nie patrząc na to z jakimi problemami technologicznymi mogą się spotkać. ''
Normalnie jestem ,,bardzo rozrzutny'', aluminium i tworzywa sztuczne nie sa w koncu takie drogie i najwazniesza jest bezpieczna praca ale dobrze jest miec mozliwosc oszczednego korzystania z materialu kiedy to jest naprawde potrzebne.
Jesli chodzi o programy to mam u siebie Type3, Signlab i Corel. Te dwa pierwsze maja nesting, Type3 wg tego co mowil przedstawiciel producenta, ma ,,najlepszy nesting na swiecie'' (to trzeba wziac z przymruzeniem oka :-) )cena tej funkcji wynosila przed kilku laty okolo 10000 zl. Nesting w Signlabie to raczej zabawa.
Mam jeszcze dostep do programu Enroute4 i ArtCAM, znajomy ma obia programy ale nie daje sobie z nimi rady wiec mu pomagam. Enrote4 ma nesting ale nie wiem czy ArtCAM, nie sprawdzalem. Jescze jedno, uwazam Corel jest bardzo dobrym programem do rysowania w 2D ale bardzo niedocenianym.
A moja maszyna to kanadyjska AXYZ, 3300 x 2150 x 190 mm i dwie mniejsze Techno Isel.
Jescze o wielkosci zlecen. Przewaznie to pojedyncze litery o wielkosci od paru cm do paru m. Casem jakis napis w kilkudziesieciu egzemplarzach.

Pozdrawiam


pop9
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 379
Rejestracja: 13 lip 2006, 13:37
Lokalizacja: ...

#16

Post napisał: pop9 » 17 lis 2009, 00:07

Zwrócę kolegom uwagę na jedna bardzo istotną rzecz, nie po to kupuje się soft do nestingu aby ludzki mózg wykorzystywać jako optymalizator!! Przecież to kosztuje kupę pieniędzy lekko licząc stawki zaczynają sie od ok 4tys EUR, idąc tropem instrukcji do Corela równie dobrze można sobie stworzyć modele papierowe i tak samo obracać na arkuszu papieru!!!
Tylko co jeżeli mamy 15 detali o różnych kształtach o ilości tak po 50 szt, kto podejmusie sie max optymalizacji w corelu czy papierowymi figurami, a dodam ze mamy do wykorzystania 15 arkuszy o rożnych rozmiarach!!!
Jest jakiś chętny?? Las rąk widzę!! a ja jadę na tydzień wakacji na Majorkę!! i wracam po tygodniu a tu !! coś jest ale czy to jest max!! Więc biorę soft do nestingu i po 10 sek jest!! wynik przybliżony z założonym marginesem błedu bo tak działają programu do nestingu, odpad musi być i nie da się inaczej.
Inną kwestią pozostaje problem algorytmów optymalizacji i badania takich algorytmów a w szczególności wartosci granicznych optymalizacji.


Autor tematu
yoyer
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 9
Posty: 441
Rejestracja: 07 sie 2005, 18:22
Lokalizacja: WLKP

#17

Post napisał: yoyer » 17 lis 2009, 07:34

Witam serdecznie,
Powiem szczerze, ze jeszcze (z braku czasu , wlasnie wszedlem do pracy) nie przeczytalem wszystkich komentarzy ponizej wpisu Andrzeja z nestingiem na 21szt.

Gratuluje, kolega jest niekwestionowanym zwyciezca jak nic.

Co do tego, ze niby nie napisalem szczegolow co do "optymalizacji". Nam zawsze profesor tlumaczyl i wbijal do glowy, ze cos jest optymalne ale dla jakiegos kryterium - ja to kryterium w pierwszym poscie okreslilem, prosze dokladnie przeczytac.
Wiec powtorze, nesting ma byc optymalny pod wzgledem ilosci, pozostale kwestie nie maja dla mnie istotnego znaczenia; przynajmniej w tym przypadku. Jest to rozwiazane optymalne ze wzgledu na ilosc sztuk z arkusza, ale nie oznacza to, ze jest optymalne ze wzg. technologicznego - taki nesting moze wiazac ze soba jakies technologiczne problemy, nie zaprzeczam.

Dziekuje za duze zainteresowanie tematem.
Ostatnio zmieniony 19 lis 2009, 12:34 przez yoyer, łącznie zmieniany 1 raz.
Hooah!

Awatar użytkownika

Bri
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 814
Rejestracja: 21 maja 2009, 07:31
Lokalizacja: Ruda Śląska

#18

Post napisał: Bri » 18 lis 2009, 07:43

Wariaci - nie ma szans wykonania tych detali gdy odstępy macie po 0.2mm :P to mniej nawet niż szczelina cięcia po laserze nie mówiąc już o frezach ..
Ciekawe jaka grubośc jest materiału, można wtedy zejść do 3mm odstępu nawet, marginesy również nie powinny być mniejsze niż jakieś 6mm.

Jednakże na laserze zakładając że detal nie jest z grubszej blachy niż 5mm byłbym w stanie wyciąć bezpiecznie 20 szt stosując trik połączenia geometrii.

Co do nestingów z automatu, programy nestują 17-18 elementów, przy takich "nieładnych" dla programu kształtach nie ma co oczekiwać cudów.

"zwyciesca"??
Załączniki
nesblok.zip
(5.72 KiB) Pobrany 355 razy

Śląsk - Nierdzewka, Alloy, Laser, Gięcie, Excel


Autor tematu
yoyer
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 9
Posty: 441
Rejestracja: 07 sie 2005, 18:22
Lokalizacja: WLKP

#19

Post napisał: yoyer » 18 lis 2009, 08:03

Zwyciezca jest Andrzej. Zrobil 21szt. Tak jak pisalem nieistotny jest uklad, a ilosc. Ja w obrysie (ktory w rzeczywistosci jest bardziej skomplikowany - uproscilem go) mam juz swoj naddatek; prosze nie pytac dlaczego - mam swoje powody :)
Ostatnio zmieniony 19 lis 2009, 12:34 przez yoyer, łącznie zmieniany 1 raz.
Hooah!

Awatar użytkownika

Bri
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 814
Rejestracja: 21 maja 2009, 07:31
Lokalizacja: Ruda Śląska

#20

Post napisał: Bri » 19 lis 2009, 06:27

yoyer pisze:prosze nie pytac dlaczego - mam swoje powody
O rany a co nas to obchodzi :P
yoyer pisze:Zwyciesca
KTO????
chyba

ZWYCIĘŻCA

Śląsk - Nierdzewka, Alloy, Laser, Gięcie, Excel

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”