Jaki olej do hartowania

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Natan5064
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 373
Rejestracja: 06 sty 2015, 00:45
Lokalizacja: Konin

#21

Post napisał: Natan5064 » 27 maja 2017, 14:55

Prawda jest taka ze gdyby robili taki wejściowy egzamin z logicznego myślenia na polibudzie to by 2/3 zostało z tego co jest..



Tagi:


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 4424
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#22

Post napisał: strikexp » 27 maja 2017, 14:56

Nie wszystkie, trochę się rozpędziłem. Ale od razu to poprawiłem więc nie wiem po co rozgrzebujesz.
W sumie chodzi o to że powyżej około 250 stopni to da sie tylko mierzyć rezystancję (przewód też ma rezystancję zależną od temperatury). Albo mierzyć termoparą co też ma swoje wady.
Ale problem jest przede wszystkim w materiale. Mierzymy bardzo dużą temperaturę, gdzie duża część pierwiastków przechodzi w stan ciekły.

Pomiary pirometrem nie są zbyt dokładne. Nie jest tak łatwo zmierzyć precyzyjnie temperaturę w okolicach 1000 stopni.

A i rdarek skoro jesteś taki pewny. To powiedz mi jaką rezystancję ma ten 2-3 metrowy przewód :wink:


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

#23

Post napisał: rdarek » 27 maja 2017, 16:53

strikexp pisze:A i rdarek skoro jesteś taki pewny. To powiedz mi jaką rezystancję ma ten 2-3 metrowy przewód :wink:
Jak już nie czytasz co Ja piszę to chociaż czytaj to co sam napisałeś.
A jeśli chcesz znać "rezystancję" przewodu to trzeba zacząć od materiału z jakiego jest wykonany i jego przekroju. :shock: Sam powinieneś to wiedzieć. :mrgreen:
Dobra koniec na dziś :grin: bo z oleju do hartowania zrobi się wykład o technologiach pomiaru temperatury i jego wpływu na życie Adalia bipunctata :mrgreen:


Natan5064
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 373
Rejestracja: 06 sty 2015, 00:45
Lokalizacja: Konin

#24

Post napisał: Natan5064 » 27 maja 2017, 17:49

strikexp pisze:Nie wszystkie, trochę się rozpędziłem. Ale od razu to poprawiłem więc nie wiem po co rozgrzebujesz.
W sumie chodzi o to że powyżej około 250 stopni to da sie tylko mierzyć rezystancję (przewód też ma rezystancję zależną od temperatury). Albo mierzyć termoparą co też ma swoje wady.
Ale problem jest przede wszystkim w materiale. Mierzymy bardzo dużą temperaturę, gdzie duża część pierwiastków przechodzi w stan ciekły.

Pomiary pirometrem nie są zbyt dokładne. Nie jest tak łatwo zmierzyć precyzyjnie temperaturę w okolicach 1000 stopni.

A i rdarek skoro jesteś taki pewny. To powiedz mi jaką rezystancję ma ten 2-3 metrowy przewód :wink:
Na którym semestrze skończyłeś te studia ??


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 4424
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#25

Post napisał: strikexp » 27 maja 2017, 18:13

rdarek pisze: A jeśli chcesz znać "rezystancję" przewodu to trzeba zacząć od materiału z jakiego jest wykonany i jego przekroju. :shock: Sam powinieneś to wiedzieć. :mrgreen:
Tylko że jak kupujesz na aliexpress/allegro taki gotowy czujnik którym sie zachwycałeś. To na ogół nie ma żadnych informacji na ten temat.
Na domiar złego przewód jest bardzo cienki aby słabo transportował ciepło. A to niestety zwiększa rezystancję i zakłóca odczyt rezystancji np takiego Pt100.
rdarek pisze: Dobra koniec na dziś :grin: bo z oleju do hartowania zrobi się wykład o technologiach pomiaru temperatury i jego wpływu na życie Adalia bipunctata :mrgreen:
Popieram. Choć jeśli będziemy się trzymać tematu to wcale nie jest to taka zła dyskusja. W końcu aby coś porządnie zahartować, trzeba zachować różne parametry, miedzy innymi temperaturę maksymalną.
Jednak jak mówimy o hartowaniu w oleju rzepakowym, to chyba nie ma co przesadzać z tymi parametrami :mrgreen:


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

#26

Post napisał: rdarek » 27 maja 2017, 19:27

strikexp pisze:Tylko że jak kupujesz na aliexpress/allegro taki gotowy czujnik którym sie zachwycałeś.
Zachwycałem się ofertą TME z Łodzi :mrgreen:
strikexp pisze:Na domiar złego przewód jest bardzo cienki aby słabo transportował ciepło. A to niestety zwiększa rezystancję i zakłóca odczyt rezystancji np takiego Pt100.
Słyszałeś o kompensacji czy kalibracji układu :wink:


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#27

Post napisał: InzSpawalnik » 27 maja 2017, 19:38

Strikexp:
Moj drogi, musze sie ustosunkowac do Twojej wypowiedzi "Mierzymy bardzo dużą temperaturę, gdzie duża część pierwiastków przechodzi w stan ciekły" - w przypadku temperatur jakie wystepuja przy hartowaniu stali to stwierdzenie jest co najmniej nie pasujace, zeby lagodnie okreslic.
Czy wiesz jakie sa temperatury procesu hartowania ? Czy wiesz jakie sa temperatury przechodzenia w stan ciekly stali ? I najwazniejsze czy potrafisz udzielic na te pytania odpowiedzi czy wlasnie szukasz w google :) z reka na sercu napisz


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 4424
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#28

Post napisał: strikexp » 27 maja 2017, 20:58

Możliwe że się trochę rozpędziłem, temperatury jakie widziałem w kartach katalogowych stali wynosiły do około 800 stopni. Ale to i tak dużo i sporo pierwiastków zamienia się w ciecz.
A i zapasu trzeba nieco brać. Bo przy takiej temperaturze to stopnie lecą w ciągu pojedyńczych sekund.

rdarek pisze:Słyszałeś o kompensacji czy kalibracji układu :wink:
Taaaa, tylko trzeba mieć:
a) miernik wzorcowy - bardzo drogi
b) odpowiednie dane np tą rezystancję przewodów - której nie mamy

I tutaj niestety muszę Cię rozczarować. Nie wszystko ma liniowe wykresy i da się łatwo skompensować :wink:
Podsumowując, ten miernik za 25zł to nalepsza opcja. Tylko trzeba poszukać sondy z obudową żeby kabla nie rozpuściło.


Natan5064
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 373
Rejestracja: 06 sty 2015, 00:45
Lokalizacja: Konin

#29

Post napisał: Natan5064 » 27 maja 2017, 21:55

Na przykład rtęć ;)


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#30

Post napisał: InzSpawalnik » 28 maja 2017, 07:22

StrikeXP: ponownie apeluje do Ciebie: nie pisz bzdur. Jakie poerwiastki topia sie ponizej 800 st o ktorych piszesz ze jest ich wiele. Stal to stop zelaza z weglem, taki material sie hartuje. Jakie pierwiastki ty tam czlowieku widzisz ?
I co masz na mysli ze "stopnie leca prz tych temperaturrach". Jesli chcesz przez to powiedziec ze im wyzsza temperatura tym szybciej sie nagrzewa to jestes w kompletnym bledzie. Im wyzsze temperatury tym ciezej jest rozgrzewac metal i zajmuje to dluzszy czas.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”