Jak rozebrać konik do TSA 16

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

mike217
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1167
Rejestracja: 23 kwie 2008, 20:56
Lokalizacja: bydgoszcz

#21

Post napisał: mike217 » 06 mar 2014, 16:07

Mnie się tam nic nie obraca, a mam dobre uchwyty na klucz, mam ich z 7 i sobie pozbroje w narzędzia jak robię jakąś serie i tyle. Proste, prędzej w małej tokarce silnik stanie niż się obróci wiertło w uchwycie ( dobrym)



Tagi:

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 11576
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#22

Post napisał: RomanJ4 » 06 mar 2014, 19:17

pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

panzmiasta
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 788
Rejestracja: 17 gru 2011, 18:13
Lokalizacja: MALBORK

#23

Post napisał: panzmiasta » 06 mar 2014, 21:06

mike217 pisze: i sobie pozbroje w narzędzia jak robię jakąś serie i tyle. Proste, prędzej w małej tokarce silnik stanie niż się obróci wiertło w uchwycie ( dobrym)
No dla mnie nie jest to aż takie proste i oczywiste , wiem ile zajmuje wybicie uchwytu - do każdej operacji musisz odjechać koniem , zablokować go , wybić uchwyt , wcisnąć drugi , odblokować , podjechać pod detal, zablokować konia , wykonać operację i tak do osr.. śmierci . Szybsze w uchwytach kluczykowych jest tylko zużycie i tego się będę trzymał :mrgreen: . Na szczęście na początkowej drodze tokarkowej dostałem do tokarki [ o niebotycznej mocy 250w :lol: ] falownik i stary uchwyt samozaciskowy HILTI , fakt że silnik stawał przy większej średnicy wiertła ale ...
po 6ciu tokarkach dalej miałem ten sam uchwyt zmieniały się tylko konie i moce tokarek , teraz to 1,1kw i uchwyt ma już co zaciskać . Czyli decyzje zakupowe warto głębiej przemyśleć niż w stylu "dziś i teraz"
perfekcyjna B. S. , OUS 1 - Oświęcim 1066/72r; Pozdrawiam


mike217
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1167
Rejestracja: 23 kwie 2008, 20:56
Lokalizacja: bydgoszcz

#24

Post napisał: mike217 » 06 mar 2014, 21:20

Ja zostanę jednak przy mozolnym zbrojeniu moich 7 kompletnych uchwytów ( są ze stozkami oczywiście) i wydajnym obrabianiu seryjnych często detali. Zabawa w odkręcanie 100 razy uchwytu jaki by nie był super to utopia.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 11576
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#25

Post napisał: RomanJ4 » 06 mar 2014, 22:20

Chyba, że się ma imak szybkomocujący i zamontowane w kostkach wiertełka. Mozna wtedy wiercić jednym wiertłem z suportu, a drugim z konia,

Obrazek Obrazek Obrazek

albo oboma z suportu zmieniając tylko kostki w imaku. Nawet do klasycznego 4 nożowego imaka można dorobić gniazdo do wiertła, spawając na odpowiedniej wysokości wzdłuż tulei przedłużającej trzonek po nożu.
Obrazek coś podobnego jak to Obrazek
W tulei nie obcinamy chwytu Morse'a, to będzie ja można normalnie wykorzystywać, dospawany do boku trzonek noża nie będzie przeszkadzał.
Wiercenie z imaka to bardzo wygodna funkcja.
pozdrawiam,
Roman


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

#26

Post napisał: Andrzej 40 » 06 mar 2014, 23:10

W TSA16 ze względu na krótki wysuw tulei konika opłaca się uciąć płetwę wiertła lub uchwytu. Zyskuje się ca 10mm przesuwu. Trzeba tylko pamiętać, żeby zostawić taką długość, jaka pozwoli wypchnąć śrubą mocowane narzędzie ze stożka.
Uchwyt samozaciskowy 16 jest dla tego konika ze stożkiem MK1 zbyt ciężki i długi. Natomiast samozaciskowy do 6mm bym w niej widział. W praktyce już przy wiertłach 6-10 mm trzeba zabezpieczać uchwyt przed obrotem. W tej tokarce dla większych średnic lepsze są zwykłe uchwyty na kluczyk. Są krótsze a w otwory pokrętła można włożyć ciasno dopasowany trzpień i zabezpieczyć przed obrotem opierając na suporcie. Ja używam 2 rozmiarów - do 6mm i do 10mm. Mam samozaciskową 16, ale chyba 2 razy używaną. Bezpieczniej jest przewiercić 10 i roztaczać, jeżeli otwór nie jest zbyt głęboki.
Proszę pamiętać, że to jest tokarka stołowa małego kalibru :wink:

Awatar użytkownika

panzmiasta
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 788
Rejestracja: 17 gru 2011, 18:13
Lokalizacja: MALBORK

#27

Post napisał: panzmiasta » 07 mar 2014, 09:14

Andrzej 40 pisze:W TSA16 ze względu na krótki wysuw tulei konika opłaca się uciąć płetwę wiertła lub uchwytu. Zyskuje się ca 10mm przesuwu
Tu 100% racja - dla mnie optymalny wysuw to10-12cm czyli 3xtsa :mrgreen: ... niestety jak ktoś ma wiertarkę stołową lub planuje ją kupić to już wiertła z obciętą płetwą tam nie zastosuje , trzeba wybierać albo dokupić drugi zestaw wierteł. Co do krótkości uchwytu to oczywiście nowoczesne samozaciskowce można kupić też krótsze ok 10-15mm od kluczykowców , a mam nawet w zestawie uchwyt wielkości paznokcia [ zdjęcie ] . Tak jak pisałem Andrzejku stronę wcześniej ... - tokarka w zastosowaniu "kolekcjonerskim" może mieć uchwyt na klucz ale jak się zakłada coś 30x dziennie to można się zniesmaczyć . Co do możliwości TSA to pamiętajmy że na wyposażeniu seryjnym jest też przystawka np do toczenia w drewnie , zakładając też np wałek teflonowy wiercąc 13mm wiertłem nie mamy jakiegoś strasznego obciążenia tak że jeśli kupujemy "jeden uchwyt na całe życie " powinien on być jak najbardziej uniwersalny czyli 1-13mm . Ale jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego , dlatego każdy "wyjadacz " po latach ma kilka uchwytów do różnych potrzeb .


PS No dzięki Wam i wątku o uchwytach okazało się że jestem szczęśliwym posiadaczem jednego z najdroższych jaki jest na all , chciałem wcześniej coś dopisać że posiłkuje się starym uchwytem jaki dostałem do przedwojennej tokarki , uchwyt "Albrecht " firmy o której nikt nie słyszał a tu proszę :lol: http://allegro.pl/uchwyt-wiertarski-fir ... 39569.html
Załączniki
wielkość uchwytów.jpg
perfekcyjna B. S. , OUS 1 - Oświęcim 1066/72r; Pozdrawiam

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 11576
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#28

Post napisał: RomanJ4 » 07 mar 2014, 10:04

Tu przedstawiono opinie użytkowników o tych uchwytach których używali bądź używają, a jaki komu bardziej pasuje i z jakiego powodu... to już całkiem inna bajka.
I chyba nie ma za bardzo sensu przekomarzać się wzorem niezapomnianego "profesora" J. Stanisławskiego "O wyższości..." :wink:
pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

panzmiasta
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 788
Rejestracja: 17 gru 2011, 18:13
Lokalizacja: MALBORK

#29

Post napisał: panzmiasta » 07 mar 2014, 12:30

Oczywiście że masz rację Romku , musisz przyznać że temat wyczerpany maksymalnie ...
Dużą ilość postów początkujących tokarzystów można zacząć od " ... kupiłem takie coś bo było w promocji ale drugi raz bym nie popełnił tego samego błędu ... " . A po lekturze ostatnich 2 stron tego tematu , nie powinien nikt mieć żadnych wątpliwości :mrgreen: , nawet jak by mi ktoś proponował grubą kasę , nie mam już nic więcej do dodania - moja wiedza odnośnie uchwytów wyczerpana jest już do dna, ale ale a'propo mocowań w imaku , rozwiązanie tak proste że aż genialne , ułamane wiertło zatopione cyną w kawałku starego zużytego noża tokarskiego . Wykorzystanie 2 rzeczy które powinny dawno skończyć na złomie a tu proszę :
Załączniki
Naprawa ukręconego wiertła.jpg
perfekcyjna B. S. , OUS 1 - Oświęcim 1066/72r; Pozdrawiam

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 11576
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#30

Post napisał: RomanJ4 » 07 mar 2014, 12:57

No i pomyslowo, nawet wystarczyłoby tylko docisnąć w dość ciasnym otworze paroma hartowanymi robaczkami zamiast cyny, i też dałoby radę..
pozdrawiam,
Roman

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”