Moc silnika NuToola

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.
Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#41

Post napisał: clipper7 » 14 cze 2011, 15:44

ARGUS pisze:Nikt mi nie powiedział że nie można więc przerobiłem swojego NUTOLA
Nie ma żartów, człowiek całe życie poświęcił budowie maszyn, warto go słuchać. Ja już ograniczyłem moc mojego silnika z 750W do wartości fabrycznej, max. częstotliwość zasilania do 50 Hz, zrezygnowałem z uchwytu Bisona i założyłem oryginalny (całe szczęście że go nie wyrzuciłem !), kupiłem klucz dynamometryczny do śrub imaka i konika. Najciężej było się rozstać z QCTP, ale jak trzeba, to trzeba. Klucze też używam tylko fabryczne, a nie jakieś tam Gedory. I teraz wiem, że moja precyzyjnie wyliczona i wykonana maszynka przetrwa lata ku mojej radości i zadowoleniu. Czego i Wam życzę :grin:


Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ

Tagi:

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#42

Post napisał: MlKl » 14 cze 2011, 15:59

A dosypałeś piasku do oleju?


pogromca duchów
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 10
Posty: 34
Rejestracja: 15 maja 2011, 01:11
Lokalizacja: łódzkie

#43

Post napisał: pogromca duchów » 15 cze 2011, 02:55

Po co clipper ten głupawo sarkastyczny ton. Masz 1000 wpisów. Widać w Twoim przypadku ilość się liczy a nie jakość. Pewno kilka osób porobiło przeróbki. W necie krąży takie powiedzonko. Miliardy much jedzą gówno. Jedz i Ty. One nie mogą się mylić. Przeglądałem forum i znalazłem tematy o wyrwanym mocowaniu śruby mocującej imak. O uszkodzonej przekładni też się coś przewinęło. Tacy jak Ty odpowiadali że to chiński szajs. To co napisałeś mi się nie podoba. Ale nie ze względów merytorycznych, Jesteś nadętym puzonem co wydaje mu się że zjadł wszystkie rozumy. A tak naprawdę to możesz być cienki jak guma w starych majtkach. Podobał mi się wcześniejszy wpis. Pomijając formę wynikało z niego że ktoś zrobił sporo przeróbek. Ale napisał coś wartościowego. Że to jego tokarka i może z nią robić co mu się podoba. I nic nikomu do tego. On pomimo że zrobił przeróbki to nie napisał że poleca ich zrobienie. Każdy decyduje sam bo sam wydał swoje pieniądze na tokarkę. Skoro są głosy za przerabianiem to mogą i być ostrzeżenia czym to może grozić. Wychodzi z ilości Twoich odpowiedzi że jesteś wysokiej klasy specjalistą. Twierdzisz że silnik 370W jest zdecydowanie za mały. Oczywiście ja twierdzę coś innego. Jako specjalista policz jakie są opory skrawania nożem widiowym przy 400 i 800 obr/min w stali w gatunku 45 wiórem 2mm przy posuwie 0,04 na obrót wałka o średnicy 40mm. I w związku z tym jaka jest potrzebna moc silnika wiedząc że na biegu luzem pobór mocy wynosi ok 240W przy 400 obrotach i 250 przy 800. Przed chwilą policzyłem i wiem. Jak Twoje wyliczenia nie będą się różniły od moich o więcej niż 5% to uznam że jesteś specjalistą.

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#44

Post napisał: clipper7 » 15 cze 2011, 07:45

MlKl pisze:A dosypałeś piasku do oleju?
Piach był w zestawie fabrycznym.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2125
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

#45

Post napisał: ARGUS » 15 cze 2011, 09:15

pogromca duchów pisze:Po co clipper ten głupawo sarkastyczny ton. Masz 1000 wpisów. Widać w Twoim przypadku ilość się liczy a nie jakość.... Tacy jak Ty odpowiadali że to chiński szajs. Jesteś nadętym puzonem co wydaje mu się że zjadł wszystkie rozumy. A tak naprawdę to możesz być cienki jak guma w starych majtkach. Podobał mi się wcześniejszy wpis. Wychodzi z ilości Twoich odpowiedzi że jesteś wysokiej klasy specjalistą. Twoje wyliczenia nie będą się różniły od moich o więcej niż 5% to uznam że jesteś specjalistą.
No i szlag trafił kulture wypowiedzi
Pogromco Duchów-----------------------------forum nazywa sie Amatorskie maszyny CNC
więc jest tu sporo amatorów i jeśli Ty tak trąbisz o swojej fachowości to zejdź z piedestału,
zniż sie do naszego poziomu i doradź, podpowiedz a nie obrażaj.
Wyzywasz nie znanego sobie człowieka od nadętych puzonów - bo go nie masz przed sobą i ryzyko że dostaniesz za taki tekst w zęby jest minimalne.
Jesteś ( sam tak piszesz - albo wynika to z Twoich tekstów) specjalistą uczonym w obliczeniach - i dobrze ale zaakceptuj że nie każdy podpiera swoje działania matematycznymi obliczeniami - co by było gdyby.
Przepraszam że robie za adwokata ale można wymieniać poglądy i nie używać przy tym epitetów - wiedza i kultura widocznie są od siebie dalekie.
No i gwóżdż do mojej trumny.
Panowie, posiadacze Tokarek Nutol i podobnych
zakładajcie silniki 750 W z falownikiem szczerze polecam.
jakośc i kultura pracy waszej maszynki poprawi się zdecydowanie
nacinanie gwintów stanie sie łatwiejsze
i zakończą sie problemy z załączeniem najwyższych obrotów.
>> KULTURALNI Dyletanci wszystkich nacji łączcie sie << :grin:
P.S.
gdybyś Panie Kolego zadał sobie trud i poczytał głebiej to znalazłbys informację o tym w jakim czasie te 1000 wpisów zostało zrobione, i co w treści zawierają.
P.S. 2
Reasumując uważam że jesteś Pan zarozumiałym człowiekiem co to tytuł naukowy przedkłada nade wszystko inne i postrzega go jako wykładnik wartości człowieka.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#46

Post napisał: clipper7 » 15 cze 2011, 11:39

ARGUS pisze: jesteś Pan zarozumiałym człowiekiem
Już myślałem, że Ciebie jednego trochę polubił, teraz masz przechlapane :sad:
ARGUS pisze:Panowie, posiadacze Tokarek Nutol i podobnych
zakładajcie silniki 750 W z falownikiem szczerze polecam.
jakośc i kultura pracy waszej maszynki poprawi się zdecydowanie
nacinanie gwintów stanie sie łatwiejsze
i zakończą sie problemy z załączeniem najwyższych obrotów.
>> KULTURALNI Dyletanci wszystkich nacji łączcie sie << :grin:
Zgadzam się w 100%
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#47

Post napisał: pukury » 15 cze 2011, 12:39

witam .
Panowie - spokojnie :lol:
są maszyny i są maszyny - słabe i silne .
przecież nikt nie musi wykorzystywać pełnej mocy - ale ..
czasami się przydaje .
moce silników zza wielkiego muru można traktować z rezerwą .
w swojej " dłubance " ( model - złupcok3 ) mam silnik od pralki ( wiatka ) i jakoś dłubię .
jak ktoś chce produkować to lepiej większą maszynę - do prac drobnych nic większego nie potrzeba .
osobiście byłbym bardzo zadowolony mając nutola czy coś takiego .
można na tym zrobić naprawdę sporo .
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#48

Post napisał: MlKl » 15 cze 2011, 14:13

A pewnie, że warto zachować spokój i dystans - zarówno w stosunku do własnej osoby, jak i do posiadanej maszyny. Nie ma ani zakazu, ani obowiązku przerabiania dowolnej maszyny według własnego widzi mi się, czy też zachcianki. Można rozmawiać o wadach i zaletach takich rozwiązań, można wskazywać zagrożenia stąd wynikające.

Ale nie warto tego przerabiać na konflikt personalny. Ja tam wolę się pośmiać, a wnioski i tak każdy wyciągnie sam. Moja tokarka wytrzyma i trzy kilowaty - jeżeli idzie o wytrzymałość wrzeciennika. Ale suport gnie się już pod tym co mam. Pewnie jej dorobię albo dokupię sztywniejszy wcześniej czy później. Na moje potrzeby te 0,75 KW jest akurat, falownik i pięciobiegowa skrzynia biegów zaspokajają moje zapotrzebowanie na moc i obroty wręcz idealnie.

Nutoola nie posiadam, ale jak go kiedyś kupię, to z marszu dostanie silnik 0,75 KW z falownikiem. Bo taki mam i jestem z niego zadowolony.


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#49

Post napisał: jarekk » 15 cze 2011, 20:30

Jeżeli ktoś chce sobie zepsuć Nutoola imakiem szybkozmiennym to zapraszam :grin:

http://upload.allegro.pl/imak-szybkozmi ... 36924.html

Od 1zł bez ceny minimalnej


pogromca duchów
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 10
Posty: 34
Rejestracja: 15 maja 2011, 01:11
Lokalizacja: łódzkie

#50

Post napisał: pogromca duchów » 16 cze 2011, 01:35

W kwestii formalnej. Jak się o czymś dyskutuje to wypadało by znać pewne dane. Jak idzie obliczanie zapotrzebowania na moc. Bo to jest kluczowe zagadnienie a nie czyjeś subiektywne przekonanie że jest lepiej albo gorzej. Może w końcu któryś z ekspertów przedstawi obliczenia. Można również zmierzyć jak się nie ma pojęcia o policzeniu. Są mierniku mocy do zwykłych gniazdek. Ambitniejsi mogą prąd zmierzyć i policzyć. Policzyć można zmierzyć też. Tylko co potem. Jak napisać że się nie miało racji. Wypadało by wtedy wszystkie punkty i przywileje zwrócić. Było siedzieć cicho a nie wtryniać się w temat o którym nie ma się pojęcia. Przy okazji. Co daje taki super uchwyt do noży. Mam obsadzone dwa noże w imaku. Jeden do przecinania drugi do toczenia. Jak potrzebuję otwór roztoczyć to jednego wykręcam i wkręcam nóż do wytaczania. A może z toczeniem jest jak z gotowaniem. Jak ktoś potrafi gotować to w puszcze po ogórkach ugotuje lepszą zupę niż taki co nie umie ale za to ma najdroższe garnki z uchwytami pokrywanymi 24 karatowym zlotem. Jak znam życie nie doczekam się obliczeń. Za to pojawią sie idiotyczne wpisy.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”