Ostrzałka do pił tarczowych/kiedyś frezarka

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
nabuch
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 19
Rejestracja: 25 lip 2007, 16:36
Lokalizacja: Słuszczyn

Ostrzałka do pił tarczowych/kiedyś frezarka

#1

Post napisał: nabuch » 06 kwie 2015, 11:57

Witajcie . Proszę o weryfikację listy zakupów do przyszłej maszyny . W zasadzie mój plan

aktualny to zbudowanie czysto mechanicznej ostrzałki do pił tarczowych . Ze względu na

raczej marne opinie o ostrzałkach dostępnych na allegro JMYS 70 i jego klonów postanowiłem

że zbuduję własną ostrzałkę budując odpowiedni osprzęt do mojej stołowej szlifierki.

Przeglądając inne konstrukcję np Globus OP100 stwierdziłem że w zasadzie w ostrzałce jest

wykorzystane 2 osie z frezarki CNC + 1 oś nazwijmy odrócone o 90 stopni Z Ramię z

przechylaną szlifierką ustawiłbym na stojaku .Dodatkowo oś z musi mieć obracany uchwyt do

zamontowania uchwytu do tarcz.
Tu pojawił się pomysł że skoro muszę zrobić coś co jest tak bliskie frezarce to może od razu

zrobić frezarkę którą będę mógł w miarę łatwo przezbroić na ostrzałkę? Ostrzałki potrzebuję

w miarę szybko i w zasadzie tylko mechanicznej , frezarka to już inna bajka. Niestety jak

to zwykle największy problem to finanse. Teraz chciałbym kupic wałki podparte i śruby tak

żeby zbudować ostrzałkę którą później mógłbym adoptować na frezarkę do ogólnowarsztatowych

prac. Kiedyś docelowo chciałbym pracować w aluminium oraz w drewnie.
Proszę o weryfikację listy części którą będę potrzebował . Myślałem nad konstrukcją bramową z pojedyńczą śrubą pośrodku .
Prowadnice
-podparte wałki 20 z multiprojektu 2x0.5m (x) 2x0.5m(y) 2x0.25m(odwrócone z)
http://www.multiprojekt.pl/902-Wa%C5%82 ... L1000.html

Łożyska liniowe otwarte 8 szt pojedyńczych i 2 przedłużane na oś Z

łożysko pojedyńcze

Łożysko podwójne

mają niby jakieś kasowanie luzu chociaż ta blaszka od dołu nie napawa optymizmem i nie wiem

czy nie kupić jakichś z allegro które nie maja tej blaszki .

śruby trapezowe 16-18

Nakrętki trapezowe z tworzywa

W zasadzie nakrętki i śruby to słaby punkt ale na razie do ręcznego kręcenia starczy później pewnie będzie za słabe. Na wstępne testy może wystarczy?

Zamiast bloków łożyskujących do śrub użyłbym łożysk wahliwych ucf?


Wiem że w zasadzie wszystko co wypisałem to Chińszczyzna ale czekam na ewentualne opinie szczególnie zależy mi na opiniach o częściach z multiprojektu. Pozdrawiam serdecznie Wojtek



Tagi:

Wróć do „CNC podstawy”