Jak wygląda procedura pozycjonowania się frezarki CNC?

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

roberta
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 102
Rejestracja: 17 lip 2008, 20:08
Lokalizacja: melcie

#21

Post napisał: roberta » 25 paź 2009, 19:43

podobny przypadek miałem na frezarce z 88r. nie jestem elektronikiem więc będę używał prostego języka oś Z robiąc referencje jedzie urządzenie po listwie na której są jakby wypusty jedna od referencji druga krańcówki i zjeżdżając nie trafiała na tą od referencji tylko wywalała na tą od krańcówki trzeba było ją prze regulować góra dół



Tagi:

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#22

Post napisał: skoti » 26 paź 2009, 15:36

Nie napisałeś najważniejszego , tzn co to za sterowanie . Spróbuj zrobić tak
Wyłącz całkowicie maszynę a następnie załącz główny . Przed załączeniem maszyny na guziku który powinien znajdować się na pulpicie wciśnij klawisze CAN plus P i trzymaj przez cały czas aż maszyna się uruchomi . Działa na fanuc O-TD a na twoim to nie wiem i nie biorę odpowiedzialności :)


Autor tematu
zbychos5
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 25 paź 2009, 09:19
Lokalizacja: śląsk

#23

Post napisał: zbychos5 » 26 paź 2009, 17:39

Jeśli chodzi o sterowanie to listwy pomiarowe i czytniki są Heidenhaina tylko z końca lat 80-tych, a frezarka firmy Huron (francuska).


kasjo
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 328
Rejestracja: 23 lis 2005, 18:07
Lokalizacja: Białystok

#24

Post napisał: kasjo » 27 paź 2009, 18:14

Ja bym przyjrzał się bliżej tej krańcówce referencyjnej.
Jeżeli masz dobry punkt pomiarowy przy sterowniku to zmierz jakie jest napięcie gdy krańcówka jest wciśnięta oraz jakie gdy nie jest wciśnięta.
Często bywa tak, że styki są zaśniedziałe i napięcie z krańcówki jest nie wystarczające do wysterowania.


FROST1978
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 121
Rejestracja: 25 lip 2008, 22:47
Lokalizacja: Śląsk

#25

Post napisał: FROST1978 » 19 gru 2009, 12:31

U mnie w Makino wygląda to tak ,że gdy ręcznie sie przesunie oś przy wył. zasilaniu to maszyna gubi punty referencyjne . Są 2 rodzaje "łapania tych punktów " w maszynie.
Automatyczny gdzie maszyna referuje wszystkie osie(z resztą trzeba to robić za każdym razem) .
Wtedy gdy jakaś oś była ręcznie przesuwana to nie łapie referencyjnego i odjeżdża do krańcówki . Na ten problem jest 2 sposób manualny czyli najazd danej osi na punkt referencyjny. Trzyma sie specjalny przycisk i przesuwa daną oś aż do momentu kiedy sama automatycznie załapie wtedy się sama ustawia. Pewnie chodzi tu o załączenie "switcha " od punktów referencyjnych .
Pisałem już o tym w innym poście . MAKINO z tego co wiem stosowało takie rozwiązanie do późnych lat 90 ,a w FANUC'u np. w maszynach z 89 r. nie trzeba robić referencji osi za każdym razem gdy maszyna jest ponownie włączana . Pewnie jest podtrzymanie pamięci bateriami . Jednak gdy sie recznie poruszy śruby napędowe to trzeba je referować .
NARZĘDZIOWNIA
Precyzyjne szlifierstwo , elektrodrążenie na WEDM i EDM.


icam
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 7
Rejestracja: 20 kwie 2006, 13:28
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#26

Post napisał: icam » 12 sty 2010, 23:20

zbychos5

Czy jesteś pewien że masz liniały na tej osi? Trochę to mało prawdopodobne jeśli piszesz o krańcówkach.
Jak dla mnie to wygląda na enkoder na śrubie lub przekładni sprzężonej. No chyba, że masz zwykłą siatkę wzdłuż osi, której zadaniem jest tylko odliczanie impulsów i detekcja kierunku.
Może prześlesz zdjęcie okolic punktu referencyjnego.
Według mnie na opisywanych 4 przewodach masz sygnały z trzech czujników oraz ich zasilanie, a czujnik pozycji jest uszkodzony.
Kiedy porusza Ci się support to wraz z nim idzie zespół trzech blaszek, jedna w ksztacie trapezu i dwie ścięte prosto. Ich położenie względem siebie jest różne wzdłuż osi ruchu. Działa to tak, że pierwsza blaszka najeżdża na czujnik rolkowy ( wówczas prędkość posuwu spada), druga blaszka zatrzymuje support w pozycji zerowej na czujniku indukcyjnym. Trzecia jest zabezpieczeniem krańcowym - dowolnego typu z wyżej wspomnianych.
U Ciebie pominięty jest etap środkowy, i tyle w mojej ocenie.
Rozwiązanie takie było powszechnie stosowane w obrabiarkach z lat 80' i 90', stąd moje przekonanie. Zdjęcie wszystko wyjaśni.

Powodzenia, a jak by co, to chętnie pomogę.[/b]
PHU iCAM-Project
Krystian Danysz
ul.Podkowińskiego 1/8
31-321 Kraków


kasjo
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 328
Rejestracja: 23 lis 2005, 18:07
Lokalizacja: Białystok

#27

Post napisał: kasjo » 13 sty 2010, 11:36

icam pisze:zbychos5
Czy jesteś pewien że masz liniały na tej osi? Trochę to mało prawdopodobne jeśli piszesz o krańcówkach.
Nie wszystkie liniały są absolutne :)
Przy inkrementalnych stosuje się krańcówki.

Awatar użytkownika

rafalxfiles
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 665
Rejestracja: 28 sie 2006, 17:55
Lokalizacja: dolnyśląsk
Kontakt:

#28

Post napisał: rafalxfiles » 13 sty 2010, 21:13

WZÓR pisze:Jakie to maszyny ? :?: .... mogę prosić o przykład.
Np. Mazaki wyprodukowane od 2009 roku i Mori Seiki od 2008 roku napewno..
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”