Punkt wymiany narzedzia w Shopturnie

Dyskusje na temat systemu Sinumerik

Autor tematu
miloww
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 18
Rejestracja: 13 sie 2007, 09:43
Lokalizacja: Kraków

Punkt wymiany narzedzia w Shopturnie

#1

Post napisał: miloww » 18 mar 2010, 15:32

Witam :)

Mam w tokarce sterowanie Sinumeric 840D i nakladke Shopturn v.6.4. Tokarka posiada magazyn z narzedziami.

Zwykle, aby dokanac wymiany narzedzia pisze np. w MDA:

T ... D...
M6 --- wywoluje podprogram odpowiedzialny za odlozenie narzedzia do magazynu i wziecie nowego. I wszystko dziala dobrze.

Ale piszac program w Shopturnie w naglowku proramu jest pole: "Punkt wymiany narzedzia". I co tu wpisac ? Czy wpisac jakis punt posredni miedzy detalem a magazynem ? Stanie na chwile w tym punkcie i pojedzie do magazynu ? Czy nie wypusci mi czasem narzedzia w tym punkcie ?? Czy moze trzeba wpisac dokladny punkt na ktory musi najechac w magazynie ?
CZy automatycznie juz wywola ta funkcje M6 ?

Nigdzie nie spotkalem sie z takim problemem, wszystkie przyklady jakie przegladam opisuja tokarke z glowica rewolwerowa, gdzie ten punkt to jedynie odjechanie w bezpieczna pozycje od detalu i obrot rewolweru.

Bede wdzieczny za rady :)
pozdrawiam



Tagi:


geiger
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 22
Rejestracja: 02 lis 2005, 15:53
Lokalizacja: ?rem
Kontakt:

#2

Post napisał: geiger » 18 mar 2010, 20:21

Witam
w shopturnie pkt wymiany narzędzia jest świetnie rozwiązany - w trybie ręcznym jedziesz głowicą do miejsca, w którym chcesz mieć punkt wymiany narzędzia, w konfiguracji detalu wciskasz klawisz "Przejmij punkt zmiany narzędzia" - nie wiem na ile kompletnie masz przetlumaczonego shopturna (w wersji na której pracowałem był klawisz coś w stylu "Teach ..." - system automatycznie przeczyta współrzędne osi i przepisze je do kontrolek formularza.
I przy obróbce przy każdej n-tej operacji, jeżeli narzędzie będzie się różniło od narzędzia wykorzystanego w poprzedniej operacji sterowanie automatycznie wycofa narzędzie wg zdefiniowanych płaszczyzn i odjedzie na PWM gdzie zostanie wybrane docelowe narzędzie.
Mam nadzieję, że nic nie zaciemniłem :)

pozdrawiam


Autor tematu
miloww
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 18
Rejestracja: 13 sie 2007, 09:43
Lokalizacja: Kraków

#3

Post napisał: miloww » 18 mar 2010, 20:54

mam kazde narzedzie mocowane we wrzecionie na stozek BT50. Takze bierze jedno narzedzie z magazynu, obrabia, jedzie do magazynu, zostawia narzedzie i bierze nastepne. I mam podprogram pod funkcja M6 ktory realizuje ta cala wymiane. I tak naprawde to ten punkt PWN jest mi niepotrzebny (tak mi sie wydaje :-) ).

A czy jezeli okresle w shopturnie jakis punkt PWN i po obrobce suport odjedzie mi na ten punkt to czy nie wypusci narzedzia z wrzeciona ?

Bo jezeli ten punkt PWN musi byc okreslony, to bym najpierw odjechal sobie do tego punktu, a potem zrealizowal swoj cykl wymiany. Tylko czy nie wypusci mi tego narzedzia jak dojedzie do punktu PWN ??

Awatar użytkownika

CNCRob
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1319
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:42
Lokalizacja: Świdwin / Worcester

#4

Post napisał: CNCRob » 18 mar 2010, 23:36

Raczej nie powinien wypuscic narzedzia. Punkt wymiany to jedynie miejsce bezpiecznej odleglosci, za wymiane odpowiadaja juz inne dane...

[ Dodano: 2010-03-18, 23:43 ]
Swoja droga to dlaczego majac tak latwe rozwiazania, jakie daje shopturn, uzywasz mda do zmiany naszedzia? Przeciez masz od tego okno t,s,m w pracy recznej...
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -
Able to use the following programmes: FANUC Series 18i-TB, FANUC O-T, SIEMENS SINUMERIC 810D & 840D, ShopMILL, ShopTURN, ManualTURN, HEIDENHAIN CNC ISO, DIN PLUS and TURN PLUS (CNC PILOT) and many more.


roberta
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 102
Rejestracja: 17 lip 2008, 20:08
Lokalizacja: melcie

#5

Post napisał: roberta » 19 mar 2010, 21:10

odjazd od detalu na bezpieczną odległość i jak zastosujesz M6 T..jakieś tam narzędzie to automatycznie pojedzie po najkrótszej drodze na punkt wymiany narzędzia który ma z góry określony przez producenta (czyli M6 to po prostu cały cykl wymiany narz.),dopóki nie dojedzie na ten punkt nie ma prawa kontynuować przeładunku czyli na pewno nie upuści narzędzia bo wszystko musi być robić po kolei dojazd -otwarcie magazynu itd...
kolega DRACO dobrze radzi na ręcznym masz gotową tabelkę wystarczy pod T WPISAĆ NUMER NARZĘDZIA

Awatar użytkownika

CNCRob
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1319
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:42
Lokalizacja: Świdwin / Worcester

#6

Post napisał: CNCRob » 19 mar 2010, 22:37

roberta pisze:T WPISAĆ NUMER NARZĘDZIA
nie numer a nazwę, shopturn nie uznaje samych numerów jeśli zamiast głowicy jest magazyn. Poza tym kolego czytam już jakiś czas Twoje wypowiedzi i nie odzywałem się, ale teraz się odezwę, bardzo często nie czytasz dokładnie pytań i piszesz co ci ślina na język przyniesie, często są to zupełne bzdury. Kolega ma magazyn jak już zaznaczył i tylko przy magazynie działa M6, przy głowicach wymiana odbywa się bez dopisywania M6. Jeśli jest magazyn to ma on swój MASZYNOWY punkt wymiany narzędzia, więc nie pisz, że u kolegi zadziała ten programowy bo nie zadziała!
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -
Able to use the following programmes: FANUC Series 18i-TB, FANUC O-T, SIEMENS SINUMERIC 810D & 840D, ShopMILL, ShopTURN, ManualTURN, HEIDENHAIN CNC ISO, DIN PLUS and TURN PLUS (CNC PILOT) and many more.


roberta
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 102
Rejestracja: 17 lip 2008, 20:08
Lokalizacja: melcie

#7

Post napisał: roberta » 20 mar 2010, 16:32

nie numer a nazwę, shopturn nie uznaje samych numerów jeśli zamiast głowicy jest magazyn.

to dziwne bo dość długo pracuję na tego typu maszynach i tak jak pisałem są wyposażone w MAGAZYN i do pobrania lub oddania używam tylko numerów narzędzi np .T9160 LUB ODDAĆ T0.
Co do wypowiedzi na mój temat to mógłbym się rozpisywać ale stwierdziłem że to nie jest miejsce na obrażanie kogokolwiek w przeciwieństwie do ciebie .Tak sobie myślę że jesteś pracownikiem tego typu co siedzą tylko za biurkiem a halę produkcyjną oglądają przez okno wiedzę oni może mają ale praktykę zerową .
Ja opisywałem jak działa wymiana narzędzia w maszynie DECKEL MAHO z magazynem narzędziowym więc nie wiem co cię tak zabolało widocznie to kolega źle przeczytał .
Na koniec dodam że jestem operatorem i używam prostego języka w opisywaniu czegokolwiek myślę że jak osoba która pracuje przy maszyna to doskonale rozumie co piszę .A dla ciebie to dzisiaj kończę przygodę na tym forym i likwiduję konto aby więcej nie czytać obelg .

Awatar użytkownika

CNCRob
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1319
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:42
Lokalizacja: Świdwin / Worcester

#8

Post napisał: CNCRob » 20 mar 2010, 16:46

kolego ja Ciebie nie miałem zamiaru obrażać ani tego nie zrobiłem, jedynie sprostowałem Twoją wypowiedź bo była zupełnie nieścisła. Powiedziałeś o ustalaniu punktu zerowego a przecież maszyny z magazynem jak zapewne wiesz, mają ten punkt stały. Skoro przy nich pracujesz to wiesz o czym mówię. Dla wiadomości, nie pracuje w biurze, od około 12 lat programuje maszyny na pulpicie. Przez ten czas przeszło przez moje ręce ponad 100 maszyn.
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -
Able to use the following programmes: FANUC Series 18i-TB, FANUC O-T, SIEMENS SINUMERIC 810D & 840D, ShopMILL, ShopTURN, ManualTURN, HEIDENHAIN CNC ISO, DIN PLUS and TURN PLUS (CNC PILOT) and many more.


roberta
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 102
Rejestracja: 17 lip 2008, 20:08
Lokalizacja: melcie

#9

Post napisał: roberta » 20 mar 2010, 17:42

ale ja dokładnie pisałem że punkt wymiany przy magazynie narzędziowym ustala producent a nie operator. więc chyba nie czytałeś mojej wypowiedzi
Co do nazwy narzędzia czy numeru co tęż mi się oberwało że piszę co ślina mi na język przyniesie
;Narzędzie utworzone na liście narzędziowej uzyskuje automatycznie nazwę wybranej grupy narzędzi ,To określenie można dowolnie zmienić na ;
-nazwę narzędzia np.frezpl albo
-NUMER NARZĘDZIA T''1111''
Nazwa narzędzia może zawierać max 17 znaków .Są dopuszczalne litery ,cyfry ,kropki i kreski skośne
Więc jak widzisz zanim kogoś obrzucisz błotem to sprawdź czy faktycznie masz rację

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Siemens Sinumerik CNC”