punkt zero sinumerik

Dyskusje na temat systemu Sinumerik

Autor tematu
mateu5
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 619
Rejestracja: 31 paź 2009, 16:20
Lokalizacja: PL

punkt zero sinumerik

#1

Post napisał: mateu5 » 31 paź 2009, 16:40

Witam. Od niedawna zacząłem zabawę z CNC. Do symulacji używam swansoft NC - sinumerik 810T. I moje pytanie jak działa ustawianie punktu zerowego na czole detalu. Czy dla każdego narzędzia można ustawić punkt zero ? Ja to robię tak. trybem JOG dojeżdżam do punktu w którym chce mieć punkt zero. W sterowaniu wchodzę do parameters --> tool offset-->detemine compens i odpowiednio do osi ustalam 1 i 2 długość narzędzia. później wywołując to narzędzie w programie T1 D1 G0 X0 Z0 narzędzie dojeżdża właśnie do tego punktu... i tak trzeba dla każdego narzędzia . Czy to jest właściwy sposób ? czy przy zmianie detalu trzeba każdorazowo wprowadzać korekcje narzędzi ?
Próbowałem także ustalić punkt zero funkcja G54 - także dojeżdżając do tego punktu... odczytując jego położenie i wpisując te wartości w sys sterowania... działa mi to poprawnie o ile długości narzędzi są ustawione na 0. np po wpisaniu korektorów narzedzi dla T1 D1 i wywołaniu T1 D1 M3 S1200 G0 X0 Z0. natomiast G54 T1 D1 S1200 G0 X0 Z0 to narzędzie chce jechać daleko poza detal... Dlaczego ? Co robię źle ? Jak to poprawnie ustawić ? Z góry dzięki za pomoc.



Tagi:

Awatar użytkownika

rafalxfiles
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 665
Rejestracja: 28 sie 2006, 17:55
Lokalizacja: dolnyśląsk
Kontakt:

#2

Post napisał: rafalxfiles » 31 paź 2009, 18:29

Może zacznijmy od tego jaki to jest sinumerik..


Autor tematu
mateu5
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 619
Rejestracja: 31 paź 2009, 16:20
Lokalizacja: PL

#3

Post napisał: mateu5 » 31 paź 2009, 18:50

jak napisalem sinumerik 810D tokarka

Awatar użytkownika

easy2002
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1998
Rejestracja: 27 lis 2004, 19:40
Lokalizacja: Gniew
Kontakt:

#4

Post napisał: easy2002 » 31 paź 2009, 19:29

A dlaczego chcesz używać innych punktów dla poszczególnych narzędzi
Przecież do tego używa się korektorów narzędzi w tabeli narzędzi
To właśnie przesunięciem punktu przesuwasz współrzędne gdy zakładasz nowy detal a narzędzia masz już wykalibrowane po poprzednim detalu
Ostatnio zmieniony 01 lis 2009, 13:09 przez easy2002, łącznie zmieniany 1 raz.
... z poważaniem ....pozdrawiam --- Doceń to że, poświęciłem Ci trochę czasu !!! wciśnij "pomógł" to nic nie kosztuje ;-) ---
Moja pierwsza i druga maszynka a trzecia w fazie testu http://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t=2281


Autor tematu
mateu5
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 619
Rejestracja: 31 paź 2009, 16:20
Lokalizacja: PL

#5

Post napisał: mateu5 » 31 paź 2009, 19:54

chyba juz to rozumiem...
Czyli ustawiam sobie narzędzia do 1 detalu ? np wałek o długości 200 mm na 80mm
a gdy później zamontuje wałek 250 mm na 80mm to przesuwam układ współrzędnych właśnie o te 50mm w osi Z. Czy tak ?


tomken
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 157
Rejestracja: 02 wrz 2009, 18:49
Lokalizacja: gniezno

#6

Post napisał: tomken » 31 paź 2009, 21:04

na początku za pomocą g54 ustawiasz przesunięcie punktu zerowego detalu, narzędzia zerujesz swoją drogą w x i z, jeżeli nie ruszasz narzędzi z głowicy, czyli używasz tych samych w tych samych pozycjach głowicy do wykonania innego detalu, mierzysz tylko detal, tzn. dotykasz tego detalu do czoła i ustawiasz w tym miejscu g54, sterowanie przesuwa układ współrzędnych detalu na tą wskazaną przez Ciebie długość, nie ma konieczności zerowania narzędzi, to bardzo pomocna funkcja, używam na co dzień, gdyż pracuję w zakładzie produkcyjnym gdzie często zmieniam detale i programy a narzędzia "pasują" do wielu z nich, nawiasem mówiąc jeżeli masz głowicę na oprawki vdi i nie wymontowujesz z nich noży mogę Tobie opisać jak poradzić sobie z zerowaniem kilku narzędzi do różnych detali w jednej pozycji głowicy, niektóre narzędzia mam wyzerowane od dwóch lat, ale to tak tylko nawiasem :mrgreen:


Autor tematu
mateu5
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 619
Rejestracja: 31 paź 2009, 16:20
Lokalizacja: PL

#7

Post napisał: mateu5 » 31 paź 2009, 21:22

tylko ze jeśli najpierw ustawie sobie g54 (dojeżdżam narzędziem do detalu - do jego osi --> odczutuje jego położenie i zapisuje w systemie sterowania) no oki punkt zero zapisany
Ale gdy później ustawie korektory narzedzia tak jak juz o tym pisalem, to ten punkt g54 wychodzi w calkiem innym miejscu. Dlaczego ?


tomken
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 157
Rejestracja: 02 wrz 2009, 18:49
Lokalizacja: gniezno

#8

Post napisał: tomken » 31 paź 2009, 21:53

nie wiem jak to dokładnie wygląda w 810 bo mam 802D, opiszę jak to wygląda u mnie i może coś rozjaśni, a może wręcz przeciwnie :mrgreen: otóż, dotykam czoła detalu bądź głowicą, bądź narzędziem, nie istotne, u mnie wygląda to tak, że mam klawisz "pomiar detalu", wciskam i wyskakuje ładny obrazek wałka i przyłożonego do czoła narzędzia, nic nie wpisuje tylko klawiszem "select" na pulpicie zmieniam wpis w podświetlonym okienku na g54(inne to base, abs, g55 itd)wciskam klawisz "ustaw PPZ", czyli ustaw przesunięcie punktu zerowego, po wciśnięciu sterowanie wyświetla komunikat potwierdzający, następnie wracam do trybu jog, wciskam reset, ustawiam narzędzie które chcę wyzerować dotykam czoła i wciskam :pomiar narzędzia" następnie "pomiar ręczny" wybieram długość 2 i znów selectem ustawiam na g54, później przetaczam materiał z góry lub tylko dotykam i mierzę średnicę, wciskam długość 1 wpisuję odczytaną z suwmiarki wartość i zatwierdzam inputem, wracam do jog odjeżdżam na bezpieczną odległość i znów reset narzędzie ustawione, później dla każdego kolejnego narzędzia robię tylko pomiar narzędzia


Autor tematu
mateu5
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 619
Rejestracja: 31 paź 2009, 16:20
Lokalizacja: PL

#9

Post napisał: mateu5 » 31 paź 2009, 22:07

no to u mnie nie ma czegoś takiego jak długość detalu czy długość narzędzia. Ale już to jakoś opanowałem. Nie wiem czy tak to się prawidłowa robi ale mi działa... i mogę zmienić detal bez konieczności ponownego ustawiania narzędzi. i głownie o to mi chodziło. Wspomniałeś że pracujesz na tokarce CNC. To jak możesz powiedzieć jak długo się uczyłeś programowania CNC ? Jakie trzeba mieć wykształcenie żeby pracować w takim zawodzie ? Oraz czy do pisząc program na obrabiarkę piszesz go używając tylko g-kodu czy oprogramowania CAD/CAM a kod generujesz ?


tomken
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 157
Rejestracja: 02 wrz 2009, 18:49
Lokalizacja: gniezno

#10

Post napisał: tomken » 31 paź 2009, 22:17

pracuję wyłącznie na tokarkach, sinumerik 802d, fanuc o-tc i pronum 630 t, zacząłem jakieś 5 lat temu, a z wykształcenia jestem ...technikiem elektrykiem no i kończyłem zarządzanie :mrgreen: jak widac rozrzut niezły, programowania cnc uczę się ciągle, w porównaniu z kolesiami na tym forum czasami myślę, że nic nie umiem :mrgreen: ale maszyny w moim zakładzie opanowałem, z wdrażaniem do produkcji nowych detali radzę sobie i to najważniejsze, programy piszę z palca, czyli na maszynie, nie używam camów itp. bo nie muszę, robię produkcję seryjną więc stopień skomplikowania elementów produkowanych czasami jest znikomy, ot takie tam toczenie, ale cały czas podglądam forum i fachową literaturę, pytam, czytam kręci mnie to, a to chyba podstawa

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Siemens Sinumerik CNC”