Brak połaczenia miedzy frezarka a komputerem

Dyskusje na temat systemu Heidenhaina
Awatar użytkownika

gelo
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1029
Rejestracja: 01 kwie 2006, 22:08
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

#21

Post napisał: gelo » 14 mar 2009, 18:45

zawsze jak probuje cos przeslac na maszyne i nie chce isc, to najpierw skupiam sie na przeslaniu czegos z maszyny na PC. Dzieki temu wykluczam bledy spowodowane zlym formatem pliku lub brakiem "czegos"
Cos co uruchamia sie na maszynie nie zawiera zadnych bledow i po transmisji mozna sobie otworzyc i obejzec "dodatki" ktore sterowanie dopisalo do pliku. Najczesciej sa to sciezka lub katalog oraz oryginalna nazwa pliku. Wtedy wiem co trzeba dopisac do pliku, ktory chce przesalc na maszyne. Mowie to na przykladzie Sinumerika. Tam program zgrany przez USB lub Dyskietke na PC, nie chcial sie wgrac po RS232 bo brakowalo wlasnie dwoch linii na poczatku pliku.


>>>>>>>>>> GELO <<<<<<<<<<

Tagi:

Awatar użytkownika

Łuki31
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 9
Posty: 333
Rejestracja: 28 lip 2007, 00:05
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

#22

Post napisał: Łuki31 » 15 mar 2009, 12:20

Spróbuj zmienić rozszeżenie na samo H ,i kolego pokaż kawałem programu kilka lini z początku i z końca , i tak jak pisze kolega gelo spróbuj przesłać coś z maszyny zobaczysz czy działa ! bo może nadal nie masz dobrego połączenia
Jak pytam to znaczy że nie wiem ,jak wiem to odpowiem i pomogę ,więc doceń to -tak jak ja doceniam Cię !!!!


Autor tematu
roni666
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 9
Posty: 50
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:15
Lokalizacja: Pabianice

#23

Post napisał: roni666 » 30 mar 2009, 09:02

Jakis postep jest tzn. wysylam z maszyny do komputera programy i moge wyslac program z komp. do maszyny lecz tylko do 1000 lini wiecej nie wchodzi.Caly czas nie mam polaczenia takiego jak wczesniej ze starym komp. tzn. maszyna ciagla program z komp,bez zgrywania go na maszyne.Cos mi sie zdaje ze z kablami jest nie tak

Awatar użytkownika

Łuki31
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 9
Posty: 333
Rejestracja: 28 lip 2007, 00:05
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

#24

Post napisał: Łuki31 » 30 mar 2009, 19:05

Może nie ma więcej miejsca sprawdź ile zostało linii :mrgreen:
Zawsze program może isć bezpośrednio z kompa :grin:
Jak pytam to znaczy że nie wiem ,jak wiem to odpowiem i pomogę ,więc doceń to -tak jak ja doceniam Cię !!!!


jjagr
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 07 kwie 2009, 19:05
Lokalizacja: czestochowa

#25

Post napisał: jjagr » 09 kwie 2009, 11:16

Kabel masz zły i idzie tylko wymuszona transmisjaw trybie ME . W trybie FE maszyna i komputer po prostu się nie widzą i dlatego proces jest "stopped". Nie wnikając w szczegóły hh151 musi mieć taki kabel:
DB25 (hh151) DB9 (komputer)
2 ------------------- 2
3 -------------------- 3
4 -------------------- 8
5 -------------------- 7
7 -------------------- 5
20 -- 6 4 -- 6
Parametry transmisji mode FE prędkość 2400

Uwagi do kabla od kolegi Łuki31. Ten kabel może działać, jeżeli maszyna ignoruje stan wejścia CTS (końcówka5 w DB25). Wtedy istotnie do poprawnej transmisji wystarczy by komputer wiedział czy maszyna jest w stanie odbiór czy nadawanie, co określone jest stanem wyjścia RTS (końcówka4 w DB25). Ale w takiej konfiguracji maszyna nie wie czy na drugim końcu kabla ma komputer, a co więcej maszyna, wysyłając informację, że jest w stanie odbiór sama siebie informuje, że coś na końcu linii też jest w stanie odbiór. W HH151 scalak odpowiedzialny za transmisję szeregową steruje tylko dwoma wyjściami TxD i RTS. Zgodnie ze standartem musi być także DTR i on jest, ale dlatego, że RTS jest podawany na dwa wejścia buforu portu szeregowego. Stąd może nie dochodzić do komunikacji komputer-maszyna.

Awatar użytkownika

Łuki31
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 9
Posty: 333
Rejestracja: 28 lip 2007, 00:05
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

#26

Post napisał: Łuki31 » 09 kwie 2009, 17:04

jjagr kolego ten kabel działał już na nie jednej maszynie bez żadnego problemu .
Do tej pory nie zdarzyło mi się ,aby ten kabel nie zadziałał .Zaznaczam że jest to kabel dostarczony razem z maszyną przez producenta .Zrobiłem tych kabli już kilkanaście ,dla różnych firm ,i nigdy nie było żadnego problemu .
W obecnej firmie mamy ten kabel do obsługi kilku maszyn i dział beż żadnego problemu ,a jest to HH 150 , HH 151 , HH 355 i HH 310 i wszystko jest gitara :mrgreen:
Może kolega ma coś źle polutowane lub kable pomostkowane nie tak jak powinny
A dodam jeszcze że kabel ten zarówno chodził na win 98 jak i teraz XP :wink:
Jak pytam to znaczy że nie wiem ,jak wiem to odpowiem i pomogę ,więc doceń to -tak jak ja doceniam Cię !!!!


jjagr
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 07 kwie 2009, 19:05
Lokalizacja: czestochowa

#27

Post napisał: jjagr » 09 kwie 2009, 21:45

W zasadzie to moje stwierdzenie, że kolega roni666 ma zły kabel jest trochę naciągane, bo faktycznie nie wiem jak wygląda protokoł transmisji danych w trybie FE. Walczyłem jakieś półtora roku temu z Bridgeportem ze sterowaniem HH151 i na, nazwijmy to moim kablu, komunikacja działa. Problem może się pojawić jeżeli komputer musiałby poinformować maszynę, że uruchomiono na nim jakiś program, że chce przejść ze stanu odbiór na nadawanie albo z nadawania na odbiór. Te sprawy można by załatwić po liniach TxD i RxD ale nie zauważyłem w logach transmisji instrukcji, które mogły by to powodować. Z komputera do maszyny szedł tylko czysty program, nic poza tym. Sprawa jest prosta, jeżeli maszyna nie potrzebuje informacji od komputera, że komputer zmienia swój stan, to twój kabel będzie działał. Jeżeli maszynie taka informacja jest potrzebna to będzie problem z komunikacją. System operacyjny nie ma tu znaczenia bo i tak transmisja opiera się na starych procedurach DOSowskich. Nie ma też znaczenia od kogo jest kabel, ważne jest jak mają być połączone linie RTS i CTS. Można je skonfigurować tylko na cztery sposoby i na jednym z nich maszyna musi działać.

Awatar użytkownika

Łuki31
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 9
Posty: 333
Rejestracja: 28 lip 2007, 00:05
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

#28

Post napisał: Łuki31 » 09 kwie 2009, 22:36

Kolego tryb FE to można by powiedzieć ,że to automat ,podajesz tylko jaki program i maszyna odbiera albo wysyła ,a w trybach ME czy SE podajesz bardziej szczegółowo ścieżkę zapisu no i trzeba przełączać w zależności czy kopiujemy do maszyny czy do kompa :mrgreen:
Jak pytam to znaczy że nie wiem ,jak wiem to odpowiem i pomogę ,więc doceń to -tak jak ja doceniam Cię !!!!


jjagr
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 07 kwie 2009, 19:05
Lokalizacja: czestochowa

#29

Post napisał: jjagr » 10 kwie 2009, 01:53

Zgadza się. Z tym że tryb ME był chyba (dokładnie nie pamiętam) opracowywany do współpracy maszyny z taśmą magnetyczną i sygnał RTS był wykorzystywany do uruchomienia zapisu bądź odczytu z taśmy. Takie stwierdzenie " wysylam z maszyny do komputera programy i moge wyslac program z komp. do maszyny lecz tylko do 1000 lini wiecej nie wchodzi" sugeruje,że maszyna nie ma awarii elektrycznej i że maszyna działa poprawnie w trybie ME jeśli tylko tekst programu w maszynie i w komputerze jest taki sam. W tym trybie też można zrealizować automat, trochę kulawy ale zawsze. Maszyna nie mogłaby na przykład w trakcie odbioru danych informować komputera o przepełnieniu pamięci, co groziłoby utratą danych. Stąd pewnie wymyślono tryb FE chyba z trochę innym sposobem komunikacji między maszyną a komputerem. Niestety nie mogę chwilowo sprawdzić twojego kabla z powodu awarii silnika we frezarce. Ale jak tylko silnik zadziała sprawdzę na pewno.

Awatar użytkownika

Łuki31
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 9
Posty: 333
Rejestracja: 28 lip 2007, 00:05
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

#30

Post napisał: Łuki31 » 10 kwie 2009, 17:05

jjagr kolego nie mówię że mój kabel jest najlepszy ,ale działa
Na pewno są jeszcze inne kable i inaczej połączone , w naszym kablu nie idzie zgrywać programów z poziomu komputera,a wiem że taka możliwość istnieje przynajmniej na HH 310
Lecz nam ten kabel w zupełności wystarczy . :grin:
Jak pytam to znaczy że nie wiem ,jak wiem to odpowiem i pomogę ,więc doceń to -tak jak ja doceniam Cię !!!!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Heidenhain”