Kompresor uniwersalny 50 L - dobry i niedrogi

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
Fresz
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 32
Rejestracja: 31 maja 2021, 15:22

Kompresor uniwersalny 50 L - dobry i niedrogi

#1

Post napisał: Fresz » 11 lis 2023, 12:18

Potrzebuję kompresor do zastosowań ogólnowarsztatowych. Głównie żeby przedmuchać detale po obróbce na frezarce, tokarce, doczyścić części w trakcie serwisu itd.
Sporadycznie będę używał z kluczem udarowym (ale niekoniecznie do zmiany kół, bo to se ogarniam ręcznie, bardziej kosz sprzęgła w motocyklu, zapieczone śruby itd.). Sporadycznie malowanie, ale żadne tam lakiernictwo samochodowe, płoty, raczej konstrukcje meblowe, detale. Być może również piaskowanie elementów do spawania TIGiem, ale to też raczej detale. W sumie nic zaawansowanego albo wymagającego nie wiadomo jakiej wydajności (lub używane na tyle rzadko, że jakieś upierdliwości są do przeżycia).
Na początku myślałem nawet o popierdółce 24 L, ale już się naczytałem, że lepiej jednak iść w 50 L i 2 tłoki. Na napęd pasowy raczej nie mam budżetu, więc zostaje bezpośredni.
Ponieważ nie będę używał często, ważna wydaje się serwisowalność - jeśli coś już kiedyś padnie, żeby dało się dostać części, a nie wymieniać sprężarkę za połowę wartości. Również za 3-5 lat.
Fajnie, jakby kompresor był w miarę cichy, garaż mam w domu, często robię wieczorami, nie chciałbym budzić okolicy do przedmuchania pierdółki. Najlepiej, żeby butla trzymała ciśnienie po nabiciu przez kilka tygodni (to realne)?
Po opiniach widzę, że z chińczykami najróżniejszych maści jest loteria, czasem trafi się świetny, a nierzadko gniot.

Wynalazłem 2 sprężarki budżetowe uznanych firm:
ABAC V36/50
https://abacpolska.pl/kompresor-dwutlok ... 1129981051

Fini SuperTiger VKM 4020-50-3M
https://www.centrumspawalnicze.pl/kompr ... 9QQAvD_BwE

Patrząc na ceny, to pewnie też modele "mocnobudżetowe", czyli na chińszczyźnie, ale może jednak z lepszą kontrolą jakości, dostępnością części później...

Miał ktoś do czynienia z którymś z tych kompresorów? Dostrzegacie jakieś luki w moim toku rozumowania? Coś innego wartego uwagi w budżecie ok. 1500 zł (brutto)?



Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 11624
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Kompresor uniwersalny 50 L - dobry i niedrogi

#2

Post napisał: RomanJ4 » 11 lis 2023, 17:16

Jeden klon drugiego.
Już ładnych kilka lat mam taki jak poniższy
(charakterystyka - https://alle gro.pl/oferta/kompresor-sprezarka-50l-v2-dwutlokowy-einbach-olej-13956240200)

kompresor-budzetowo-t112799.html
wydajność tłoczenia(na wyjściu) i inne parametry w powyższej charakterystyce można przyjąć za mniej więcej prawdziwe. Używam go do różnych prac, w tym dość intensywnie (z przerwami na ostygnięcie głowic) do malowania pistoletem elementów ogrodzeniowych (kilka hoboków impregnatu) i innych elementów, jako źródło powietrza do przecinarki plazmowej, do wytwarzania mgły olejowej przy toczeniu i frezowaniu, i do zasilania mniej żarłocznych narzędzi pneumatycznych, przedmuchiwania, itd.
Ta sprężarka do takich prac warsztatowych się nadaje, ale do piaskowania raczej potrzebna będzie o wydajności minimum 500-600l/min, i z dużo większym zbiornikiem, bo 50L to dużo za mało do takiej pracy. Mam w warsztacie zrobioną instalację ze zbiornikami mającymi sumarycznie ok 200L, i możliwość dołączenia dodatkowo drugiej ze zdjęcia, ale i to do wydajnego(!) piaskowania mało. Do mniej intensywnego potrzeba jednak większego niż 50L zbiornika
Do malowania, a zwłaszcza narzędzi pneu gdzie potrzebny jest duży przepływ, trzeba używać przewodów o średnicy wewnętrznej minimum ⌀10mm, a najlepiej ⌀12mm, bo na mniejszych, zwłaszcza typowych "sprężynkach" ⌀6mm jest za duży spadek ciśnienia.
jak na razie poza potrzebą wymiany zużytego przez lata zaworu zwrotnego/odprężającego za kilkanaście złotych () nie było innych awarii. Pamiętać tylko o kontroli poziomu, i wymianie oleju(sprężarkowego!) co ~ 2-3 lata, oraz spuście kondensatu co jakiś czas..

Generalnie, ta sprężarka(z silnikiem ≤3kW, bo słabszy 2,2kW będzie dłużej dobijał) do niezbyt intensywnego używania w typowym małym warsztacie jak najbardziej się nadaje, a nie jest droga.
pozdrawiam,
Roman


szopenn
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1950
Rejestracja: 21 gru 2015, 11:22
Lokalizacja: Lublin

Re: Kompresor uniwersalny 50 L - dobry i niedrogi

#3

Post napisał: szopenn » 11 lis 2023, 17:36

Abac i Fini to nie jest chińszczyzna. To włoch, jakość nie jest super ale jest na pewno lepsza od chinki. Np taką chinkę, którą pokazuje Roman robiłem po zakupie. Lał sie olej musiałem to wszystko rozebrać, wymienić simeringi na polskie i dopiero to zaczęło działać.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 11624
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Kompresor uniwersalny 50 L - dobry i niedrogi

#4

Post napisał: RomanJ4 » 11 lis 2023, 17:45

szopenn pisze:Lał sie olej musiałem to wszystko rozebrać, wymienić simeringi na polskie i dopiero to zaczęło działać.

To musiałeś trafić, w moim do dziś są oryginalne..
szopenn pisze:Abac i Fini to nie jest chińszczyzna.

Oj, żebyś się nie zdziwił... :wink: (przez co wcale nie twierdzę, że muszą być złe)

Obrazek

To Ci czegoś czasem nie przypomina...?
Obrazek
http://www.china-aircompressors.com/product/222.html
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
Fresz
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 32
Rejestracja: 31 maja 2021, 15:22

Re: Kompresor uniwersalny 50 L - dobry i niedrogi

#5

Post napisał: Fresz » 11 lis 2023, 18:19

@RomanJ4 ABAC i Fini to generalnie włoszczyzna i uchodzą za sprężarkowych liderów. Komponentów od tych pierwszych używa Metabo w swoich. Przypuszczam, że najtańsze modele to mogą być zlecane przez nich produkty z Chin (tak samo jest z Airpressem, gdzie tanie niebieskie są ryżowe, a dopiero droższe szare europejskie). Ale, być może naiwnie, liczę, że te firmy oferują lepszą kontrolę jakości i serwis.
Co do Twojej sprężarki - czytałem już wcześniej Twoje wpisy i cóż, jesteś farciarzem ;-) Parę innych osób nie miało tyle farta, zresztą nawet realne dane czasu nabijania podawane przez użytkowników są od Sasa do Lasa, co tylko potwierdza, że to loteria. Trochę mi szkoda zdrowia, chyba że ktoś ma do polecenia konkretnego i sprawdzonego dystrybutora, który zawsze dowozi pierwszorzędny towar.
Co do parametrów - może piaskowanie, malowanie, czy odkręcenie/zakręcenie 4 śrub raz na kilka miesięcy nie będzie mega wydajne na 50 L bańce, ale też naprawdę, to nie jest aż taki problem dla mnie w tym momencie. Bardziej liczy się "zrobić w ogóle" niż "wygodnie i w kwadrans". I tak zakładam jakość malowania będzie lepsza niż wałkiem, a piaskowanie dokładniejsze i wygodniejsze niż druciak.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 11624
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Kompresor uniwersalny 50 L - dobry i niedrogi

#6

Post napisał: RomanJ4 » 12 lis 2023, 01:13

Fresz pisze:Co do Twojej sprężarki - czytałem już wcześniej Twoje wpisy i cóż, jesteś farciarzem

No cóż, nie mam zamiaru czegoś chwalić "bo moje", ale jak na moje potrzeby to udany zakup (2013/2014r, bodajże dałem wtedy ~700-800PLN)

Dodane 6 minuty 1 sekunda:
Fresz pisze:I tak zakładam jakość malowania będzie lepsza niż wałkiem,

To nie podlega dyskusji, szybko nabierzesz wprawy z regulacją strumienia, tylko przy napełnianiu zbiornika farby pistoletu koniecznie cedzić by nie było grudek, np starym sposobem przez nałożoną rajstopę...
pozdrawiam,
Roman


tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2973
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: Kompresor uniwersalny 50 L - dobry i niedrogi

#7

Post napisał: tristar0 » 12 lis 2023, 07:32

RomanJ4 pisze:starym sposobem przez nałożoną rajstopę...
Roman nie każdy je nosi :wink:
https://alle gro.pl/oferta/sitko-lakiernicze-papierowe-190-mikronow-250szt-14570799866?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_mtrzcj_narzedzia_pla_pmax_catch_all&ev_campaign_id=17997665203&gclid=EAIaIQobChMIq7yfieq9ggMVgICDBx3fMAkpEAQYCCABEgLwHPD_BwE

Dodane 4 minuty 28 sekundy:
Fresz pisze:ABAC i Fini to generalnie włoszczyzna i uchodzą za sprężarkowych liderów
przynajmniej od 10 lat to takie same firmy jak no name i składane na tych samych częściach co te tanie nawet metabo już dawno temu się popsuło od kiedy jest produkowane w ryżowym zagłębiu (notorycznie przeciekają uszczelnienia nawet serwis rozkłada ręce ).

Dodane 1 minuta 37 sekundy:
A za sprężarkowych liderów uchodzi KAESER .

Dodane 8 minuty 14 sekundy:
A co do tanich i dobrych to jedno wyklucza drugie choć czasem się uda kupić tanio i działa latami , jeśli pompa powietrza jest w miarę dobrze złożona no i oczywiście wymienia się olej regularnie .
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki


szopenn
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1950
Rejestracja: 21 gru 2015, 11:22
Lokalizacja: Lublin

Re: Kompresor uniwersalny 50 L - dobry i niedrogi

#8

Post napisał: szopenn » 12 lis 2023, 08:12

RomanJ4 pisze:To Ci czegoś czasem nie przypomina...?

http://www.china-aircompressors.com/product/222.html


Otóż chinczyk klonuje abaca, a sam abac w wykonaniu nie jest jakiś super - być może nawet teraz jest produkowany w chinach kto wie. Ale jest mimo wszystko lepszy. Miałem okazję porównywać bo wymieniałem kiedyś pompkę kompresorze abac b4900 i kolega po awarii zamówił chiński odpowiednik... Jednak ten włoski był staranniej wykonany. No np takiej w chinach się już nie kupi: https://www.bricoutensili.com/en/abac-s ... -ns89.html

Więc muszą jednak mieć własną produkcje, czy tu czy tam.

PS. co do małych chinek. Muszę je pochwalić mimo wszystko. Kiedys miałem einhella 50L - pojechałem na urlop i zostawiłem kompresor pod prądem. Rozczelniła się instalacja kompresor nabijał 2 tygodnie. Jak wróciłem do garażu było czuć że jest cieplutko :mrgreen: a kompresorek powoli kręcił. Dobrze, że nic się nie zapaliło i nie wiadomo jak dlugo tak pracował. Oddałem go koledze, który go rozebrał, coś tam ruszył papierkiem ściernym i działa u niego do dziś. Sprawy typu simeringi to zwykłe chinskie niedoróbki - trzeba mieć czas żeby to po prostu poprawić. Trzewia nie budzą jakiegoś zaufania, ale ostatecznie - to chodzi. Nie bałbym się kupić takiej 50tki bo tą v2 mam już w rodzinie 3 lata i chodzi na co dzień bez zarzutu. Próby piaskowania też były ale.. szkoda gadać. Zasila głównie pneumatyczny taker przy robocie przy tapicerkach i spisuje się. Kupiłbym drugi raz na pewno.
RomanJ4 pisze:To nie podlega dyskusji, szybko nabierzesz wprawy z regulacją strumienia, tylko przy napełnianiu zbiornika farby pistoletu koniecznie cedzić by nie było grudek, np starym sposobem przez nałożoną rajstopę...


Po co, wymyślili sitka za 0.1zł


bear
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1253
Rejestracja: 15 gru 2014, 23:03
Lokalizacja: Łódź

Re: Kompresor uniwersalny 50 L - dobry i niedrogi

#9

Post napisał: bear » 12 lis 2023, 16:17

szopenn pisze:Otóż chinczyk klonuje abaca, a sam abac w wykonaniu nie jest jakiś super - być może nawet teraz jest produkowany w chinach kto wie. Ale jest mimo wszystko lepszy. Miałem okazję porównywać bo wymieniałem kiedyś pompkę kompresorze abac b4900 i kolega po awarii zamówił chiński odpowiednik...

Mam aktualnie dostęp do nowego ABACA 150l i jest to samo co zwykły noname, nawet na pompie nie ma informacji kto ją wyprodukował ale wizualnie identyczny jak chińczyk. Silnik również identyczny (kształt, budowa, naklejki) jak chociazby w chińskiej przecinarce taśmowej Cormak/Metcor tyle że odrobine większy ze względu na większa moc. Na kompresorze po rozpakowaniu widać pierwsze ślady korozji między zbiornikiem a płytą silnika/pompy... Według mnie ten ABAC to to samo co Kupczyk czy Noname, chińczyk inaczej nazwany. Do naszego WAN'a się nawet nie umywa z jakościa wykonania.

Chińczyki 50l mam dwa i oby dwa mają ten sam problem, 5-6 włączeń pod rządz przy malowaniu i wyrzuca silnik z przegrzania. One są dobre do sporadycznych prac w warsztacie, coś przedmuchać, napompować, małe i zgrabne.


szopenn
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1950
Rejestracja: 21 gru 2015, 11:22
Lokalizacja: Lublin

Re: Kompresor uniwersalny 50 L - dobry i niedrogi

#10

Post napisał: szopenn » 12 lis 2023, 16:42

na uzwojeniu silnika są termiki, ale to jest chyba plus. Żaden markowy nawet kompresor z butlą 50L - mowa o takich amatorskich, nie będzie mógł pracować 6h non stop... dobrze żę chociaż termiki dali.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”