Obroty silnika

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
Adam Domański
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 712
Rejestracja: 04 lut 2008, 20:26
Lokalizacja: Rzeszów

Obroty silnika

#1

Post napisał: Adam Domański » 04 mar 2014, 13:59

Witam.
Mam pytanie, jakim sposobem można sprawdzić jakie obroty ma silnik.
Silnik jest od nadmuchu na 24v.



Tagi:


gregor1975
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 420
Rejestracja: 25 kwie 2012, 17:30
Lokalizacja: K-K

#2

Post napisał: gregor1975 » 04 mar 2014, 15:06

Mi znanych jest kilka metod:

1. Organoleptyczne, czyli takie, które wymagają zaangażowania zmysłów:

A) Włączamy silnik i słuchamy. Jak huczy mocno, to ma obroty stosunkowo wysokie, jak huczy cicho, to ma obroty stosunkowo niskie.

B) Włączamy silnik na krótko i od razu wyłączamy i obserwujemy element wirujący (wał, element napędzany). Tą metodą można ustalić, czy silnik kręci się w prawo czy w lewo.

2. Narzędziowe:

A) Używamy urządzenia zwanego tachometrem (obrotomierzem):

- mechanicznego - element roboczy tachometru przykładamy bezpośrednio do wału silnika (elementu napędzanego) i odczytujemy wynik

- refleksyjnego - na element wirujący silnika naklejamy pasek refleksyjnej taśmy i "strzelamy" w to wiązką lasera tachometru i odczytujemy wynik

- magnetycznego - na element wirujący silnika mocujemy magnes i łapiemy impulsy elementem pomiarowym; tak działają np. liczniki rowerowe

B) Multimetr z funkcją pomiaru obrotów. Wpinamy się odpowiednio w elektrykę silnika i odczytujemy wynik.

3. Formalne - czytamy tabliczkę znamionową silnika i/lub dokumentację.

Mam nadzieję, że pomogłem.


Autor tematu
Adam Domański
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 712
Rejestracja: 04 lut 2008, 20:26
Lokalizacja: Rzeszów

#3

Post napisał: Adam Domański » 04 mar 2014, 15:31

Witam.
Oto jest fotka silnika i zbliżenie tabliczki. Czy możesz odczytać jakie ma obroty.ObrazekObrazek
Sposoby opisane w 2 punkcie znam, ale nie mam dostępu do przyrządów(licznik rowerowy by się może znalazł).


gregor1975
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 420
Rejestracja: 25 kwie 2012, 17:30
Lokalizacja: K-K

#4

Post napisał: gregor1975 » 04 mar 2014, 15:46

Nie mogę odczytać jakie ma obroty, bo to co pokazujesz, to nie jest żadna tabliczka znamionowa silnika, tylko numer świadectwa homologacji.

Nie wiem skąd ten element wymontowałeś (lub został wymontowany), podejrzewam, że z jakiegoś pojazdu. Nie wiem, co chcesz z tym robić, ale wiem, że określanie parametrów urządzenia bez stosownych narzędzi, to wróżenie z fusów.


Autor tematu
Adam Domański
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 712
Rejestracja: 04 lut 2008, 20:26
Lokalizacja: Rzeszów

#5

Post napisał: Adam Domański » 04 mar 2014, 21:29

A mimo wszystko pomogłeś. Silnik jest używany w autobusie, a do czego jest na nim napisane. Pomógł poszło.
Temat uważam za zakończony.


gregor1975
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 420
Rejestracja: 25 kwie 2012, 17:30
Lokalizacja: K-K

#6

Post napisał: gregor1975 » 05 mar 2014, 18:42

Adam Domański pisze:A mimo wszystko pomogłeś.
To bardzo się cieszę, tylko nie wiem mimo czego?
Adam Domański pisze: Silnik jest używany w autobusie, a do czego jest na nim napisane.
Bardzo niejednoznaczna informacja. Przy montażu wentylatora należy podeprzeć wałek z przeciwnej strony może oznaczać, że:

- urządzenie służy do napędu wentylatora a ktoś miło nas informuje o warunkach montażu

- montaż wentylatora na tym urządzeniu jest czynnością opcjonalną niezwiązaną z głównym przeznaczeniem urządzenia

To tak apropos wyciągania wniosków z obserwacji, np. aby nie mylić tabliczki znamionowej z czym innym.
Adam Domański pisze:Temat uważam za zakończony.
Teraz ja też.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”