Z góry przepraszam za odgrzewanie kotleta ale właśnie zamierzam kupić czujnik a po co zakładać nowy temat.
Czy któryś z czujników z tej strony mógłby sie nadać dla majsterkowicza-hobbysty?
Który Waszym zdaniem najlepszy? Wiem, że to chińszczyzna ale ludzie w komentarzach sobie chwalą. Pieniądze znowu niewielkie więc mogę pozwolić sobie na rozczarowanie ale też chciałbym już kupić najlepszy z tych tu dostępnych. Każdy chyba o zakresie 0-10mm i czułości 0,01mm. Lepiej kupić cyfrowy czy też analogowy?
Jaka jest różnica pomiędzy tym żółtym a tym ? Za bardzo się nie znam. Moge tylko mniemać, że żółty służy do mierzenia np. bicia obwodowego i ma troche inna zasadę działania. Czy jeden ma nad drugim przewagę jeśli chodzi o zastosowanie czy może jednym i drugim zmierzę to samo?
Dzięki za pomoc.
Czujnik zegarowy na statywie hydraulicznym czy mechanicznym?
-
- Lider FORUM (min. 2000)
- Posty w temacie: 2
- Posty: 11925
- Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
- Lokalizacja: Skępe
Pierwszy to tzw diatest czyli czujnik dżwigienkowo-zębaty występujący w różnych odmianach,mykail pisze:Jaka jest różnica pomiędzy tym żółtym a tym ?.. żółty służy do mierzenia np. bicia obwodowego i ma trochę inną zasadę działania
( o czujnikach http://slideplayer.pl/slide/2936372/ klikać na strzałki na dole)
https://www.cnc.info.pl/topics80/diates ... t54909.htm

który zazwyczaj ma bardzo mały zakres pomiarowy (od kilku do ułamka milimetra), nadający się do pomiaru niewielkich wartości bicia, szczególnie przydatny jest tam gdzie drugi z nich, czujnik zegarowy zębatkowy z racji gabarytów podejść nie może (bicie wszelkiego rodzaju otworów, wrzecion, wąskie rowki, szczeliny, itd)




natomiast czujniki zegarowe zębatkowe

choć mają podobna do diatestów dokładność (setne lub tysięczne milimetra), to zdecydowanie większą rozpiętość zakresów pomiarowych: od pojedynczych do nawet setek milimetrów, poza tym z racji poosiowego ruchu roboczego można je stosować jako wskaźniki do różnego rodzaju przyrządów jak średnicówki, mierniki przesunięć, wysokości, grubości, itd.. i oczywiście bicia (razem ze statywem)



w tokarskiej praktyce oba są przydatne, ale ja częściej używam takiego wygodnego w użyciu niewielkich rozmiarów a wystarczająco sztywnego po zaciśnięciu zestawu jak poniżej, można go mocować magnetycznie np do kostki imaka czy gdzie bądź potrzeba..
https://www.cnc.info.pl/topics80/jaki-c ... t63356.htm


[youtube]
pozdrawiam,
Roman
Roman