Jak zrobić obudowę ?

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC

diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#11

Post napisał: diodas1 » 27 wrz 2012, 14:21

Może być pasta do butów, do podłogi czy jakaś woskowa do konserwacji mebli bo wszystkie są oparte o różne woski i terpentynę. Nie żałuj smarowania bo wiem jak się kończy kiedy żywica połączy się trwale z formą. u mnie miejscami złapało formę z mdf a jego włókna po nasyceniu żywicą zrobiły się twardsze niż sama żywica i nie dałem sobie potem rady z usunięciem zabrudzeń. Musiałem całość zamalować chociaż wcześniej tego nie planowałem.



Tagi:


ali
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 146
Rejestracja: 28 wrz 2005, 14:30
Lokalizacja: Poznań

#12

Post napisał: ali » 27 wrz 2012, 21:29

Z calym szacunkiem, ale nie rozumiem dlaczego tak kombinujecie, przeciez sa specjalne pasty do form, ktore dzialaja i nie kosztuja milionow.
Do lozysk tez pchacie maslo bo smaruje?

Mamy XXI wiek, wolny rynek, praktycznie wszystko jest dostepne i wcale wiele nie kosztuje. Czy to jeszcze "nawyki" po starych czasach, gdzie nic nie bylo i tworzylo sie z tego co dalo sie dostac?
Z mojego doswiadczenia wiem, ze takie kombinacje czesto kosztuja wiecej niz zrobienie czegos w zgodzie ze sztuka, a efekt rzadko jest porownywalnie dobry.

W temacie: zywice bardzo ladnie odchodza od laminowanych plyt meblowych oraz od tworzyw np od PVC, jesli od razu chcesz zrobic forme skrzynkowa to z takich materialow da sie to latwo zrobic.
Troche sie nie zgodze, ze szlifowanie po metodzie traconego styropianu zajmie dwa tygodnie, chyba ze detal bedzie mial 2000x1000[mm], plaskie powierzchnie a do tego male to sie szliifuje wrecz w kilka minut, kwestia papieru sciernego i dobrego klocka.

Minusy robienia z poliestru to bedzie to ze smierdzi niemilosiernie i wypadaloby miec do roboty dobra maske, ktorej koszt pewnie przekroczy te 50USD, ktore kosztuje pilot, do ktorego podalem link, a byla to pierwsza strona jaka mi wpadla do glowy z takim sprzetem, jakby poszukac to pewnie znajdzie sie wiecej tego typu urządzeń w podobnych cenach.
pozdrawiam
Jakub Jędrzejczak

Awatar użytkownika

sajgon
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1014
Rejestracja: 15 lis 2011, 14:21
Lokalizacja: Śląsk

#13

Post napisał: sajgon » 27 wrz 2012, 23:37

Adam , a polutować z laminatu (takiego jak płytki się robi) potem troszkę szpachli , lakier i :cool:

mój ojciec tak robił kiedyś obudowy na prototypy , i skrzynki z przegródkami na śrubki i drobiazgi :mrgreen: .
A w miarę potrzeb stosuje się jednostronny ,lub dwustronny laminat .
Łatwo się tnie , łatwo składa , całkiem mocne to wychodzi.
Pozdrawiam , Michał. ;)


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#14

Post napisał: diodas1 » 27 wrz 2012, 23:37

Nie rozumiesz? To dość proste do wyjaśnienia. Masz rację że XXI wiek itd. ale to nie powód żeby zniechęcać hobbystów którzy często dużo drożej chcą coś wydziergać samodzielnie i metodami z epoki kamienia łupanego. Rozumiem kolegę adam Fx który zresztą na początku powiedział że ma pomysł na jakiś element do wędki a nie wskazanego pilota. Być może jest to coś tak dziwnego że Chińczycy jeszcze na to nie wpadli. Zresztą nawet nie jest to tak ważne. Chce chłopina przetestować jakiś fragment nie znanej mu jeszcze dziedziny i chwała mu za to. Nie jest też istotne czy kiedykolwiek jeszcze tę wiedzę wykorzysta albo czy ją zechce rozwinąć korzystając z bardziej współczesnych metod. Ma pomysł dzisiaj. Ja też miałem napad inwencji twórczej która zbiegła się akurat szczęśliwie z chwilą wolnego czasu. Gdybym zamawiał "specjalne pasty" i czekał na dostawę to ulotna chwila po prostu uleciałaby w niebyt a pomysł wylądowałby wśród innych "półkowników" Z braku laku... zrobiłem natychmiast potrzebną miksturę i po kłopocie. Jeżeli chodzi o kalkulatorową opłacalność to pewnie nic się nie opłaca robić bo wszystko da się kupić tanio, taniej, jeszcze taniej. Dlaczego więc maniacy upierają się żeby budować dla siebie maszynki cnc, walczą ze sterownikami. Po co kleić model szybowca skoro za mniej niż miliony da się zdobyć gotowy i natychmiast z nim gnać na oślą łączkę. Na szczęście są jeszcze tacy którzy czują wewnętrznie że "nie o to chodzi by złowić króliczka..." Dzięki temu istnieją fora tematyczne dla hobbystów a google nie stanowią jedynie poradnika zaopatrzeniowca.
Koło mojego domu rozciągają się ogrody gdzie u wielu sąsiadów w jednym czasie coś zaczęło się lekko psuć, może pomidory albo owoce na drzewach i w domu pojawiła się inwazja muszek owocowych. Upierdliwe toto że trudno bardziej. Nie da się wypić kawy czy piwa, pcha się do ust między wódkę a zakąskę.. Wiem że są różne środki i dostępne za grosze sposoby ale nie było mi po drodze do sklepu a czekanie na dostawę ze sklepu internetowego to też nie rozwiązanie. Szybki chrzęst mózgu, zapuściłem żurawia do szuflady z różnymi "przydasiami" i po paru kwadransach powstała elektryczna pułapka na muchy. Nie mają szans po rażeniu napięciem kilku kV. Rodzina szybko przywykła do kanonady trzasków wyładowań a wieczorem powietrze było już wolne od intruzów. Nigdy nie wiadomo w jakich okoliczności wiedza może się przydać.
Na marginesie- zdarzyło mi się podczas polowej naprawy roweru uzupełnić zapas smaru w piaście smalcem ze skwarkami który akurat miałem w plecaku. Po kilometrze już nie chrzęściło i szczęśliwie dotarłem do domu.

Trzeba sobie jakoś radzić- powiedział baca sznurując buty dżdżownicą

Awatar użytkownika

Autor tematu
adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#15

Post napisał: adam Fx » 29 wrz 2012, 11:12

diodas1, dobrze prawi bo przecież robię tą obudowę dla zabawy ..wiem że pewien nie będzie łatwo może nawet się nie uda ale ktoś powiedział "na proste życzy szkoda czasu" :twisted:dlatego zbudowałem frezarkę CNC a nie kupowałem gotowca

koszt wykonania całej wędki szacuje na ok 80zł (chyba że obudowa sie nie uda )więc budowa ma swoje uzasadnienie + wiedza jaką zdobędę poznając nowe technologie -bezcenna (a za wszystko inne zapłacę karta MasterCard heheh jak w reklamie :mrgreen: )

ok niestety ostatnio borykałem sie z problemami z osią Z i to zatrzymało prace ale w miedzy czasie zrobiłem prototyp wędki na kawałku płyty pilśniowej :mrgreen: jak tylko uda mi sie w końcu wyfrezować PCB do tej wędki to będę mógł maszynę przebudować na formę
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


ali
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 146
Rejestracja: 28 wrz 2005, 14:30
Lokalizacja: Poznań

#16

Post napisał: ali » 29 wrz 2012, 12:48

Rozumiem podejście hobbystyczne, sam dużo rzeczy wykonuje we własnym zakresie. I jestem jak najbardziej za, zresztą wypowiedziałem się także na temat, jak takie coś zrobić. Nie rozumiem tylko w imię czego nie stosować produktu, który jest przeznaczony do danego zastosowania, a zamiast tego szukać jakiś substytutów. Celem kolegi jest wykonanie obudowy, czy przekonanie się, że pasta do podłóg też się nada jako rozdzielacz? A jak się okaże, że się nie nada to co? Materiał, forma i robota w kibel. Jeszcze jak kolega nie ma doświadczenia w laminatach, to nie będzie wiedział czy nie wyszło bo źle zrobił, czy może ta akurat konkretna pasta do podłóg się do tego totalnie nie nadaje. A takie laminaty jak mało jaka robota nie lubią skrótów, 3x się uda za 4 razem wszystko w śmietnik, rzadko jest tak, że "nie jest idealnie, ale jakoś jest".
Aspekt ekonomiczny podałem ze względu na to, iż bardzo wiele osób na to nie zwraca uwagi, tylko działają i robią coś bo im się wydaję, że będzie taniej, a w praktyce taniej jest kupić sprawdzony gotowy element i skupić się na problemie, który jest wyżej. Ilu z Was dolicza np paliwo do wyprawy do sklepu ? Dla mnie np jechać po jedno wiertło to co najmniej 12pln w paliwie, jeszcze biorąc pod uwagę to, że sklepy internetowe mają taniej to zakup jednego wiertła bardziej opłaca się dokonać przez internet i wziąć dostawę kurierem. Dla mnie bariera psychologiczna było to, że 30% tego co płacę zamawiając przez internet to transport, ale już się wyleczyłem.

W temacie dodam jeszcze tylko, że tak samo jako rozdzielacz można użyć szara taśme pakowa oraz, wspomnianą w tym temacie, folie śniadaniowa. Przy metodzie traconego styropianu, po położeniu szkła i przesączeniu żywica folie można naciągnąć na wierzch i uzyskać lepsza powierzchnie (folia odejdzie od żywicy po zastygnięciu). Jak kolega będzie robił z poliestrowej żywicy (lub po prostu potem to szpachlował poliestrowa szpachłówka) to bardzo dobra wentylacja pomieszczenia i to najlepiej taka, która ciągnie z podłogi, pary styrenu są cięższe od powietrza. Ja dzisiaj do żywic (nawet bardzo wysokiej klasy epoksydów) nie podchodzę bez dobrej maski, ponieważ, nawet gdyby kierować się tylko ekonomią, jak policzę chociaż jedna wizytę u lekarza to i tak wychodzi taniej maska.
pozdrawiam
Jakub Jędrzejczak


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#17

Post napisał: diodas1 » 29 wrz 2012, 13:38

Przy okazji i ja się czegoś nauczyłem. Najpierw kombinowałem że To co robisz to skorupa jakiegoś dodatku do wędki, typu elektronicznego czujnika że coś skubie robaczka na haczyku. Potem że może to będzie jakiś wibratorek do łowienia pod lodem czyli też coś w rodzaju wędki na ryby. Na koniec, po obejrzeniu wieczorem filmu w TV, że na końcu żyłki będzie dynamit :shock: a w pudełku zasilacz do jego zdalnej detonacji. Teraz dopiero zajarzyłem (też nie wiadomo czy słusznie) że wędka to żargonowe określenie pilota do frezarki na luźnym kablu.
Mój killer na muchy wygląda już bardziej przyzwoicie niż pierwsza chaotyczna prowizorka a pewnie powstanie też jego kolejna wersja ,tym razem w charakterze darmowego karmidełka ryb w oczku wodnym. Darmowego bo ryby dostaną to co prąd ubije zamiast pokarmu ze sklepu. Niby cała zabawa bez sensu bo gotowe urządzenie w sklepie wypatrzyłem w reklamie za około 100 zł. Z drugiej strony tamto pobiera 15W mocy elektrycznej a moje 1.2W a na dodatek będzie mogło pracować pod chmurką.

Awatar użytkownika

Autor tematu
adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#18

Post napisał: adam Fx » 29 wrz 2012, 20:20

ali pisze:Jak kolega będzie robił z poliestrowej żywicy (lub po prostu potem to szpachlował poliestrowa szpachłówka) to bardzo dobra wentylacja pomieszczenia i to najlepiej taka, która ciągnie z podłogi, pary styrenu są cięższe od powietrza. Ja dzisiaj do żywic (nawet bardzo wysokiej klasy epoksydów) nie podchodzę bez dobrej maski, ponieważ, nawet gdyby kierować się tylko ekonomią, jak policzę chociaż jedna wizytę u lekarza to i tak wychodzi taniej maska.
wieże to też juz dawno zakupiłem porządną maskę do lakierowania z wymiennymi filtrami na różne okazje

co do kwestii rozdzielacza to tylko tyle że pastę mam pod rękom a rozdzielacz musiał bym zamawiać -- to coś jak wiercenie w drewnie wiertłem do metalu niby dedykowane do czego innego ale jak się ma pod ręką tylko do metalu to bez sensu kombinować na jednorazową akcje
diodas1 pisze: Teraz dopiero zajarzyłem (też nie wiadomo czy słusznie) że wędka to żargonowe określenie pilota do frezarki na luźnym kablu.
tak dokładnie jest to pilot na do maszyny w instrukcji no.HH nazywany kółkiem ręcznym ....ale po angielsku okazało sie ze nazywa sie to
Pendant czyli niby wisiorek co ja się naszukałem by znaleźć jakieś pożyteczne informacje na obcojęzycznych stronach jak to sprzęgnąć do linuxCNC
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Awatar użytkownika

Autor tematu
adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#19

Post napisał: adam Fx » 06 paź 2012, 01:41

dzięki za pomoc obudowa powstała zapraszam do podziwiania :mrgreen: https://www.cnc.info.pl/topics54/mpg-we ... htm#289194 jak na mój pierwszy odlew jestem bardzo zadowolony i zachwycony tym że od pasty do butów tak fajnie wszystko odeszło :wink:
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”