Jak to się robić powinno?

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Jak to się robić powinno?

#1

Post napisał: pioterek » 10 wrz 2015, 17:40

Witam Panowie. Chcę zrobić sobie szlifierkę i teraz mam zamiar dorobić pierścienie łapiące z obu stron kamień Φ70/Φ20. W tym momencie mam wycięte kwadraty z blachy około 8x8 cm grubości 8 mm z otworami w środku. Chciałem z boku wciąć się w ten materiał nożem aby wyciąć narożniki na Φ70, ale coś mi nie idzie. Znaczy wiem co, bo nóż blokuje się o materiał w miejscu w którym nie ma być zbierany. Jak ja to powinienem zrobić? W całym tym pytaniu chodzi o to by uniknąć przetwarzania kątów kwadratu na wióry i sprytnie je odciąć na tokarce. Zsobiłem tak:

Obrazek

nie jestem tym zachwycony zużyłem 5 tarcz biedronkowych, po zagłębieniu gumówki na 5 mm metal robił się czerwony i nie szło zbyt ciekawie.



Tagi:


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#2

Post napisał: IMPULS3 » 10 wrz 2015, 20:05

pioterek pisze:W całym tym pytaniu chodzi o to by uniknąć przetwarzania kątów kwadratu na wióry i sprytnie je odciąć.
Wystarczy dorobić nożyk aby tarł bocznymi krawędziami i lekko się wciąć, a najlepiej z obydwu stron, wtedy masz krótki nożyk i nie powinien pękać. Srednica 70 to spokojnie sporo miejsca i dość duży promien do szlifowania kształtu noża. I dobrze polewać chłodzeniem bo wtedy wiór płynniej wypada z rowka.


edenlubawa
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 116
Rejestracja: 23 sie 2015, 10:58
Lokalizacja: Lubawa

#3

Post napisał: edenlubawa » 10 wrz 2015, 20:44

A czemu by nie stoczyć tego po prostu z boku po obwodzie? Niż bawić się z dorabianiem noża aby wyciąć to od czoła.

Awatar użytkownika

Autor tematu
pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

#4

Post napisał: pioterek » 11 wrz 2015, 04:53

Dlatego, że robiąc z dość dużego kwadratu okrągły element mamy do czynienia z obróbką przerywaną i wtedy szarpie maszynką niemiłosiernie. Szkoda jej, noża, ostrzy które łatwo się wyszczerbiają, mozolnie ustawianych luzów, itp. Można by żeczywiście doostrzyć przecinak na podobieństwo fragmentu wiertła trepanacyjnego, to pomyślę o tym gdy szlifierka będzie gotowa. Tylko może są jakieś pomysły jakim sposobem - techniką to szlifować aby taki efekt osiągnąć?


DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

#5

Post napisał: DOHC » 11 wrz 2015, 09:36

Drobnym wiórem to powoli zbierzesz, nie wiem jaką masz tokarkę ale mój zuch sobie z czymś takim radzi spokojnie, weź nożyk z hss żeby się nie wykruszył i dasz radę :)

Pozdrawiam


upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

#6

Post napisał: upanie » 11 wrz 2015, 09:55

Ja ostatnio robilem dokladnie to samo na swoim ous-ie tylko, ze material mial 4mm a nie 8.
Wycinalem od czola plytka DCMT i do pewnego momentu szlo ok. Pozniej musialem poszerzac rowek zeby plytka bokami nie robila ale trwalo to niemilosiernie dlugo i momentami maszyna wyla. Teraz bym jechal "tradycyjnie" ;)
Jendak jakby zrobic fajny nozyk to czemu nie.
czilałt...


acetylenek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 577
Rejestracja: 12 mar 2006, 21:46
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

#7

Post napisał: acetylenek » 11 wrz 2015, 23:07

Ja kiedyś robiłem złączki dużej średnicy i potrzebowałem tulei ze schodkiem. Oczywistą bezsensownością było przy większej ilości szt. wiercenie otworu i wytaczanie na średnicę 60 czy 70 mm na długości o k 50 60 mm więc zrobiłem nóż jak na zdjęciu. Trzeba dobrze lać emulsję i robić to na małych obrotach i z małym posuwem ale i tak się czasowo opłaca.

Toczone z dwóch stron na dwie średnice kawałek na zdjęciu to jest odpad ze środka o tyle wiórów mniej musiałem zrobić.

Ten mniejszy nóż jet do poliamidu detal który był tak robiony to ten pierścień zewnętrzny a w środku zostawały mi kółeczka.

Ostatnio tym nożem do stali robiłem pierścienie centrujące do felg.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#8

Post napisał: InzSpawalnik » 12 wrz 2015, 14:57

Nie wiem jakie sobie te tarcze kupiles w tym zuczku/chrabaszczu ale skoro nie umiesz przeciac nia blachy 8mm na dlugosci mniej niz 80mm to znaczy ze kupiles TOTALNY SZAJS.
Proponuje marke PFERD albo GLOBE. Pogoogluj oznaczenia z tarczy.

Awatar użytkownika

Autor tematu
pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

#9

Post napisał: pioterek » 14 wrz 2015, 17:58

Witam, tarcze były kiepściutkie, to fakt. Teraz sprawdzę takie na Φ 125.
Obrazek
Co do szlifierki proszę o podpowiedzi i żebym coś istotnego nie pominął lub nie zaniedbał, jeszcze nie mam pomysłu na całość jak to zrobić. Dzisiaj dorwałem odpowiednią śrubkę na oś szlifierki. Złożyłem to razem z kamieniami oraz oprawami łożysk. Do tego silnik i pasek klinowy.
Obrazek

Chcę zrobić to tak by cały ten napęd był obracany o 90° i dzięki temu dostęp do każdego z kamieni był wygodny w zależności od potrzeb. W dodatku chcę by przed kamieniem zainstalować mechanizm w którym uchwycony materiał będzie można przesuwać korbką do kamienia, oraz ruchem posuwisto zwrotnym na boki. Na dodatek, to mam zamiar wprowadzić możliwość regulacji kąta przyłożenia, oraz pochylenia materiału względem kamienia.


pabloid
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1031
Rejestracja: 19 paź 2010, 18:53
Lokalizacja: ~ Kraków

#10

Post napisał: pabloid » 15 wrz 2015, 21:23

Jak chcesz naprawdę dobre tarcze to kup Cubitron II 3M . Tutaj dobra oferta: http://olx.pl/oferta/tarcza-do-ciecia-m ... bb6d77ae98 Taniej raczej nie uda się już kupić. Ale z tym toczeniem to coś cudujesz. Ja takie talerzyki do szlifierek toczyłem z kwadratów odcinanych z płaskownika grubości 10mm i to na malutkiej tokarce...(takiej: https://www.cnc.info.pl/topics56/uchwyt ... t34829.htm )

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”