CIEKAWE ZJAWISKO NA TOKARCE !!!

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
Kowal
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 361
Rejestracja: 30 sie 2005, 21:25
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#11

Post napisał: Kowal » 09 lut 2012, 13:36

kaleena pisze:
Kowal pisze:przecież pomiar i toczenie robię w jednakowych warunkach a wyniki są inne
Mam rozumieć, że pomiaru czujnikiem dokonujesz na obrotach toczenia :?:
No oczywiście że pomiar jest na wyłączonym wrzecionie, mówiąc o jednakowych warunkach miałem na myśli to że pomiaru dokonuje na przetoczonym wałku i według zegara nóż idzie równolegle do osi a pomiar średnicy suwmiarką wskazuje 0,2mm różnicy , zarówno nóż jak i czujnik są w tym samym momencie zamontowane w uchwycie, przetaczam wałek a następnie obracam imak i na końcach dokonuje pomiaru. potem biorę suwmiarkę i mierze na końcach średnicę.

[ Dodano: 2012-02-09, 13:41 ]
MlKl pisze:Wyeliminuj najpierw wszystkie możliwe przyczyny błędu, i dopiero pytaj tutaj. Nikt nie jest wróżką - a przyczyn może być wiele. Już wiesz, że masz za nisko kieł od strony konika - podnieś i sprawdź, czy pomogło. Jak nie pomoże - szukaj luzów. Na wrzecionie, na łożyskach kła, może nóż trzeba trochę inaczej naostrzyć...
Tak na początek:
Na wrzecionie luzów nie ma (odpada)
Kieł jest nowy i też nie ma luzów (odpada)
Nóż włożyłem nowy z wkładka wymienna tak aby był ostry (odpada)


Miki
Diabeł leży w szczegółach a i tak liczy się suma kosztów globalnych

Tagi:


mrozanski
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 807
Rejestracja: 06 lis 2006, 19:05
Lokalizacja: wlkp.

#12

Post napisał: mrozanski » 09 lut 2012, 13:57

a ja nie wiem co daje taki pomiar czujnikiem. czujnik nie przesuwa sie rownolegle do osi walka ale rownolegle do tworzacej. czyli przesuwa sie tj po tym samym torze co noz. blad 0,02 wynika z luzow itp
takie sprawdzanie ma sens jak zamocujemy sprawdzian( walcowy wal) wtedy mozemy czujnikiem ustawic rownoleglosc osi walu do osi przesuwu suportu. wg mnie przesuniecie osi konika o 0,1 rozwiarze problem. ale tak swoja droga to roznica w wysokosci 0,5 nie swiadczy dobrze...

[ Dodano: 2012-02-09, 13:58 ]
i jesli ta roznica w wysokosci 0,5 byla mierzona na tym stozkowym wale to jego stozkowosc tez trzeba brac pod uwage przy tym wymiarze


tomotg
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 40
Rejestracja: 01 kwie 2008, 17:10
Lokalizacja: z polski

#13

Post napisał: tomotg » 09 lut 2012, 14:19

Ja uwazam,że błąd 0.02 moze sie brac z wszystkiego-nawet z płytki podporowej noża.
Ale to jest moja sugestia.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7643
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#14

Post napisał: pukury » 09 lut 2012, 14:24

witam.
hej ! - ale jemu idzie o 0.2 krzywo :lol:
zegar pokazuje 0.02 a wychodzi 0.2 różnicy .
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

Yogi_
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 759
Rejestracja: 13 sty 2010, 08:07
Lokalizacja: Braniewo

#15

Post napisał: Yogi_ » 09 lut 2012, 14:49

Kowal pisze:na końcach dokonuje pomiaru.
Rozumiem, że czujnik pokazuje 0,02 różnicy przy uchwycie i przy koniku? Czy przy koniku przy obrocie ręką uchwytu?
Podaj może dla czujnika przy koniku
zamocowanie pionowe 0 1/4 1/2 3/4 obrotu
zamocowanie poziome 0 1/4 1/2 3/4 obrotu
czyli 8 pomarów.
Pozdrawiam
Krzysiek

Awatar użytkownika

Autor tematu
Kowal
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 361
Rejestracja: 30 sie 2005, 21:25
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#16

Post napisał: Kowal » 09 lut 2012, 15:31

mrozanski pisze:wg mnie przesuniecie osi konika o 0,1 rozwiarze problem

No i zrobiłem jak Kolega zasugerował przetoczyłem wałek i dokonałem pomiaru różnicy średnic , podzieliłem na dwa i na czujnik zegarowy przesunąłem konik i jest równo - według suwmiarki elektronicznej jest co do setki :grin: tylko teraz pośrodku wałem ma 0,15 na średnicy więcej ale tego chyba nie przeskoczę :cry:
Miki
Diabeł leży w szczegółach a i tak liczy się suma kosztów globalnych

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11624
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#17

Post napisał: RomanJ4 » 09 lut 2012, 16:44

Moim zdaniem w prawidłowym zdiagnozowaniu zjawiska występuje za dużo niewiadomych, mających sumaryczny wpływ na wynik końcowy pomiarów:
A - stożkowatość bazy pomiarowej dla czujnika, (czyli toczonego wałka)?
B - luzy?
C - osiowość pionowa konika do wrzeciona?
D - osiowość pozioma konika do wrzeciona?

Aby wyeliminować wpływ na wynik pomiaru choć tej pierwszej niewiadomej, należało by zastosować trzpień pomiarowy który zagwarantuje idealną cylindryczność bazy.
A włóż wałek pomiarowy w kły i przemierz jeszcze raz, statycznie i na obrotach. Jeśli statycznie wyjdzie różnica to znaczy, że czujnik przesuwa się nie w osi symetrii wałka pomiarowego, czyli inaczej mówiąc:
* albo konik jest nie w osi poziomej z wrzecionem (za wysoko, lub za nisko), najlepiej zmierzyć to diatestem z ustawioną poziomo dźwigienką stycznie do wałka lub dotykającą go od spodu.
* albo nie jest w osi pionowej z wrzecionem (przesunięty w bok) dźwigienka ustawiona pionowo dotykająca stycznie do boku boku.
Dźwigienka diatestu uniezależni wskazanie od potrzeby idealnego prowadzenia końcówki zwykłego czujnika zegarowego w osi wałka pomiarowego niezależnie od jego nieosiowości względem osi maszyny.
Oczywiście tuleja konika musi być zaciśnięta, bo inaczej wyjdą jaja.

Jeśli statycznie pomiary są Ok, a dynamicznie występują różnice trzeba przyjrzeć się luzom, zwłaszcza występującym pod obciążeniem (można w tym celu zamarkować siły skrawania od noża, naciskać na wałek przysłowiowym kijem od szczotki posmarowanym olejem w miejscu tarcia).

Przy okazji - jeśli większa średnica wychodzi przy koniku, można zbadać czujnikiem czy podczas toczenia materiał nie podnosi się wraz z tuleją albo całym konikiem do góry (materiał nadbiega na nóż) Można sprawdzić to również bez toczenia na wałku pomiarowym działając siłą od dołu, najlepiej dynamicznie.

Edit. E, spóźniłem się z radami, kolega już doszedł co i jak - jednak przesuniecie konika w osi pionowej. Gratuluję rozwiązania problemu.
Ale może moja pisanina komu się jeszcze kiedy przyda. :wink:
pozdrawiam,
Roman


zdzicho
Posty w temacie: 1

#18

Post napisał: zdzicho » 09 lut 2012, 17:18

Mierzysz wałek po przetoczeniu ,który jest stożkowy,wiec normalne ,ze czujnik tak wskazuje. Do pomiaru winieneś użyć wałka wzorcowego ,który jest walcowy,i tylko zamocować go w uchwycie i podeprzeć kłem. Wtedy wyszłoby ci 0,2 stożka( 0,1 na stronę). Przy kle byłoby dalej, niż przy uchwycie.

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#19

Post napisał: clipper7 » 09 lut 2012, 18:51

Kowal pisze:teraz pośrodku wałem ma 0,15 na średnicy więcej
Dałbym okular, o tyle może "uciec od noża" na tych 600 mm, chociaż z drugiej strony średnica całkiem spora.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ

Awatar użytkownika

Autor tematu
Kowal
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 361
Rejestracja: 30 sie 2005, 21:25
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#20

Post napisał: Kowal » 09 lut 2012, 22:09

No i radość była krótka. :mrgreen:

Teraz wałek wyjdzie dobrze ale tylko tej długości bo jak podjechałem konikiem do uchwytu i chciałem nawiercić otwór doznałem szoku bo nawiertak jest ok 2mm od centrm :shock:
więc albo centryczne dziurki , albo równe włki :lol:

na razie mam taki pomysł , że jak będę chciał wytoczyć długi wałek to będę "stroić" tokarkę.
Miki
Diabeł leży w szczegółach a i tak liczy się suma kosztów globalnych

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”