Wykonanie gwintu tr 90x100

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
glinkapiotr
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 30 maja 2013, 08:54
Lokalizacja: Mazury

Wykonanie gwintu tr 90x100

#1

Post napisał: glinkapiotr » 13 cze 2013, 15:56

Witam serdecznie, chciałbym się zapytać, czy możliwe jest wykonanie gwintu trapezowego symetrycznego na średnicy 100mm ze skokiem 90mm. Gwint by był sześciokrotny. Długość gwintu ok 70mm.

Dodatkowo - czy ewentualnie byłoby możliwe wykonanie gwintu o jeszcze większym skoku.
Potrzebuję czegoś takiego do bardzo specyficznego projektu - skok musi być minimum 90mm.

Jeśli to jest możliwe do wykonania, prosiłbym o jakąś orientacyjną cenę (wykonanie ze stali)



Tagi:


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5372
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#2

Post napisał: jasiu... » 13 cze 2013, 16:17

a co w tym trudnego? Tyle że jeśli to ma wspólpracować, to płytkę trzeba przeostrzyć pod kątem. Masz średnicę 100 mm, a więc około 628 mm masz obwód tego (2*pi*r). Kąt wzniosu to będzie arctg(100/628) a więc około 9 stopni. O tyle powinno się pochylić płytkę (jak ma być ładnie) żeby płytka nie tarła tyłem. Problem w tym, że jeśli chcesz sześciokrotny, to na jedną nitkę przeznaczasz 1/6 obwodu a więc 628/6 czyli ponad 104 milimetry. To będzie raczej trudno konwencjonalną płytką wykonać, na wałku można coś takiego frezować, tyle że z nakrętką problem. Ja robiłbym inaczej. taką imitację gwintu najpierw na śrubie (łatwiej wpasować) a później w nakrętce. Codzi mi o to, że przekrój "gwintu" byłby szeroki, uzyskiwany poprzez zmianę punktu startowego dla gwintu, taki skręcony wielowypust. Jak trafisz na pasionata tokarki i tak do tego podejdziesz (skręcony wielowypust, robiony płytką do gwintu trapezowego) to masz szansę takie coś wykonać.

Cena - pojęcia nie mam na ten temat. Trochę zabawy jest.


Autor tematu
glinkapiotr
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 30 maja 2013, 08:54
Lokalizacja: Mazury

#3

Post napisał: glinkapiotr » 13 cze 2013, 18:08

OK, dzięki.

Frezowanie pochylonego wielowypustu na wale powinno być w miarę wykonalne.
Co do samego pochylenia to wystarczy, żeby gwint wykonał ok 180 stopni wokół wału, nie musi być pełen obrót - sam mechanizm, który mam napędzany jest przez obrót tego wału o 160-180 stopni.

[ Dodano: 2013-06-14, 10:13 ]
jasiu... pisze:a co w tym trudnego? Tyle że jeśli to ma wspólpracować, to płytkę trzeba przeostrzyć pod kątem. Masz średnicę 100 mm, a więc około 628 mm masz obwód tego (2*pi*r). Kąt wzniosu to będzie arctg(100/628) a więc około 9 stopni. O tyle powinno się pochylić płytkę (jak ma być ładnie) żeby płytka nie tarła tyłem. Problem w tym, że jeśli chcesz sześciokrotny, to na jedną nitkę przeznaczasz 1/6 obwodu a więc 628/6 czyli ponad 104 milimetry. To będzie raczej trudno konwencjonalną płytką wykonać, na wałku można coś takiego frezować, tyle że z nakrętką problem. Ja robiłbym inaczej. taką imitację gwintu najpierw na śrubie (łatwiej wpasować) a później w nakrętce. Codzi mi o to, że przekrój "gwintu" byłby szeroki, uzyskiwany poprzez zmianę punktu startowego dla gwintu, taki skręcony wielowypust. Jak trafisz na pasionata tokarki i tak do tego podejdziesz (skręcony wielowypust, robiony płytką do gwintu trapezowego) to masz szansę takie coś wykonać.

Cena - pojęcia nie mam na ten temat. Trochę zabawy jest.
Nie zauważyłem - popełniłeś błąd. promień to 50 a nie 100mm, co w efekcie da kąt pochylenia 30 stopni a nie 9

dalej da rade jakos to zrobic? ktos cos wie jak?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”