Ostatnio na elektrodzie wpadłem na realizację, w której wykorzystano silnik krokowy jako generator impulsów. Jak myślicie, czy jest możliwe wykorzystanie takiego krokowca, z odpowiednią elektroniką, do zbudowania serwa? Przy wykorzystaniu np. UHU i jakiegoś motora DC. To jako dania alternatywa do obecnych serwomotorów dostępnych na rynku.
Spotkałem się, że wykorzystywano silniki indukcyjne, które obracały stołem dużego centrum wiertniczo, frezującego. Ale w tamtym przypadku, silnik bardzo się grzał(chyba ze względu na trudności z wysterowaniem dla konkretnej pozycji).
Jak to jest, warty temat głębszego zainteresowania, czy też nie warto, gdyż to jedynie 'ciekawostka'?
Silnik krokowy jako encoder
-
Autor tematu - Lider FORUM (min. 2000)
- Posty w temacie: 1
- Posty: 2692
- Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
- Lokalizacja: Elbląg
- Kontakt:
-
- Lider FORUM (min. 2000)
- Posty w temacie: 1
- Posty: 2103
- Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
- Lokalizacja: mazowieckie
Kiedyś myślałem o czymś takim, ale jako jog-u do maszynki, bo dobre enkoder-y dla UHU można wymontować z uszkodzonych drukarek. Ciekawe jakie napięcie zaindukuje się w uzwojeniach silnika, jak rozkręcimy go do np. 500 obr./min? W/g mnie to się za bardzo nie nadaje - niby 200 kroków to 800 zboczy, ale czy to jest tam precyzyjnie formowane - trzebaby przeanalizować. Silnik krokowy ciężko chodzi i dochodzi do tego sama tolerancja pozycji kroku w silniku i wychodzi nam enkoder o takiej właśnie tolerancji pozycji. Prościej rozebrać drukarkę atramentową kupioną za 10 zł na allegro i mamy precyzyjny enkoder z sygnałami TTL. Zresztą na elektrodzie koledzy o tym piszą.