Jak sprawdzić silnik krokowy?

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.
Awatar użytkownika

ottop
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 346
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:11
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

#11

Post napisał: ottop » 19 wrz 2005, 16:28

Teoretycznie bez podłączonego silnika na wyjściu powinno pojawić się napięcie bliskie napięciu zasilającemu. W obwodach silnika nie płynie prąd więc spadek na rezystorach RNF=0V, brak powodu do odcięcia napięcia zasilającego przez choper.



Tagi:

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#12

Post napisał: markcomp77 » 19 wrz 2005, 17:31

ottop pisze:Teoretycznie bez podłączonego silnika na wyjściu powinno pojawić się napięcie bliskie napięciu zasilającemu. W obwodach silnika nie płynie prąd więc spadek na rezystorach RNF=0V, brak powodu do odcięcia napięcia zasilającego przez choper.
zgadzam się... teoretycznie ;)
lepiej jednak badania wykonać przy obciążeniu bezindukcyjnym - np. tak jak zaproponował kolega anoda

i wykonać badanie napięcia (uśrednionego)... + badanie wartości szczytowej - przez diodę i podłączony do masy kondensator
albo oczywiście oscyloskopem ;)
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wielkie dzięki

#13

Post napisał: Piotr Rakowski » 19 wrz 2005, 19:27

Wielkie dzięki za odpowiedzi. Jak sobie poradzę to opiszę sytację. Na razie poleciał mi układ osi X (tak myślę), bo w ramach doświadczeń z silnikiem unipolarnym zwarłem obie cewki no i poleciała końcówka "mocy" w postaci diod schottkiego. Jak mniemam także poleciał sam układ, bo jakoś dziwnie 2 nogi wyglądają na przegrzane (i płyta wokół nich).

Opowiem coś więcej także o samym układzie, który kupiłem w firmie MIXPOL. Bardzo profesjonalnie wykonany, w SMD z optoizolacją na wejściach i zamontowanym zasilaczem 24V (tak, że potrzeba jedynie trafo 24V~).

[ Dodano: 2005-09-28, 10:41 ]
Proszę Was teraz o pomoc we ustawieniu portów. Do wyjść sterownika bipolarnego (opisywanego powyżej) mam podłączone silniki unipolarne MINEBEA (takie, jak opisywałem powyżej). Problem jest następujący:

- nie udało mi się uruchomić pracy silników w żadnym z programów: Mach2 ani KCAM.
- uruchomiłem natomiast silniki w programie testowym udostępnionym przez Sławka (nick "korinsj") na Forum. Problem polega na tym, że bez względu na ustawienia PINów (w sensie kierunek-krok) silniki pracują zawsze w tę samą stronę.

Ponieważ cały czas nie jestem do końca pewien podłączeń silników, proszę o następujące wyjaśnienia:

1. Jaki wpływ na kierunki obrotów ma podłączenie A-A| i B-B|? Czy jest wszystko jedno, czy podłączy się np. A-A| oraz B|-B, albo A|-A i B|-B?

2. Mam następującą specyfikację portów wyjściowych i PINów dostarczoną przez producenta tego sterownika:

P1 - kierunek Z - PIN-2
P2 - krok Z - PIN-3
P3 - kierunek Y - PIN-4
P4 - krok Y - PIN-5
P5 - kierunek X - PIN-6
P6 - krok X - PIN-7
P7 - nie podł. - PIN-8
P8 - przekaźnik - PIN-9

Pytanie: jak ustawić to w Mach2 i KCAM?
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

ottop
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 346
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:11
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

#14

Post napisał: ottop » 30 wrz 2005, 00:01

Poprawność połączenia silnika można sprawdzić podając na sterownik impulsy o bardzo małej częstotliwości i obserwując pracę osi. Każdemu impulsowi musi odpowiadać skok osi w tym samym kierunku.
Jeśli chodzi o konfiguracje Mach 2, podstawowe pytanie, czy na wyświetlaczach zmieniają się współrzędne po naciśnięciu np. któregoś z kursorów. Jeśli nie to albo nie działa poprawnie sterownik albo po prostu wyłączone są osie. Spadź czy są włączone osie X,Y,Z (Port&Pins, pierwsza zakładka pole Axis Selection) oraz czy masz właczony port#1 i czy jest podany poprawnie jego adres.. Jeśli tak wybiesz zakładkę Output Pins i sprawdź czy masz wpisane poprawne wartości:

X Axis Step - 1 7
X Axis Direction -1 6
Y Axis Step - 1 5
Y Axis Direction -1 4
Z Axis Step - 1 3
Z Axis Direction - 1 2

Można jeszcze spróbować zmienić stan okienka dla Active Low.

Jeśli nie pomorze to w oknie Motors Setup Velosity wpisz np. 200 Steps per Unit, Velocity na np. 5 i Accel np. 10. I bardzo ważne Minimum Pulse Width na 10.

PS. Sprawdź czy nie masz zainstalowanych żadnych programów mogących mieszać w porcie LPT (np. monitor drukarki) lub czegoś w stylu ioport.dll

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”