Frezarka górnowrzecionowa jako wrzeciono - montaż

Dyskusje na temat elektrowrzecion do napędu narzędzi skrawających
Awatar użytkownika

Autor tematu
pascalPL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 15
Posty: 547
Rejestracja: 10 cze 2011, 14:19
Lokalizacja: Lublin

#21

Post napisał: pascalPL » 30 kwie 2012, 23:57

Kołnierz jakiś jest. Ale obok kołnierza jest wylot powietrza i wydaje mi się, że przy takiej frezarce stopka nie spełniała by swojego zdania. Bo wydmuch z silnika jest na tyle duży, że i tak wydmucha dołem przez szczotkę stopki. Tak czy siak to tylko prototyp. Teraz jego zdaniem będzie produkcja części do swojego następcy.
Następca powstanie już w oparciu o projekt, a nie będzie budowany na "hura" ;).

--- Dziś czyli 2012-04-30

Zrobiłem mały test z 3mm blaszką aluminiową. Prędkość coś około 450mm/min zbieranie po 0.25mm. Polewane spirytusem z za wschodniej granicy. Poszło w sumie 10ml chłodziwa ;).
Raz czy 2 się konstrukcja odezwała jak w odpowiednim momencie nie dałem spirytu na aluminium. Poza tymi incydentami poszło jak po maśle. Prędkość frezarki ustawiona na 3.

Na zdjęciach widać DIBOND i blaszkę ALU 3mm (gatunek bliżej nie znany). Obrabiane frezem 3mm jednopiórowym z bit... zakupionego na allego.

Zdjęcia w wyższej rozdzielczości i różnym oświetleniu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

ps. frezowany obiekt jest wdzięczny do wykonania 3mm frezem, nie jestem fanem tej marki :)



Tagi:

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#22

Post napisał: zacharius » 01 maja 2012, 07:18

i supcio. a jak z wymiarami?

na sygnały dźwiękowe od freza i konstrukcji lepiej uważać bo chwila nieuwagi "owocuje" złamanym frezem i często zepsutym materiałem
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły

Awatar użytkownika

Autor tematu
pascalPL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 15
Posty: 547
Rejestracja: 10 cze 2011, 14:19
Lokalizacja: Lublin

#23

Post napisał: pascalPL » 01 maja 2012, 10:40

Nie wiem jak z wymiarami, bo jabłko powstało w ramach ćwiczeń draftsighta. Ale wszystkie wyprodukowane jabłka zrobione bądź to z plexi, dibondu czy aluminium po nalozeniu na siebie ładnie się dopasowują.

Tak wiem. Mam już kolekcje trzpieni z weglika, bo reszta narzędzia gdzieś "wyskoczyła" podczas zabawy. Nauka kosztuje ;)

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#24

Post napisał: syntetyczny » 05 maja 2012, 18:19

Kurcze, po dzisiejszych przygodach z dremelem chyba również zaopatrzę się w takie wrzecionko...
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#25

Post napisał: zacharius » 05 maja 2012, 22:32

o ile hałas nie jest przeszkodą to można. na pewno posłuży lepiej jak dremel
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły

Awatar użytkownika

Autor tematu
pascalPL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 15
Posty: 547
Rejestracja: 10 cze 2011, 14:19
Lokalizacja: Lublin

#26

Post napisał: pascalPL » 05 maja 2012, 23:28

Dremel na niskich obrotach zwykle męczy się nawet przy grubszej sklejce. Więc i tak musi jechać na ostatnim biegu. Ten "1050W" silnik ustawiony na 1.5 chyba w 8 stopniowej skali radzi sobie lepiej jak DREMEL na max. Hałas jest podobny, przy czym frezarka górnowrzecinowa ma głębszy dźwięk ;).
syntetyczny pisze:również zaopatrzę się w takie wrzecionko...
Wydaje mi się, że nie jest do do końca dobre rozwiązanie. Działa lepiej od Dremela to fakt, ale trzeba wykonać na to jakiś uchwyt. Ten, który ja mam nie jest najlepszy z możliwych. Trzyma frezarkę ale... nie tak jakbym chciał. Drugiego uchwytu raczej nie będę zamawiać.

Lepiej chyba kupić wrzeciono DWT (szlifierkę prostą, krótką) za około 200zł (moc 600W) bo prościej mocować. Tak czy siak trzeba się liczyć potem z kosztem tulei zaciskowej na 3.175mm jeżeli chcemy jechać z uzbieranych narzędzi do Dremela. Ja na razie wsadziłem tuleje dremelowską owiniętą srebrzanką w mocowanie na 6mm. Ale troszkę boje podchodzić z czymś takim jeszcze raz do ALU.
Koszt tulei do boscha, na 3mm narzędzia to około 55zł, w lokalnym sklepie.

Ja po prostu to miałem i nie chciałem wydawać więcej kasy.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 8104
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#27

Post napisał: tuxcnc » 06 maja 2012, 09:44

pascalPL pisze:Dremel na niskich obrotach zwykle męczy się nawet przy grubszej sklejce. Więc i tak musi jechać na ostatnim biegu.
To akurat jest oczywiste, ale mało kto sobie zdaje sprawę, że moc nominalna zawsze jest podawana dla maksymalnych obrotów.
Dremel dysponuje 100 watami, ale przykrecony do minimum może dać 10.
Taką mocą to moze w gipsie da się frezować.
W Dremlu to akurat nie to jest największą wadą, tylko plastikowa obudowa nie zapewniająca wystarczającej sztywności.
Tak czy inaczej jedyną zaletą Dremla jest jego cena.

Co do mocowania narzędzi, to można kupić takie rozcięte tulejki 3mm w środku i 6mm po wierzchu.
Na upartego to by można było spróbować coś takiego dorobić, zawsze to lepsze od owijania freza w szmatę.

.

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#28

Post napisał: zacharius » 06 maja 2012, 10:01

są dostępne tuleje redukcyjne, choć nadal nie jest to do końca dobre rozwiązanie.

ot na przykład takie:
http://www.cnc-plus.pl/tulejki-redukcyjne/
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły

Awatar użytkownika

Autor tematu
pascalPL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 15
Posty: 547
Rejestracja: 10 cze 2011, 14:19
Lokalizacja: Lublin

#29

Post napisał: pascalPL » 07 maja 2012, 00:53

Rzeczywiście cena oryginalnego Dremela jest adekwatna do jakości.

Ja raczej myślałem o takiej tulei http://www.narzedzia.pl/Zacisk-mocuj%C4 ... 14920.html . Nie mam 100% pewności że wejdzie, ale wygląda identycznie jak te co mam teraz na 8mm i na 6mm. Muszę podejść do sklepu sprawdzić i ewentualnie kupić.

Dziś miałem przyjemność przejechać MDF 12.5mm moim nowym wrzecionem. Nie zrobiłem zdjęć bo jakoś antypomocnik mi za bardzo "pomagał", ale musicie mi uwierzyć na słowo jest jest cudnie :) w stosunku do DREMELa. Będę frezował jeszcze raz ten elemencik, bo pierwszy raz robiłem coś w dxf2gcode pod EMC2 i mi coś element wymiaru nie trzyma, to zrobię fotki. Zrobiłem sobie co prawda około 1 rano kod w heekscam ale chyba zapomniałem uploadnąć w chmurę, bo przy maszynie okazało się, że mam tylko plik DXF w chmurze. I jakoś ściągnięty na szybko dxf2gcode + antypomocnik w amoku nie pozwolił mi na wyprodukowanie dobrego elementu.
Ale za to krawędzie wykonane przy 400mm/min zagłębienie 2.5mm na przejazd z frezika 3.175mm jednopiórowego... cudne. Po krawędzi nie widać, że na kilka przejazdów robione, gładka.. po prostu piękna :)


mike217
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1168
Rejestracja: 23 kwie 2008, 20:56
Lokalizacja: bydgoszcz

#30

Post napisał: mike217 » 07 maja 2012, 07:35

Jak mocowałeś aluminium na to jabłko? Krawędzie i łuki może nie są perfekcyjne ale nie wiem na czym to robiłeś więc nie mówię. Ja aluminium tnę frezem 3mm, 2 piórowym na obrotach 18000, F700 zagłębienie 0,6mm. Wczoraj szła stal 4mm, przejazdy po 0,15 , F300 obroty 12000,frez 2mm, 3 pióra. Pod DXF2Gcode musisz już rysować detal pomniejszony bądź powiększony o promień freza. Nie działa tam korekcja.

Tu dural 10mm.

frez z bit techa czy jakoś tak, zrobił 8 takich elementów i padł, dodam, że na sucho, tylko powietrze szło, żeby z rowka czyścić wióry.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektrowrzeciono”