Pierwsza frezareczka CNC

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Aldeberan
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 21
Posty: 53
Rejestracja: 18 paź 2014, 13:13
Lokalizacja: Wa-wa

#21

Post napisał: Aldeberan » 24 gru 2014, 12:46

A to drugi pomysł na rozwiązanie konstrukcji ze stałą bramą. Nogi bramy byłyby przyspawane do powierzchni oznaczonych na czerwono. Tak jak poprzednio Krótsze płaskowniki tworzące podstawę bramy mają 12 mm grubości (po prostu wala sie tego trochę po warsztacie) Plusy takiej konstrukcji - mniejszy stół który zmieściłby się już na uczelnianych obrabiarkach co jest niezłą oszczędnością. Minusy - nie jestem pewien czy brama nie będzie zbyt wiotka w osi X, tego rodzaju mocowanie słabo poradzi sobie z momentami, póki co nie mam gotowego pomysłu na rozwiązanie tego problemu(ostatecznie zepnę bramę pod stołem)

Obrazek

Zienek, dzięki za uwagę - nakrętkę, jej mocowanie i stół będę projektował za chwilę i jesli okaże się że masz racje - dokupie większe :) Póki co bardziej chodziło mi o ocenienie którą drogą lepiej podążać i którą z konstrukcji rozwijać. Bardziej martwie sie o zmieszczenie tam silnika niz nakrętki :)

Co do baz - z tego co pamiętam zasada jest taka: jak możesz zrobić idealnie to rób, jak nie - lepiej bez. Zreszta jak do tej pory spotykałem się z bazami dla szyn a nie wózków, - jak powinienem to zrobić, dla wszystkich wózków z 4 stron czy np dwa wózki w osi x a dwa w y bazować? No i jak są wyprowadzane pł boczne w Hiwinkach?

No i pytanie bardziej biznesowe, gdzie w wawie i okolicach bądź Łodzi i okolicach można by w miare tanio obrobić te elementy. Wymagana faktura :)


scio me nihil scire

Tagi:


4FUN
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 80
Rejestracja: 06 wrz 2011, 12:05
Lokalizacja: Białystok

#22

Post napisał: 4FUN » 25 gru 2014, 12:23

Silnik zawsze możesz dać z przekładnią na pasku, wtedy spokojnie wszystko zmieścisz.


Autor tematu
Aldeberan
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 21
Posty: 53
Rejestracja: 18 paź 2014, 13:13
Lokalizacja: Wa-wa

#23

Post napisał: Aldeberan » 25 gru 2014, 12:33

Tak, biore to pod uwagę choć machanie prawie 40kg stołem przez pasek... jak sie uda to postaram się uniknąć.

Zresztą chodziło mi o sytuacje w pierwszym pomyśle gdzie sensowne mogłoby się okazać zamocowanie silnika z śrubą pod stołem roboczym a nakrętki do stołu traserskiego.
scio me nihil scire

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#24

Post napisał: bartuss1 » 25 gru 2014, 20:26

o obróbce stali na tym projekciku zapomnij, nawet nie snij
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


dragon44
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 616
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:46
Lokalizacja: Lubsko

#25

Post napisał: dragon44 » 26 gru 2014, 00:21

Aldeberan pisze:Zienek, dzięki za uwagę - nakrętkę, jej mocowanie i stół będę projektował za chwilę i jesli okaże się że masz racje - dokupie większe :) Póki co bardziej chodziło mi o ocenienie którą drogą lepiej podążać i którą z konstrukcji rozwijać. Bardziej martwie sie o zmieszczenie tam silnika niz nakrętki :)
Pomiędzy stołem a płytą musisz zmieścić nie tylko posuwy liniowe, śrubę z nakrętką, silnik, ale także bloki łożyskujące (które tanie nie są, a tym bardziej łożyska do nich. Alternatywą są te robione samemu), które musisz tam upchać. rozrysuj wszystko (całą oś) to wiele zrozumiesz, zobaczysz.
Aldeberan pisze:Co do baz - z tego co pamiętam zasada jest taka: jak możesz zrobić idealnie to rób, jak nie - lepiej bez. Zreszta jak do tej pory spotykałem się z bazami dla szyn a nie wózków, - jak powinienem to zrobić, dla wszystkich wózków z 4 stron czy np dwa wózki w osi x a dwa w y bazować? No i jak są wyprowadzane pł boczne w Hiwinkach?
Źle pamiętasz, zasada jest taka: jak możesz zrobić idealnie to rób, jak nie, to pomyśl co będzie jak nie zrobisz ich w ogóle... A tutaj masz co nieco o bazach i samych prowadnicach:
miłej lektury
Aldeberan pisze:No i pytanie bardziej biznesowe, gdzie w wawie i okolicach bądź Łodzi i okolicach można by w miare tanio obrobić te elementy. Wymagana faktura :)
Pogadaj z Dudim ;) poza nim jest tu sporo osób z Łodzi, poszukaj po podpisach "skąd" ;)

I tutaj apel. Zamieszczajcie Koledzy swoją lokalizacje w celu obopólnego dobra :cool:
Aldeberan pisze:Tak, biore to pod uwagę choć machanie prawie 40kg stołem przez pasek... jak sie uda to postaram się uniknąć.
czemu???

I pomyśl o dodatkowych zaletach paska ;)


Autor tematu
Aldeberan
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 21
Posty: 53
Rejestracja: 18 paź 2014, 13:13
Lokalizacja: Wa-wa

#26

Post napisał: Aldeberan » 27 gru 2014, 10:37

bartuss1,
dawno przestałem jak trochę poczytałem.. ale mam jedno pytanko, skąd takie wnioski.. póki co projekt to kawał płyty żeliwnej i tyle, prekognicja czy sam stół traserski już jest za mało sztywny?

dragon44,

prowadnice zbazowane w stole, wózki bez baz żeby w razie rąbnięcia się maszyny o 0.05 dało rade to i tak złożyć - czy jednak bezwzględnie wszystko robić z bazami?

a za pdf dzięki, kiedyś juz to czytałem i zapomniałem o nim :) tak, o zmieszczeniu bloków też myślałem, ale z tego co pamiętam jeśli mieści się obudowa nakrętki to blok też.

no i nikt mi nie odpisał póki co na główne postawione pytanie - co ma większy sens? prowadnice na stole czy podstawie?
scio me nihil scire

Awatar użytkownika

Alvar4
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1360
Rejestracja: 18 sie 2010, 10:58
Lokalizacja: Okolice Łodzi

#27

Post napisał: Alvar4 » 27 gru 2014, 14:22

Bartussa to tam warto słuchać z przymrużeniem oka. :wink: Jak dobrze poskładasz to stal będzie gryzło, nawet nierdzewkę. Sztywność gra tu istotną rolę a podstawę masz solidną. Tylko dobrze zaprojektować i stali nie żałować bo jest tania. Blaszki 12mm bym jednak zastąpił czymś grubszym albo składał dwie do kupy co da nam już dużo mięsa.
Obrazek

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#28

Post napisał: bartuss1 » 27 gru 2014, 15:14

czem z przymrozeniem oka ?
podstawa to nie wszysko ale wszysko bez podstawy to ch** hehe
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
Aldeberan
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 21
Posty: 53
Rejestracja: 18 paź 2014, 13:13
Lokalizacja: Wa-wa

#29

Post napisał: Aldeberan » 06 sty 2015, 15:35

A taki mam pomysł na bramę, żółte elementy to płaskowniki 8mm będące mięskiem w którym będą wykonane powierzchnie i bazy pod prowadnice oraz pow pod bloki łozyskujące. Jako materiału użyłem profili prostokątnych 120x80x8,5 a belka bramy z ceownika 140 użebrowanego blaszkami 12mm.

Obrazek

Obrazek

Stopy bramy również frezowane mają zostać przykręcone bezpośrednio do otworów w stole traserskim. Jak zapewnić sobie jakąkolwiek regulację ustawienia bramy?
scio me nihil scire

Awatar użytkownika

fus23
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 336
Rejestracja: 11 mar 2006, 22:42
Lokalizacja: Elbląg

#30

Post napisał: fus23 » 06 sty 2015, 17:49

Witam
A kolega tak z palca rysuje czy jak ??
bo generalnie powierzchnie pod prowadnice bardzo zacne są i słuszne za to powierzchnie pod łożyskowanie nie do końca ...
Po prostu będzie ciężko wykonać krzyżak - głębokie wybrania będzie miał
Według mnie lepiej by było zebrać pod bloki łożyskujące śrubę trochę materiału by uprościć element krzyżaka osi Y, Z ile ? zależy od pozostałych komponentów
Już dawno mawiali że " Papier na którym rysowano plany wszystko przyjmie niestety konstrukcja nie zawsze "
Pozdrawiam
Jeśli broń zabija ludzi , to długopisy robią błędy ortograficzne ...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”