Frezarka 2000x1600x700mm do wszystkiego.

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

spol
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 422
Rejestracja: 20 lut 2012, 21:13
Lokalizacja: Polska

#741

Post napisał: spol » 08 maja 2014, 18:29

Jak juz tak zostały poruszone tematy " chłodziwowo wiórowe " to ja mam prośbę do Gaspara. Powiedz jak realizujesz filtracje chłodziwa , pokaż gdzie ono spływa ze stołu (na fotkach nie zauważyłem rozwiązania) i gdzie dalej trafia. Interesuje mnie cały proces.

Gratuluje bardzo fajnej i przemyślanej konstrukcji. No i ten test monety ... ;-) Super !


Jak to sie nie da ?

Tagi:

Awatar użytkownika

Autor tematu
gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 197
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#742

Post napisał: gaspar » 09 maja 2014, 21:09

spol pisze:Powiedz jak realizujesz filtracje chłodziwa , pokaż gdzie ono spływa ze stołu (na fotkach nie zauważyłem rozwiązania) i gdzie dalej trafia
Filtracji jako takiej nie ma bo pompa zasysa z 2/3 głębokości zbiornika. Problemem aktualnie jest sam zbiornik, bo przy większych frezowaniach (dłuższych niż 1h) te 30 litrów chłodziwa nie nadąża by powrócić z powrotem do zbiornika i pompa mieli powietrze. Mamy w planach zmienić zbiornik na ok. 100 litrowy, by móc używać dwóch "żmijek". Ale sam patent sprawdza się dobrze.

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie


dragon44
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 9
Posty: 616
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:46
Lokalizacja: Lubsko

#743

Post napisał: dragon44 » 09 maja 2014, 21:49

widzę że w rynnie stoi dużo chłodziwa, może problemem z powrotem chłodziwa jest mały przekrój, mała przepustowość węża z rynny do zbiornika


wiktorelblag
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 309
Rejestracja: 19 sty 2014, 18:56
Lokalizacja: Elbląg

#744

Post napisał: wiktorelblag » 09 maja 2014, 22:39

W rynnie zbiera się chłodziwo po to żeby wióry opadły.
Taki rodzaj filtra odstojnikowego
Przynajmniej ja tak zrobiłem w tucu

Awatar użytkownika

Alvar4
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 20
Posty: 1360
Rejestracja: 18 sie 2010, 10:58
Lokalizacja: Okolice Łodzi

#745

Post napisał: Alvar4 » 09 maja 2014, 22:41

Mi się wydaje, że rynna pełni funkcję odstojnika i wąż jest zamontowany powiedzmy w połowie średnicy rynny. Nie widać na foci gdzie wąż włazi więc to tylko domysły :wink:

Sama średnica węża powroty chłodziwa też budzi zastrzeżenia bo na pewno chłodziwo nie zdąży grawitacyjnie spłynąć przez taką małą średnice. Za mała różnica poziomów jest i chłodziwo na pewno leniwie się sączy. Dawaj tam jakąś rurę calową to będzie w końcu lecieć jak należy :grin:
Obrazek

Awatar użytkownika

Autor tematu
gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 197
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#746

Post napisał: gaspar » 09 maja 2014, 23:00

Alvar4 pisze: Sama średnica węża powroty chłodziwa też budzi zastrzeżenia bo na pewno chłodziwo nie zdąży grawitacyjnie spłynąć przez taką małą średnice. Za mała różnica poziomów jest i chłodziwo na pewno leniwie się sączy.
Pogdybajcie sobie, niech każdy coś doda od siebie to będziecie lepiej wiedzieć ode mnie co siedzi w maszynie :)

- rynna pełni funkcję odstojnika
- chłodziwo stoi w niej również z tego powodu że to naczynie połączone i równoważy poziom w zbiorniku zgodnie z prawem archimedesa
- rura ma 3/4 cala i jeszcze nie zdarzyło się by nie zdążyło wrócić do zbiornika, jak już to go nie było prawie wcale w zbiorniku jak i w rynnie ;)
- odpływ rury jest zamontowany mniej więcej na wysokości 3cm licząc od dolnej krawędzi rynny, dzięki temu wióry nie idą do zbiornika a można je wybrać z rynny

Jako iż pompa sięga do 2/3 głębokości zbiornika, to zawsze zostanie w nim 1/3 objętości cieczy.
Zbiornik powinien być większy bo ja nie sikam na materiał a strumieniem pod pewnym ciśnieniem wypłukuję wióry z rowków aby ich nie mielić pod frezem, dzięki temu mam lustrzaną krawędź i to głównie o to mi chodzi.
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie


dragon44
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 9
Posty: 616
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:46
Lokalizacja: Lubsko

#747

Post napisał: dragon44 » 10 maja 2014, 12:32

Panowie, to że rynna pełni w tym przypadku rolę filtra odstojnikowego i w niej zbierają się wióry to logiczne, to że wąż, nie jest zamontowany przy dnie rynny też logiczne, ale ze zdjęć nie widać poziomów chłodziwa w rynnie i zbiorniku. Widząc rynnę pełną chłodziwa, zasugerowałem jedynie, że to może być problemem ;)


jacek-1210
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1027
Rejestracja: 25 mar 2011, 20:16
Lokalizacja: Radomsko

#748

Post napisał: jacek-1210 » 10 maja 2014, 21:56

gaspar pisze:
Pogdybajcie sobie, niech każdy coś doda od siebie to będziecie lepiej wiedzieć ode mnie co siedzi w maszynie :)


Tak z własnych doświadczeń:

-czy dobrze widzę, że za wannę służy płyta z poliweglanu ? Przy małym nachyleniu wióry nie chcą za bardzo spływać do zbiornika, więc trzeba je przegarniać. Jak na poliwęglanie będziesz przegarniał wióry, to szybko z poliwęglanu też zrobią się wióry. Z kolei jeśli rzadko przegarnia sie wióry, to dają one dużą powierzchnię parowania - ja u siebie po kilku godzinach, rano nastepnego dnia muszę dolać 7-10L wody

- Zastanawiam sie nad Twoim stołem na 3 teownikach: tak jak u mnie widzę, to problemem nie są na bramie wałki 16mm w rozstawie 120mm, ale konstrukcja stołu (zdaje się, że u Heczy też są wałki, a konstrukcja wystarczająco sztywna). Zastanawiam się dlaczego u Ciebie stół nie wibruje w X-ach - może to za sprawą samej płyty stołu, która sporo waży i ma sporą bezwładność

- Co do testu monety o którym głośno na forum, to zrobiłem dziś na mojej maszynce: - nie wiem czy zachowałem prawidłowe warunki do testu, ale z monetą nie ma problemu. Może jest to wyzwanie dla supermaszynki w technologii HM czy jakoś tak, ale nawet dla mojej, a tym bardziej Twojej nie jest to problemem

- Jak zakładasz materiał na stół przy takim rozmiarze - masz jakiś komplet kaloszy do chodzenia po taaakim stole ? :wink:
Jeśli moja rada Ci nie zaszkodziła, to może trochę POMOGŁa ? :wink:

Awatar użytkownika

Autor tematu
gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 197
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#749

Post napisał: gaspar » 12 maja 2014, 20:44

jacek-1210 pisze:Zastanawiam się dlaczego u Ciebie stół nie wibruje w X-ach
Nie bardzo rozumiem o co chodzi z tym wibrowaniem w X-ach? :)

Dokładniejsze zdjęcia aluminium z dzisiejszej obróbki.
Teraz wykonuję elementy na 5 narzędzi. Wymiana to czysta przyjemność.
Krawędź tego elementu była wykonana frezem jednopiórowym fi8mm przy warstwie skrawanej 1mm i prędkości obróbczej 1800mm/min.

Z ciekawych informacji, to otwory fi 3,3mm robię frezem jednopiórowym za pomocą offsetu w zejściu po spirali (jednoczesny ruch wszystkich 3 osi). Parametry takiej obróbki to: F800, S16000 warstwa przybrana 0,5mm. Otwór na głębokość 12mm robi w 3s. Fajnie wygląda obróbka takim małym frezem w tak ciasnym otworze z prędkością 800mm/min, ale to dzięki serwom.



Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#750

Post napisał: gmaro » 12 maja 2014, 22:15

gaspar pisze:Dokładniejsze zdjęcia aluminium z dzisiejszej obróbki.
Detale do kolejnej seryjnej maszyny cnc ? :mrgreen:
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”