Moja stalowa frezarka o polu pracy 400x400x120mm

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
konczer
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 11
Rejestracja: 29 maja 2011, 10:04
Lokalizacja: podlasie

Moja stalowa frezarka o polu pracy 400x400x120mm

#1

Post napisał: konczer » 02 sie 2012, 21:40

Witam serdecznie szanownych Kolegów, nadeszła pora gdy mogę pochwalić się moją pierwsza frezarką.

Założenie przyjętym na etapie projektowania konstrukcji, było wykonanie urządzenia relatywnie taniego umożliwiającego obróbkę drewna przy zachowaniu możliwości mało inwazyjnej późniejszej rozbudowy ( np zwiększenia prędkości roboczych)

Jak widać na załączonych zdjęciach rama została wykonana z profili 80x80x4mm oraz 60x60x5mm co w świetle stawianych wymagań moim zdaniem zapewnia urządzeniu odpowiednią sztywność. Aby zapewnić minimalizację odkształceń po procesie spawania powierzchnie bazowe były frezowane.

W osiach X i Y zastosowałem wałki 20mm podparte na całej długości a w osi Z wałki niepodparte 25mm.

Uwzględniając ograniczenia budżetowe, jako napęd wykorzystałem śruby TR12x4 oraz po dwie nakrętki z brązu na oś dla zapewnienia minimalnych luzów napędu.

Silniki widoczne na zdjęciach zostały kupione na znanym portalu aukcyjnym jako demontaż z jakiegoś urządzenia, parametry ich nie są mi znane ze względu iż najprawdopodobniej były wykonane "dla projektu" jako krótka seria wiem tylko iż mają po 200kroków na obrót i pracują poprawnie przy 1.2A przy 1/16 kroku. Ze względu iż silniki oraz śruby są rozwiązaniem przejściowym, jako sprzęgła zostały użyte kawałki węza hydraulicznego podwójnie zbrojonego oplotem stalowym, co jak się okazało sprawdza się wyśmienicie.

Maszyna pracuje ze sterownikiem własnej konstrukcji oparty o znane układy TB6560AHQ który sprawuje się wyśmienicie.

Elektro-wrzeciono j PERKE 1.1KW sterowane falownikiem.

Jako blat z powodu braku funduszy została zastosowana tymczasowo płyta tekstolitu niestety o wymiarach nieco mniejszych niż możliwe do zastosowania.


Obecna konfiguracja umożliwia prace niestety z niezbyt zawrotnymi prędkościami bo tylko do 1.5m/min przy zachowaniu dokładności poniżej 0.1mm ale mimo wszystko jest się z czego cieszyć ponieważ urządzenie funkcjonuje a biorąc od uwagę iż na obecnym etapie nie jest wykorzystywane bezpośrednio do zarabiania pieniędzy to takie prędkości możliwe są do zaakceptowania.



Film z pracy maszyny:
[youtube][/youtube]


-frez 6mm trzy przejścia w materiale 22mm sosna
-prędkość ok 0.8 m/min


Koszt budowy to ok 3 tyś zł

Obrazek
Obrazek
Obrazek[youtube][/youtube]
Ostatnio zmieniony 17 sie 2012, 11:31 przez konczer, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:

Awatar użytkownika

sajgon
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1014
Rejestracja: 15 lis 2011, 14:21
Lokalizacja: Śląsk

#2

Post napisał: sajgon » 02 sie 2012, 22:25

No całkiem zgrabna maszynka.
Faktycznie ciut powolna 800/min :roll: powinno szybciej ganiać.

Na moim edukacyjnym metalo-drewniaku :razz: na paskach gonie fi5 1500/min i to w bucku
a planowanie fi 12 idzie na 2000/min , sam się dziwie ale nic nie gubi.

czym sterujesz??
Pozdrawiam , Michał. ;)


Autor tematu
konczer
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 11
Rejestracja: 29 maja 2011, 10:04
Lokalizacja: podlasie

#3

Post napisał: konczer » 02 sie 2012, 22:34

Możliwa jest praca z prędkością do 1.6m/min ale potrafi gubić kroki przy zmianie kierunku a dając małe przyspieszenie praktycznie na jedno wyjdzie i tak będzie wolno :mrgreen: jak zauważyłem ze względu chyba na to ze śruba nie jest naciągnięta a tylko ściśnięta z obu stron łapie rezonans przy 1.8m/min.


W perspektywie jest zastosowanie śruby toczne 16x5 i silniki ok 2Nm ale ze względu na budżet muszę jeszcze trochę się pomęczyć.

Maszyna pracuje na MACH3

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”