Frezarka bramowa - 200x65x20cm

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#11

Post napisał: Zienek » 10 cze 2012, 23:19

Abrax pisze: Kolejne elementy to płyta główna/program sterujący -> tutaj rozumiem, źe chodzi o to cudo -> http://allegro.pl/pikocnc-sterownik-cnc ... 74999.html ?? Bo to nie jest napisane nigdzie w aukcji ale chodzi o zestaw płyta główna i program sterujący tak?

Czyli to jest tak, że z jednej strony tego cuda potrzebujemy kabel USB z komputerem gdzie w programie pikoCNC będzie trzeba wpisać wygenerowane G-kody a z drugiej kableki na których końcu będzie cała maszyna i jej 3 sterowniki i silniki tak? Troche to łopatologicznie pojmuję ale najwaźniejsze, źebym dobrze to zrozumiał zanim zadam jakieś niepotrzebne pytanie.
Program już możesz sobie ściągnąć ze strony pikocnc.com i się z nim zapoznać. Wygenerować sobie w ulubionym postprocesorze gkod i sprawdzić, jak wygląda ścieżka w ekranie Piko. Każdy program ma nieco inną klawiszologię i to też możesz sopie sprawdzić przed zakupem.

Piko program łączy się przez USB z płytą główną sterowania CNC. Nie zawiera driverów napędzających silniki więc to trzeba kupować osobno. Na przykład coś z serii 542 lub 545. jak tu
http://allegro.pl/sterownik-m545-silnik ... 66195.html



Tagi:


Dudi1203
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1350
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:42
Lokalizacja: Pabianice

#12

Post napisał: Dudi1203 » 11 cze 2012, 06:19

Abrax pisze: Do tego potrzebujemy 3 silniki - jak mniemam kaźdy innej mocy moźna zastosować prawda? Rozumiem to tak, źe im mniej do dźwigania tym mniejszy i tańszy komplet silnik/sterownik tak? No bo skoro tak, to 8,5Nm , 4Nm i 2Nm powinno hulać tak? Tak, wiem, wyprzedzam temat - najpierw konstrukcja i rysunki...
I do kazdego silnika rozny sterownik i rozne ustawienia. Nie ma sensu. Poza tym osobiście najmocniejszy silnik montowalbym w Z - tam jeszcze dziala grawitacja i te 10kg osi z trzeba dźwigać i to jeszcze z jakims przyspieszeniem. Dwie rzeczy które najbardziej wydłużają obróbkę to powolna oś z i male przyspieszenia maszyny (stad tendencja do wrzucania większych silników). Bo jak maszyna ma robic łuki o malym promieniu to przyspieszenia zaczynaja odgrywac bardzo istotną role. Moze przy wycinankach z mdf nie ma to tak wielkiego znaczenia ale przyjdzie zrobic jakąś rzeźbe z wierszowaniem co 2 dychy i bedzie sie 2 dni frezowac.


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 6126
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

#13

Post napisał: oprawcafotografii » 11 cze 2012, 06:47

Abrax pisze:...Nie znam cen i nie znam specyfiki pracy takich maszyn, jednak same konstrukcje i maszyny róźnorakie to mój chleb powszedni. Wolę mieć zbyt masywną konstrukcję do "wrzecionka" 1.5KW bo prędzej czy póżniej włoźę tam 500W wolnoobrotowe wrzeciono z frezem diamentowym chłodzonym wodą i zacznę strugać elementy z kamienia - wówczas nadmiar momentu będzie zasadny...
I to wszystko na maszynie pospawanej z patyczkow 40x40mm i 60x30mm?
Jak zalozysz do niej silniki jakie koledzy podpowadaja i nacisniesz START
to maszyna zlozy sie na pol ;-)

q


Autor tematu
Abrax
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 23
Posty: 24
Rejestracja: 25 maja 2012, 22:49
Lokalizacja: Kraków

#14

Post napisał: Abrax » 11 cze 2012, 07:16

Poczytałem, czytam, szukam i się dowiaduję róźnych rzeczy.

W nocy doczytałem, co pokrywa się z postem powyźej, że oś Z z małym silnikiem nie ma sensu, sterowanie kaźdym silnikiem z innym sterownikiem teź nie brzmi zachęcająco.

:-)

Najbardziej doczytałem o tym, że oś z jest w sumie najbardziej narażona na siły i to we wszystkich kierunkach więc moja teoria o lekkim silniku nie ma sensu.

Co do konstrukcji - o tych "patyczkach" z 3mm profilu to było na początku, kiedy za wzór miałem działające frezarki zbudowane w oparciu o profil "c" z blachy 2mm...

Teraz, mając na względzie rozmaite produkcyjne opcje zaczynam się zastanawiać na ile solidne to będzie. Dzisiaj rozeznam temat dostępnego materiału i zacznę rysować.

Pewnie się skłonię do trochę jednak solidniejszej konstrukcji. :-)

Awatar użytkownika

Jaszuk88
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 724
Rejestracja: 14 gru 2007, 19:54
Lokalizacja: nasza galaktyka
Kontakt:

#15

Post napisał: Jaszuk88 » 11 cze 2012, 07:37

oprawcafotografii pisze:Naprawde? ;)

Przypomnij sobie jaki wrzecionka maja pracowac w tej maszynie a po tem napisz co budowniczy zyska pakujac tam silniki wieksze niz ja proponuje...

Mam ploter 70*80cm czyli z brama <> taka jaka tu potrzebna na silnikach 1.5Nm, wrzeciono 2kW i maszyna smiga 5m/min az swista ;)

Sprawdz ile ciagu daja silniki 2Nm przy srubie 5mm...

Budowniczy - nie daj sie zwariowac, tu panuje moda na przewymiarowane silniki :)

Q
Budowniczy zrobisz jak uważasz dla mnie silniki 1,5Nm są dobre do maszynki do zabawy.


jacek-1210
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1027
Rejestracja: 25 mar 2011, 20:16
Lokalizacja: Radomsko

#16

Post napisał: jacek-1210 » 11 cze 2012, 10:03

Popieram Oprawcę: większy silnik -> większa prędkość taka zasada obowiązuje przede wszystkim w serwach. W krokowcach bywa różnie. U mnie Z-ka waży dobrze ponad 20kg, żadnych odciążników, a na silniku 1.9Nm i kulówce 16x5 śmiga aż miło, co można zobaczyć na filmie z próbnym frezowaniem. Bramę oceniam na ponad 80kg, mam tam 2x1.9Nm 16x10 i jeździ tak, że musiałem zmniejszyć przyspieszenia i przejazdy, bo cała rama aż dygotała szczególnie przy nawrotach. A maszynę oceniam aktualnie na co najmniej 350kg, dojdzie jeszcze parę rzeczy i wyjdzie 450-500kg :shock: . A miała być taka mała i lekka maszynka :smile:
Jeśli moja rada Ci nie zaszkodziła, to może trochę POMOGŁa ? :wink:

Awatar użytkownika

AOLEK
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 376
Rejestracja: 17 lip 2011, 20:27
Lokalizacja: Świdnica

#17

Post napisał: AOLEK » 11 cze 2012, 10:54

Abrax pisze:zakładam źe brama będzie miała max 10-15cm szerokości na podporach
nie za mało ?
SPRZEDAM dwie nakrętki kulowe 20x5 więcej w dziale GIEŁDA !


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 6126
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

#18

Post napisał: oprawcafotografii » 11 cze 2012, 11:42

Jaszuk88 pisze:...
Budowniczy zrobisz jak uważasz dla mnie silniki 1,5Nm są dobre do maszynki do zabawy.
A dla mnie do trzepania kasy, ale co kto lubi ;)

q

[ Dodano: 2012-06-11, 11:44 ]
AOLEK pisze:
Abrax pisze:zakładam źe brama będzie miała max 10-15cm szerokości na podporach
nie za mało ?
Z silnikami 8Nm da rade ;)

q


Autor tematu
Abrax
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 23
Posty: 24
Rejestracja: 25 maja 2012, 22:49
Lokalizacja: Kraków

#19

Post napisał: Abrax » 11 cze 2012, 14:49

Myślę, że spomniane sterowniki, pikoCNC i silniki 3Nm będą musiały dać radę.

Ostatecznie to operator będzie dbał o to, żeby tym tak pracować, żeby to się nie rozpadło / przegrzało.

Czyli sterowniki / silniki i płyta zamknie się w 1600zł. Jest to dobra cena. Rozsądna, nie za duża i nie mała.

Wałki prowadzące wszędzie 20mm wystarczą tak?

Wygląda na to, że już tylko rysunków brakuje :-) Super.


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 6126
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

#20

Post napisał: oprawcafotografii » 11 cze 2012, 16:05

Zabierasz sie niestety do sprawy od d..y strony ;)

NAJPIERW okresl dokladnie co bedziesz ta maszyna chcial robic,
z jakimi osiagami i precyzja.

Z tego wyniknie Ci jak mocna musi byc konstrukcja i wrzeciono.

A na koncu dobierasz naped. Czy to krokowce (i jakie) czy serwa.
Zastanawianie sie nad napedem gdy nie wiadomo co ma wozic
z jaka predkoscia i dynamika etc jest bez sensu...

q

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”