Kołki ustalające

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

mariuszbroda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 430
Rejestracja: 13 lip 2011, 21:57
Lokalizacja: Wrocław

#11

Post napisał: mariuszbroda » 06 sie 2011, 00:32

Tak jak pisze Pan Kamar i Pan Wzór,to jest na zdjęciu kołek fi 5,pozostałe widoczne to wkręty dociskowe żeby mi nie ruszyło nic przy wierceniu,pasownie jest akurat suwliwe ,bo koło zębate wchodzi w całkowicie niedostępne miejsce i tam je ustawiam(przesuwam).
Kołki w handlu zaczynają się od fi 2 i dużo różnych długości.Nazywają się kołki rozprężne.
Kołek ten fi 5 ma dokładnie 5.65,wiercę zawsze(ze strachu,bo to bardzo odpowiedzialne połączenie) wiertłem fi 5,dodatkowo kołek z jednej strony ładnie robię na stożek i od tej strony wciskam.
Robiłem na tych kołkach dużo doświadczeń,można zerwać,ale jest to na granicy siły ukręcenia walka fi 15,na którym jest zakołkowana np.tuleja.
A wierci się przez dwa elementy(zero przekoszenia)



Tagi:


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 16251
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#12

Post napisał: kamar » 06 sie 2011, 06:02

Sruba nie jest elementem ustalającym ( chyba że specjalna, kolumnowa) Otwór pod śrubę i tak dajesz o te pięć dych większy i nikt Ci nie broni ścisnąć elementy ściskiem i wiercić razem pod śruby. Te kołki rozprężne do precyzyjnego ustawienia się nie nadają, do przenoszenia napędu raczej. Mogą robić za bezpiecznik. Bramę na ramie to może i można.
mariuszbroda pisze:Tak jak pisze Pan Kamar i Pan Wzór
Panowie to raczej w Paryżu, na forum " koledzy" będzie w sam raz :)


Autor tematu
Mariuszszsz
Posty w temacie: 5

#13

Post napisał: Mariuszszsz » 06 sie 2011, 10:35

To zamieszaliście mi w głowie :lol:
do wykonania jest coś takiego, pozwoliłem sobie skorzystać ze zdjęcia kolegi z forum

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b51 ... beb95.html
jak chwycić te dwa elementy /płaskownik i pręt kwadratowy/ ustawić i wywiercić?
chyba dam sobie spokój z kołkami


"Sruba nie jest elementem ustalającym " wiem ale jak nie ma kołków ustalających to sam sposób mocowania /śruby/ stają sie jednocześnie elementami ustalającymi, tak mi się wydaje

[ Dodano: 2011-08-06, 17:46 ]
niech mi ktoś to wytłumaczy bo temat jest ciekawy ale nikt mnie nie przekonał..
przecież chodzi o precyzyjne ustawienie dwóch elementów względem siebie, aby brama nie była przechylona w jedną ze stron. Mocowanie dwóch elementów nie rozwiązuje problemu, chyba że idealnie ustawie dwa elementy względem siebie ścisne je i przewierce.
Załączniki
forum.JPG
forum.JPG (6.24 KiB) Przejrzano 1826 razy


mariuszbroda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 430
Rejestracja: 13 lip 2011, 21:57
Lokalizacja: Wrocław

#14

Post napisał: mariuszbroda » 07 sie 2011, 01:09

To ja wystraszony jestem....słowo elita swoje znaczy,nawet jeżeli to elita forum :lol:
Mariuszszszszsz rób śmiało tak:
1)ustal sobie gdzie i jakie śruby zastosujesz,
2)ustaw bramę najlepiej jak się da i skręć,
3)następnie jeżeli bramę skręcisz po jednej stonie na 8 śrub,to do ustalenia jej zastosuj 5 kolków,kołki daj blisko śrub skrajnych i w środku,
4) jeżeli bramę skręcisz np.M 10 to zastosuj kołki fi 8,
5) kołki są gotowe nie trzeba nic szlifować ,ja zaszlifowałem na stożek dla ulatwienia sobie w trudnym miejscu(wbicia ułatwienia)
6) połączenie w każdej chwili możesz rozebrać wbijając kołki do przodu,jeżeli masz fi 8 kołek to wybijasz go dla bezpieczeństwa otworu wybijakiem fi 7,
7) kołki są tanie,kupujesz i pracę zaczynasz od treningu na postronnych powierconych detalach,
8)nawet jeżeli masz najlepszego cela na świecie- na oczy zakładasz okulary,
a jeżeli cel masz średni to mała dziura w czole nie przeszkadza w życiu,oczy najważniejsze, :grin:
Jeżeli zdecydujesz się na ten sposób to pokaż na zdjęciu jakie kołki kupiłeś,na 10 firm 9 robi kołki,ale dobre do du**(jak ktoś używa) nie do metalu..
Ja Ci kupie kołki i wyśle,sprawdzone, jak zdecydujesz,
Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”