Napęd stołu roboczego

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
jaca200
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 24
Rejestracja: 30 lip 2009, 10:34
Lokalizacja: ustka

#21

Post napisał: jaca200 » 28 sty 2011, 11:40

Ponieważ cały czas jestem na etapie rysowania swojej maszynki pokonując schody związane z opanowanie Autocada mam jeszcze kilka pytań do fachowców:
-czy jest sens samodzielnego wykonywania obudów łożysk liniowych otwartych ze stali (bo z takiego tylko materiału mam możliwość ich zamówienia za przysłowiowe piwo)
- jak pasowane jest łożysko liniowe w obudowie (ciasno, suwliwie czy z luzem)
- jak najlepiej mocować łożysko liniowe we własnej stalowej obudowie: czy za pomocą pierścieni czy tak jak widziałem na forum za pomocą śrubek blokujących łożysko przed wysuwaniem



Tagi:


Ciowiec
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 315
Rejestracja: 03 wrz 2006, 13:50
Lokalizacja: polska

#22

Post napisał: Ciowiec » 28 sty 2011, 15:53

1- Jeśli za piwo to może być. Tylko żeby były wykonane w odpowiednich tolerancjach...
2- suwliwie
3 - jeśli długośc obudowy idealnie sie zmieści w przestrzeni pomiędzy segerami, to lepsze segery. Z wykonaniem obudów zaciskanych jest więcej zachodu...


Autor tematu
jaca200
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 24
Rejestracja: 30 lip 2009, 10:34
Lokalizacja: ustka

#23

Post napisał: jaca200 » 29 sty 2011, 20:58

Kolejny raz proszę o pomoc. Rysując swoją frezareczkę nasunęły mi się kolejne pytania:
- aby zastosować dzieloną nakrętkę + sprężynki do kasowania luzów to standartową nakrętkę przecina się czy stosuje 2 całe nakrętki
- czy w osi Z też stosuje się układ kasowania luzów
Na forum przeczytałem również o sposobie na równoległość prowadnic podpartych polegającym na wyfrezowaniu "gniazd" w elemencie do którego przykręcane są prowadnice.
Czy takie gniazda frezuje się po lakierowaniu konstrukcji czy po.
I ostatnie pytanie: czy do profilu stalowego o grubości ścianki 4 mm który nie będzie frezowany (ewentualnie tylko zabielony ok.0,2 mm) można bezpośrednio przykręcać prowadnice wałka 16 mm.


Ciowiec
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 315
Rejestracja: 03 wrz 2006, 13:50
Lokalizacja: polska

#24

Post napisał: Ciowiec » 29 sty 2011, 21:43

1 - jeśli dasz 2 sztuki, to będą się wolniej zużywały - rzadziej trzeba będzie kasowa luzy,
2 - tak,
3 - lepiej przyspawać płaskowniki. Wkręcając w ściankę 4mm śrubę M5 będzie to na granicy wytrzymałości gwintu.


Autor tematu
jaca200
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 24
Rejestracja: 30 lip 2009, 10:34
Lokalizacja: ustka

#25

Post napisał: jaca200 » 29 sty 2011, 21:55

Niestety boję się spawania jak Palikot PiSu.Tyle jest napisane na temat wyżarzania że już chciałem przejść na profile aluminiowe tylko cena odstrasza. Tak jeszcze pomyślałem czy nie można po nawierceniu otworów do mocowania prowadnic w profilu wiercić otwór przelotowo przez profil 5 mm. Z drugiej strony profilu rozwiercać otwór np 12 mm przez który przełożyć wkręt i dać nakrętkę od strony profilu

[ Dodano: 2011-02-10, 00:04 ]
Nie chciałem zakładać nowego wątku dlatego przyklejam go tutaj. Nigdy nie miałem w ręku łożysk otwartych. Na zdjęciach widać że po włożeniu w obudowę zabezpieczone są 2 blaszkami. Natomiast w konstrukcjach na forum tam gdzie użyte są własnoręcznie wykonane obudowy łożysk takich blaszek nie widać. jak w takim unieruchamia się łożysko w oprawie?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”