Pomoc przy budowie y-1500 , x-650 , z-200

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

ERNEST KUCZEK
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1121
Rejestracja: 13 kwie 2006, 02:59
Lokalizacja: planeta ziemia

#11

Post napisał: ERNEST KUCZEK » 06 lip 2006, 23:43

jesli cos niskobudzetowego i sily male to moze taka przekladnia
https://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?p=18526#18526


POZDRAWIAM

Tagi:

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#12

Post napisał: bartuss1 » 07 lip 2006, 00:35

pit202 pisze:wiesz co bartuss1 , az mi kolana sie gną, jak czytam, co piszesz , co ma piernik do wiatraka - jak sie nie znasz, to lepiej nie smaruj tu nic.
kolaa ci sie gną ? reumatyzm ?
pit202 pisze:a po co ty chcesz Vc liczyc ? Vc jest podane w katalogu i z tego wzoru liczysz obroty, nijak do obrotów ma sie fz i nie pisalem nic o zagłębianiu w materiał.
hehehe, dobre, to jak dasz posuw 0,5 przy 1 obrocie na minute to tez bedzie sie miało nijak ?
pit202 pisze:rozumiem, ze chcesz mi pokazac, jak na srubie trapezowej uzyskujesz predkosci 2-5m/min ?
nie pokazac ale raczej nie zamierzam frezować drewna 5m /min
pit202 pisze:nijak sie ma HSM do emulsji , gdyby szanowny kolega raczył poczytać to by wiedzial, ze chlodzenie emulsją stosuje sie w materialach miekkich gdzie nastepuje szybkie ich podgrzanie i materiały stają sie bardziej miękkie, emulsja dodatkowo przeciwdziala zaklejaniu sie miekkich wiorow w rowkach freza, chlodzimy glownie materiał a nie frez. uzywanie dyszy powietrznej jest wykorzystywane tam gdzie musi byc prowadzona obrobka na sucho np. stale gatunkowe gdzie podgrzany wior hartuje sie i jest twarszy od samego skrawanego materialu , dysza powietrzna jest po co aby te wiory usunac z kieszeni i okolic freza aby nie nastepowalo ponowne skrawanie twardych wiorow. istnieje tez kilka innych powodow
nowości jakies, skoro mamy na mysli obrobkę cnc, to frezowanie mamy raz wspólbiezne raz przeciwbiezne, zaleznie jeszcze od rodzaju obrobki, srednicy freza, metody obróbki np wierszowaniem zig zag lub po konturze, albo helikoidalnym wejsciem i wyjsciem z prowadzeniem spiralnym itp, usuwanie wióra wynika z konstrukcji freza - linia śrubowa, i jeszcze krotnośc freza.
o umocnieniu wióra w punkcie jego oderwania chyba wydaje sie oczywiste, a nie pomyslales o zastosowanu frezów z cermetali ?
wiór ma być oderwany i szybko usuniety z pola obrobki, chodzi o te dysze w frezie palcowym czy dysza dosunieta do obszaru skrawania ? i powiadasz że HSM nijak ma sie do emulsji ? o czym my w ogóle rozmawiamy ? zauważ że z emulsją wystepuje nie tylko przechlodzenie wióra ale i często niekorzystne dla temperatury pracy w miejscu styku, powoduje np zwiekszenie porowatosci powierzchni obrabianej wskutek odrywania wióra już zahartowanego a co za tym idzie koniecznośc prowadzenia przejscia wykanczającego a przez to wydluża się czas obróbki o kilkadziesiat sekund, siedze w tym temacie ładnych pare latek, prowadziłem badania nad parametrami skrawania i strefą umocnienia wióra i prosze mi tu nie opowiadać bzdur z zakresu operatora lub tokarza z 20 letnim doświadczeniem ...
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7643
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#13

Post napisał: pukury » 07 lip 2006, 00:46

witam !! panowie spokojnie !! widać upał źle wpływa na nerwy :lol: . Kol. chce obrabiać drewno więc chyba temat samoistnie hartowanej dębiny nie wystąpi . co do frezowania drewna to raczej parametry musisz dobrać " na bieżąco " . mam zaszczyt uczestniczyć w frezowaniu różnych gatunków drewna ( mahoń/palisander/jawor/owankol/itp .) . frezami z węglikiem idzie dobrze , ale jak dochodzi do pewnego momentu to jednak ostry/nowy frez ze stali szybkotnącej jest najlepszy . pozdrawiam
Mane Tekel Fares


ERNEST KUCZEK
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1121
Rejestracja: 13 kwie 2006, 02:59
Lokalizacja: planeta ziemia

#14

Post napisał: ERNEST KUCZEK » 07 lip 2006, 01:26

pukury pisze:Kol. chce obrabiać drewno więc chyba temat samoistnie hartowanej dębiny nie wystąpi .
to jest dobre :lol:
i sama rada dotyczaca obrobki tez na miejscu.
POZDRAWIAM


pit202
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 863
Rejestracja: 02 lip 2004, 23:38
Lokalizacja: --

#15

Post napisał: pit202 » 07 lip 2006, 07:12

bartuss1, nijak mam ochote sie z Tobą kłocic , Twoje literówki świadczą o Twojej arogancji i zaciętości udowadniania swojej racji.

Kolejnym argumenter jest obliczanie parametrow , ja podalem fz zeby bylo wiadomo ile brac na zab, nie wiem jakie ktos bedzie mial obroty, stad nie podawalem reszty, wiadomo ze jak bedzie mial X obroty i bedzie wiedzial jaki ma frez to reszte obliczy sobie nawet w glowie.

Twoj nastepny wyklad swiadczy o tym, ze dobrze przeczytales linka ktorego podeslalem,
i napisales to o czym ja nie napisalem, dalej uwazam ze nijak to sie ma do tematu frezowania drewna.

Tym postem koncze tą niby kłotnie bo z kolegą nie mozna wogole pogadac , jak o czym innym pisze a kolega na moje hasla robi wyklady, ja zaznaczam wazniejsze parametry a kolega wypisuje niepotrzebne wzory - to nie metal , to nie 45HRC.

Twoje wypowiedzi nie są niczym innym jak przerostem formy nad treścią.
PiteR

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#16

Post napisał: gmaro » 07 lip 2006, 07:22

.... to co napisze nie jest związane z tematem , ale ....
pit202 pisze:Twoj nastepny wyklad swiadczy
ja proponuje żeby założyć uzytkownikowi Bartuss1 odzielny dział pod nazwą "Wykłady bartussa1" napewno wtedy te wypowiedzi będą na właściwym miejscu i nie będą burzyć każdego wątku w którym zabiera zdanie a zaniteresowanych nie zabraknie a przede wszystkim będzie właściwy człowiek na właściwym miejscu :wink: ...a wiedza która będzie tam zawarta będzie kompendium :grin:
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]

Awatar użytkownika

Autor tematu
kot1979
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 14
Posty: 533
Rejestracja: 05 lip 2006, 09:01
Lokalizacja: Sulejowek
Kontakt:

#17

Post napisał: kot1979 » 07 lip 2006, 09:09

no i tak naprawde nijak ma to do budowy bramy:)

chodzi mi :

- jesli mamy zalozenie z-150 mm to jakiej wielkosci powinna byc podstawa szerokosc od strony prowadnic?

z zalozeniem ze korpus jezdzi na dwoch lozyskach liniowych otwartych.
no i na osi x i y sa sruby napedowe trapezowe TR20x4.


- drugie gdzie mocowac sruby napedowe do Bramy pod brama jedna czy dwie na brzegach napedzane jednym silnikiem na srodku naprzyklad.(mowie oczywiscie o osi X)
Nauczycielem wszystkiego jest praktyka.
www.galerianastrojow.pl

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#18

Post napisał: bartuss1 » 07 lip 2006, 09:48

korpus jezdzi na 4 łozyskach liniowych, a szerokośc bramy - to trzeba policzyc strzałke ugiecia belki o zadanym przekroju, tak na oko to dasz skręcony profil C o wysokości 200mm i szerokosci 50 z PA11, blachy grubosci 15mm, wtedy będzie zapas ugiecia, jak koniecznie chcesz policzyc to najpierw moment bezwładności calego przekroju wzgledem osi Ix oraz Iy, wskaxnik w i na koncu strzałke ugiecia, zdaje sie że na akcesoria.cnc.info są wzorki na strzalke ugiecia dla wałków, trzeba tylko podstawić wlasciwy moment bezwladnosci przekroju i oznaczyć składowe siły max F od zespołu osi Z - wyznaczona na podstawie sił skrawania, masy zespołu, przesunieć, czyli sił na śrubach pociagowych itp.
szerokość ramion bramy wyznaczysz z momentu wzgledem osi, poprzez układ statycznie wyznaczalny, zakładając że podpory są chwilowo sztywne i podpierając je reakcjami w ukiladzie współrzędnych XZ , wtedy np na danej wysokości przyłozysz siłę od belki, która odziałuje na jakimś ramieniu względem prowadnicy - czyli moment wzgledem tej prowadnicy :)
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

Autor tematu
kot1979
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 14
Posty: 533
Rejestracja: 05 lip 2006, 09:01
Lokalizacja: Sulejowek
Kontakt:

#19

Post napisał: kot1979 » 07 lip 2006, 11:13

dobra narysowalem szkic bramy wedlug tego co zrozumialem z tekstu Bartuss1.
Brama ma szerokosc 200 mm z ceownika o grubosci 15mm. W ceowniku zamocowane sa po 2 lozyska linowe na kazda stone.

W bramce wsadzilem 2 walki o srednicy fi 20.

Pytanie łaczenie bramki gorne? i dolne tym samym ceownikiem ?
Czy dobrze zalapalem tekst ? zamieszczam zalaczniki.

Płyta (prostokat narysowany na srodku stolu jest polem frezarki z uwzglednionymi luzami)

no i co dalej:)
Załączniki
m1.jpg
m1.jpg (45.01 KiB) Przejrzano 1443 razy
Ostatnio zmieniony 14 lip 2006, 18:38 przez kot1979, łącznie zmieniany 1 raz.
Nauczycielem wszystkiego jest praktyka.
www.galerianastrojow.pl


anoda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 468
Rejestracja: 06 gru 2004, 10:17
Lokalizacja: P?ock

#20

Post napisał: anoda » 07 lip 2006, 11:15

Czytając posty doszedłem do wniosku, że trzeba wrócić do wątku głównego czyli konstrukcji bramy. Moja propozycja jest nastepujaca:

1. Brama stała o szerokości 1500mm - może być bardzo sztywna jej masa nie odgrywa roli w kinematyce ruchu. śruba osi x ok 1600mm.
2. stół o długości 650 mm - prowadnice ok 1400- 1500.
3. dwie śruby do napędu stołu o długości ok 700mm - nakrętki mocowane do krawędzi stołu, końce śrub podparte w obszarze bramy
4. Konstrukcja poza bramą musi zapewnić jedunie pewne mocowanie prowadnic i zapewnić tłumienie drgań
5. w efekcie powinniśmy otrzymać podstawe plotera o wymiarach 1700-1800 X 1400-1500

[ Dodano: 2006-07-07, 11:21 ]
Stół wg rysunków wymaga sztywnej konstrukcji. W przypadku stałej bramy i mocowania łożyskowania wzdłużnego śrub w bramie pozostała część konstrukcji może być zdecydowanie lżejsza. Chyba jednak tu pobłądziłem. Łóżyska są mocowane przy krawędziach stołu. Ale przecież pod prowadnicami możemy dać sztywne belki.
Pozdrawiam

Cokolwiek Byś nie zrobił i tak Będziesz żałować - BROMBEL Liczy się suma kosztów globalnych.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”