Pomoc przy budowie y-1500 , x-650 , z-200

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#31

Post napisał: bartuss1 » 14 lip 2006, 07:23

dwie sruby na paskach do jednego silnika - to mocniejszy silnik, bo moze byc za słaby, chyba ze zastosujesz przelozenie np 1:2, no i trzeba dobrać koła pasowe tak żeby potem dało sie okreslić ilośc kroków na 1mm przesunięcia i najlepiej jak po przecinku nie bedzie ,333333...


https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Tagi:

Awatar użytkownika

gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#32

Post napisał: gaspar » 14 lip 2006, 08:43

kot1979 pisze:...
- i zastanawiam sie czy naped na osi y- jeden nie bedzie za bardzo przekaszal bramy ( duze x ponad 650 mm) dlatego zastanawiam sie zeby dac dwie sruby na brzegach bramy podlaczyc do silnika na paskach napedowych.
...
Witam. Ja również buduję frezarkę z ruchomą bramą i po wielu przeczytanych postach na tym forum zdecydowałem się spiąc bramę pod stołem i napędzać ją jedną śrubą. U mnie oś X ma 720mm a Y 1520mm. W przypadku 2 śrub musisz, tak jak już pisał kolega zastosować napęd poprzez paski. Bo co będzie jak dasz 2 silniki i jeden z nich zgubi krok?
Z Twojego rysunku jednak widać, że ciężko będzie spiąć brame pod stołem, ponieważ podpierasz go w połowie kształtownikami. Ja buduje na rurze kwadrat 100 x 40 i stół mam podparty na końcach, ponadto rama trzymająca stół jest tak jak u ciebie połączona, tylko że w połowie wysokości.
Sugeruje rozwiązać inaczej ramę, tak abyś mógł spiąc brame pod stołem i będziesz miał potem mniejsze problemy z dopasowaniem układu napędowego.
Ostatnio zmieniony 31 sie 2006, 14:24 przez gaspar, łącznie zmieniany 1 raz.
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie

Awatar użytkownika

Autor tematu
kot1979
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 14
Posty: 533
Rejestracja: 05 lip 2006, 09:01
Lokalizacja: Sulejowek
Kontakt:

#33

Post napisał: kot1979 » 14 lip 2006, 09:45

1. a czy wykonanie takiego trojkatu pomoze z zwichrowaniem bramy? jak na rysunku.
(rysunek jest tylko wycinkiem spodu bramy )

2. i czy sruba trapezowa 18/4 mm starczy czy koniecznie musi byc 20/4 mm na os "y" ( pytam bo straszne roznice sa w cenach przy nakretkach trapezowych okraglych -z brazu)
Załączniki
m1.jpg
m1.jpg (15.97 KiB) Przejrzano 1505 razy
Ostatnio zmieniony 14 lip 2006, 18:40 przez kot1979, łącznie zmieniany 1 raz.
Nauczycielem wszystkiego jest praktyka.
www.galerianastrojow.pl

Awatar użytkownika

gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#34

Post napisał: gaspar » 14 lip 2006, 10:01

kot1979 pisze: 2. i czy sruba trapezowa 18/4 mm starczy czy koniecznie musi byc 20/4 mm na os "y" ( pytam bo straszne roznice sa na cenach w nakretkach trapezowych okraglych -z brazu)
Ja używam dla X i Y 18x4 a dla Z 16x4. Różnice w cenach zapewne są spowodowane popytem na 20x4 :D
Większość osób kieruje się zasadą im wieksza tym lepsza.
Budujesz maszynę o gabarytach podobnych do moich. Jak wspomniałem u mnie pow. robocza to 1250 x 720 x 140.
Dzisiaj wieczorem wrzucę na forum postępy z pracy, bo jest już co pokazać, zostało mi do wykonania około 30% częśći (praktycznie cała brama).
Musisz jeszcze doliczyć sobie do śruby koszty jej obróbki, a średnio toczenie mnie kosztowało 30zł na śrubę.
Mam nadzieję, że będę mógł Ci pomóc rozwiązać niektóre problemy :) To forum to skarbnica wiedzy dzięki której zdecydowałem się sam na budowę swojej wymarzonej maszyny. (wcześniej robiłem z rur kwadrat alu, ale szybko mi to wybili z głowy ;)

pozdrawiam,
Kacper

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Twoja frezarka

#35

Post napisał: Piotr Rakowski » 14 lip 2006, 10:52

Kolego kot1979. Rzuć łaskawie okiem na moją maszynę (jest w mojej galerii w profilu). Całą ją zbudowałem z MDF. Sprawdzałem, bardzo dobrze i bezproblemowo frezuję drewno i to na znaczną głębokość. Nie frezowałęm dębu (tym. bardziej hartowanego :lol: ), ale frezowałem różne bardziej i mniej twarde materiały (np. odlew żywiczny).

Moja frezarka jest wystarczająca - czytaj: frezarka o konstrukcji skrzynkowej do frezowania drewna jest OK. I jest tania. Materiał na nią kosztował ok. 350 zł + wycinanie na maszynie CNC.

Jakie zmiany poponuję Ci zrobić w stosunku do mojej konstrukcji?

1. Dać podparte wałki (ja mam np. 4 niepodparte fi 25 w osi X - 1450 mm i działa bezbłednie, choć drgania są spore). Wałek podparty nie musi mieć więcej, niż fi. 16. Widziałem całkiem zaawansowanie konstrukcje na wałkach podpartych fi 14, np. www.kimla.pl. Działa bez zarzutu (posuw).

2. Użyć do napędu śrub trapezowych min. 20x4, albo 20x5. Na tak dużej długości przy posuwach większych niż 2 m/s sruba 14x4 wpada w koszmarne wibracje. Możesz także zastosować posów na listwie zębatej - prosty, bezproblemowy i umożliwia zastosowanie
sporych posuwów przejezdnych (jałowych), jeśli np. wybierzesz listwy o module pow. 5 mm.
Obejrzyj koniecznie stronę firmy AXYZ http://www.axyz.com. W jej konstrukcjach napędy osi X i Y są wyłącznie na listwach zębatych.

3. Zastosować szybkomocujące imaki do obrabianego materiału.

4. Nie nastawiać się na frezowanie gniazda pod wpust na 1 razem.
Nie jesteś fabryką, nie pracujesz na akord, nie muszisz wykonywać 1 gniazda co 10 s.

5. Koniecznie zastosować wyciąg wiórów podłączony do głowicy frezującej. Do drewna możesz zupełnie spokojnie zastosować głowicę frezarki ręcznej. Kupisz ją za 350 zł w Castoramie (np.).
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


upadły_mnich
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1547
Rejestracja: 09 gru 2005, 11:52
Lokalizacja: Lublin

#36

Post napisał: upadły_mnich » 14 lip 2006, 21:41

o widzisz
na pewno znasz się na drewnie jak napisałeś wcześniej i wykorzystaj swoją wiedzę.
kolega Piotr Rakowski powiedział Ci wyżej co można zrobić i poprawić i jest to wiedza praktyczna.
Jak przejrzysz to forum dłużej to znajdziesz wszystko to co Ci odpowiada.
Życzę powodzenia
sprawność wg kobiety: stosunek wielkości wyjętej do wielkości włożonej

Awatar użytkownika

Autor tematu
kot1979
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 14
Posty: 533
Rejestracja: 05 lip 2006, 09:01
Lokalizacja: Sulejowek
Kontakt:

#37

Post napisał: kot1979 » 14 lip 2006, 22:40

Ja tak naprawde potrzebuje frezarki , ktora bedzie mogla wykonywac np takie wzory jak na zdjeciu. Wielkiej dokladnosci to ja nie potrzebuje, metalu tez obrabiac nie bede.
Co do twojej konstrukcji Piotrze to jesli mowisz ze MDF bedzie wystarczajaco to sie zgadzam.
W sumie to tylko drewno , jak mowiles obrabiac wpustow za jednym przesunieciem nie bede , a i szybkosc jest w moim przypadku zbedna. Oczywiscie bez przesady , usnac tez nie chce przy maszynie, ale to juz gdzies wspominalem w postach poprzednich. Narazie to zaczelem elektronike skladac do kupy.
Co do reszty to obserwuje , rozne strony polskie i zagraniczne odnosnie takich konstrukcji , ktore najbardziej mi odpowiadaja.
Upadly Mnichu powiem ze caly czas sie ucze i od mojego pierwszego planu duzo sie zmienilo:) i pewnie jeszcze sie zmieni bo mechanike zaczne sklada za jakis miesiac, wczesniej raczej rady nie dam:)
Załączniki
image002.jpg
image002.jpg (95.43 KiB) Przejrzano 1510 razy
Nauczycielem wszystkiego jest praktyka.
www.galerianastrojow.pl

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#38

Post napisał: bartuss1 » 15 lip 2006, 08:01

wszystko cacy tylko musisz znaleźć kogoś kto ci to mdf przytnie tak żeby wszystkie elementy do siebie pasowały i przewidzieć sposób montazu ...
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

Autor tematu
kot1979
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 14
Posty: 533
Rejestracja: 05 lip 2006, 09:01
Lokalizacja: Sulejowek
Kontakt:

#39

Post napisał: kot1979 » 15 lip 2006, 09:21

mam pile w z wozkiem spoko:) a najsmieszniejsze ze mieszkam jakies 7 km od Hobotu to taka fabryka mebli kuchennych. Mozna tam kupic MDF paletyzowany czyli plyty z odzysku za grosze. Do wiertarki stolowej tez sie znajdzie dostep.
Nauczycielem wszystkiego jest praktyka.
www.galerianastrojow.pl

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#40

Post napisał: Piotr Rakowski » 30 lip 2006, 15:01

Jeśli takie rzeczy chcesz robić to maja maszyna jest w zupełności wystarczająca.
Dwa warunki przy jej budowie są do spełnienia konieczne:

1. MDF musi być z jednej partii i wysezonowany - w mojej konstrukcji grubość materiału i stablilność tego wymiaru jest warunkiem brzegowym (tak więc MDF w odrzutu zdecydowanie odpada)

2. Jeśli nie chcesz nad jej budową spędzić "ruskiego lata", to wszystkie elementy musisz wyciąć na frezarce CNC.

Mogę Ci udostępnić plany mojej maszyny w postaci plików 3D.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”