frezarka

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
majki1995
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 09 kwie 2012, 22:20
Lokalizacja: Polska

frezarka

#1

Post napisał: majki1995 » 10 kwie 2012, 16:50

Witam mam takie pytanie: mam kilka silniczków od DVD do napędzania płyt (i od stacji dyskietek), -silniczki mają 9/ 12 zwoi i średnice ok. 2/3 cm, wysokość ok. 0.5 cm innych parametrów nie znam - i czy mógłbym je zastosować w amatorskiej frezarce? Urządzenie ma być niewielkie i maksymalnie tanie. Będzie wykorzystywane do frezowania niewielkich amatorskich płytek PCB pole robocze wystarczy mi wielkości kartki a5.
Za pomoc dzięki



Tagi:

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#2

Post napisał: ursus_arctos » 10 kwie 2012, 17:32

Wątpię, by w maksymalnie tanim urządzeniu kolega uzyskał tak niskie opory ruchu, żeby tego typu silniki podołały. Zresztą, w ogóle nie bardzo wieże w to, żeby były w stanie przesunąć coś cięższego niż głowica w CD. Szczerze radzę kupić jakieś silniczki min. 0.4Nm na allegro czy w jakimś sklepie z używanymi częściami (np. Starek CNC) - wyda kolega na to może ze 100 zł a efekt będzie gwarantowany.
W ogóle, to frezarka PCB ma może małe wymagania względem mocy wrzeciona czy sztywności, ale posuwy przydają się dość szybkie - inaczej przy polu rzędu A5 płytka będzie się robić godzinami.


Autor tematu
majki1995
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 09 kwie 2012, 22:20
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: majki1995 » 10 kwie 2012, 18:57

Właśnie tego się obawiałem ale wolałem się zapytać bo silniki leżą na strychu
Mam dwa pytania czy dobrze liczę moment obrotowy silnika: jeśli silnik jest na 5V i pobiera 0.8 A t jego moc wynosi 4W a niutonometr to siła(Niuton) *promień (metr) to taki silnik będzie miał 4W/2*3.14= 0,62Nm?
I drogie czy sześciu kablowy silnik jest lepszy od cztero kablowego i czy sterowniki murzą być inne?


poorchava
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 327
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:32
Lokalizacja: Festung Breslau

#4

Post napisał: poorchava » 11 kwie 2012, 09:49

Sześcioprzewodowy silnik można podłaczyc tak jak 4-przewodowy. 2 dodatkowe wyprowadzenia to odczepy po środku uzwojeń.

Silnik 4-przewodowy, czyli bipolarny potrzebuje układu, który jest w stanie wymusić przepływ prądu przez cewkę zarówno w jedna jak i w drugą stronę (tzw. Mostek 'H'). Silnik 6-przewodowy, czyli unipolarny ma odczepy po środku uzwojeń. Do tych odczepów zazwyczaj podłacza się + zasilania a poten ka 4 końce cewek podaje potencjał masy ("-"). W ten sposób bez odwracania przepływu prądu uzyskuje sie odwrócenie strumienia magnetycznego, ale prąd płynie tylko przez połowę długości cewki. Jest to duzo tańsze rozwiązanie, bo podaje się tylko masę, a przełączanie niskiego potencjału (tzw. low-side switching) jest dużo prostsze układowo.

Jeżeli w silniku unipolarnym podłączy się końce uzwojeń do mostka 'H' i zostawi odczepy nie podłaczone to uzyskuje się działanie w trybie bipolarnym. Silnik wymaga wtedy większego napięcia, ale ma wiekszy moment obrotowy (różne źródła podają od 40% do 80% zwiekszenia)

Prostsze do sterowania są unipolarne, mocniejsze są z reguły bipolarne.

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#5

Post napisał: ursus_arctos » 11 kwie 2012, 13:24

Kolega myli pojęcia. Po pierwsze - podane "napięcie" to napięcie, przy którym po ustabilizowaniu się prądu, przez uzwojenia popłynie prąd nominalny. Nie jest to napięcie zasilające silnik - to daje się zazwyczaj nawet 20x wyższe i potem steruje prądowo.
Po drugie - "moc" pobierana przez silnik to tylko moc wydzielana jako ciepło w momencie, kiedy silnik nic nie robi, tylko trzyma - a wiadomo, że samo przykładanie siły nie jest równoznaczne z wykonywaniem pracy, jeżeli sile tej nie towarzyszy przesunięcie.
Moment silnika ma niewiele wspólnego z jego mocą. Ogólnie, jest to tak:
Moc wyjściowa silnika P=M*ω, gdzie M - moment silnika, ω - prędkość kątowa w radianach/s. Moment nie zależy od mocy silnika - można mieć silnik o małym momencie trzymającym, ale utrzymującym ten moment na wysokich obrotach; można też mieć silnik o bardzo dużym momencie, który staje się nieużywalny już przy 5obr/s.

Uwaga do obliczeń kolegi (skądinąd, nieco bezsensownych):
Moc pobierana (na postoju) przez silnik jest równa 2*U*I, gdyż silnik ma 2 fazy, z których każda jest zasilana napięciem U i pobiera prąd I. Reszta obliczeń (bez urazy) nie trzyma się kupy.


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#6

Post napisał: diodas1 » 11 kwie 2012, 15:11

majki1995, Twoje działania mogą iść dwoma ścieżkami jednocześnie. Jedna to składanie docelowego urzadzenia a druga to zapoznanie się z oprogramowaniem. Do tego drugiego a szczególnie do ćwiczeń praktycznych możesz wykorzystać na razie te swoje stare napędy dyskietek. Nie rozbebeszaj ich tylko wykorzystaj w całości. Namiar do tego jak się do takiej zabawy zabrać podałem w tym wątku https://www.cnc.info.pl/topics86/sterow ... f79#257629 . Zrobisz sobie jakąś płytkę z optoizolacją dla bezpieczeństwa komputera, podłączysz do niej te napędy i będziesz mógł uczyć się jak silniczki namówić do współpracy z programem typu Mach czy inne

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#7

Post napisał: zacharius » 11 kwie 2012, 15:23

majki1995,
ja mam taki zestaw do sprzedania

https://www.cnc.info.pl/topics17/ssprze ... t35650.htm

chodził w mojej frezarce aż do momentu kiedy naszła mnie chęć czegoś jeszcze szybszego.
wszystko sprawne a cena za komplet na prawdę niewielka
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#8

Post napisał: ursus_arctos » 11 kwie 2012, 15:25

majki1995, Twoje działania mogą iść dwoma ścieżkami jednocześnie. Jedna to składanie docelowego urzadzenia a druga to zapoznanie się z oprogramowaniem. Do tego drugiego a szczególnie do ćwiczeń praktycznych możesz wykorzystać na razie te swoje stare napędy dyskietek. Nie rozbebeszaj ich tylko wykorzystaj w całości. Namiar do tego jak się do takiej zabawy zabrać podałem w tym wątku https://www.cnc.info.pl/to...3eb1bf79#257629 . Zrobisz sobie jakąś płytkę z optoizolacją dla bezpieczeństwa komputera, podłączysz do niej te napędy i będziesz mógł uczyć się jak silniczki namówić do współpracy z programem typu Mach czy inne
Można i tak. Można też podpiąć jakiś sterownik (docelowy) pod 12V z kompa, żeby było w miarę zabezpieczone przed różnymi harcami, i sterować już dużymi silnikami "na sucho" - bez mechanicznej części maszyny. IMO, skoro i tak kupujesz sprzęt, to bez sensu spędzać czas na zmuszaniu do działania urządzeń, które ostatecznie i tak nie będą użyte.


Autor tematu
majki1995
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 09 kwie 2012, 22:20
Lokalizacja: Polska

#9

Post napisał: majki1995 » 11 kwie 2012, 15:27

Co do obliczeń gdzieś w necie znalazłem i wolałem się zapytać?
Więc nie da się obliczyć, jaki jest moment obrotowy takiego silnika?

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#10

Post napisał: ursus_arctos » 11 kwie 2012, 15:48

Nie, nie da się.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”