Solidna drewniana konstrukcja (oceń projekt)

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

#21

Post napisał: kak » 14 kwie 2013, 14:23

Używałem kiedyś hobbycnc. Nie mogłem pozbyć się mocnego nagrzewania się silników.
W wersji Pro jest "power saving", ale przez to kroki gubi. Jest napisane o tym w sieci.
Są co najmniej 2 nie tak strasznie drogie chwalone polskie sterowniki.

Pod tą wielką płaską blachą powinno być jakieś usztywnienie.

A i te stoliki teowe też proste nie są. Trzeba je przykręcić do sztywnej, grubszej splanowanej blachy, przez co Zetkę trzeba wyżej zamocować.



Tagi:


Autor tematu
emanuel
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 14
Posty: 18
Rejestracja: 08 kwie 2013, 15:26
Lokalizacja: Polska

Sterowniki

#22

Post napisał: emanuel » 14 kwie 2013, 16:20

Cześć,

Dopiero zaczynam przygodę z cnc i elektroniką. Trochę się gubię w terminologii i wydaje mi się, że nie jest jednoznaczna. Mówisz o sterowniku (sterowniku silnika krokowego) czy sterowniku (płycie głównej, która dalej się komunikuje ze sterownikami, a jest podłączona do komputera)? Czy może ma na myśli sterownik (wszystko w jednym)?

Czy można samemu zlutować taką płytkę bazującą np. na arduino, która będzie jednocześnie płytą główną i trzema sterownikami? Będę wdzięczny za słowa kluczowe. Nie mogę nic znaleźć.

Jeszcze jedna rzecz odnośnie materiałów. Czy ktoś wie jaka jest różnica między drewnem, aluminium i stalą jeśli chodzi o drgania? Czy można liczyć na to, że drewno będzie tłumiło drgania? Metale chyba łatwiej wpadają w rezonans?

@gangxter: dziękuję za link, ale mam już swoje lata i przyzwyczajenia, zostanę przy linuxie.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

sajgon
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1014
Rejestracja: 15 lis 2011, 14:21
Lokalizacja: Śląsk

Re: Aktualizacja

#23

Post napisał: sajgon » 14 kwie 2013, 17:41

emanuel pisze:@sajgon: Zachęcająca propozycja. Też mi się nie podoba cena tych bloków łożyskujących. Jeśli dobrze rozumiem, proponujesz zakupić jakieś zwykłe łożyska, tak żeby śruba pasowała i jakoś je tam np. na sklejce przymocować? To mogło by chyba zadziałać, ale po coś te bloki łożyskowe chyba wymyślono? Jaki to będzie miało wpływ na dokładność? Zwróć proszę uwagę, że zamieniłem śruby trapezowe na kulowe, tak że zastosowanie takiego rozwiązania może zmarnować wydane pieniądze na śruby kulowe.
Nie musisz kupować byle jakich zwykłych łożysk , możesz zastosować 2 łożyska skośne od strony napędowej i jedno zwykłe łożysko na kniec (podparcie)

Końce śrub i tak musisz zatoczyć ( nieważne czy pod oryginalne ,czy robione bloki)

Na swojej Z-ce mam śrubę podpartą z jednej strony a cały blok łożyskujący jest z klocka dębowego. (miałem to zmieniać, ale chyba już nie zdążę :razz: )
O dokładność się nie obawiaj, jeszcze wiele przed Tobą ciekawostek, zdziwień...
Zrobisz jak zechcesz, warto jednak pamiętać że robisz maszynkę za sklejki.

Taka dygresja na koniec , gdzie zgubiłeś silnik X-a ?? i jak go będziesz mocował ?
Pozdrawiam , Michał. ;)


kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

#24

Post napisał: kak » 14 kwie 2013, 17:56

Sterownik kolegi Zerlp z forum i Pikocnc są popularne.
https://www.cnc.info.pl/pikocnc-vf121.htm
http://allegro.pl/sterownik-silnika-kro ... 30887.html
http://allegro.pl/pikocnc-sterownik-cnc ... 85508.html

Co do Arduino to musisz iść na forum reprapowe. Tam próbują przerabiać drukarki 3D na frezarki. Tu odwrotnie :-)

Nie tak dawno było tu w którymś temacie o drganiach różnych materiałów, ze zdjęciem, ale nie mogę znaleźć.


Autor tematu
emanuel
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 14
Posty: 18
Rejestracja: 08 kwie 2013, 15:26
Lokalizacja: Polska

Re: Aktualizacja

#25

Post napisał: emanuel » 14 kwie 2013, 19:50

Cześć,
sajgon pisze: Taka dygresja na koniec , gdzie zgubiłeś silnik X-a ?? i jak go będziesz mocował ?
To bardzo fajnie, że ktoś z uwagą się przygląda moim projektom. Ostatni render robiłem na szybko, silnik został na innej warstwie (robię w blenderze).

@kak: Zbadam sprawę, ale na pierwszy rzut oka wygląda na to, że muszę to kupić. To dotyczy obu sterowników. Dodatkowo: "Wymagany system operacyjny: WindowsXP, Vista, Windows 7" jeśli chodzi o PicoCNC. To dyskwalifikuje ten sterownik. Szukam rozwiązania otwartego. Jeśli chodzi o reprapa, to tez już myślałem żeby w ten sposób poszukać. Zobaczę dzięki. Nie ma sprawdzonego otwartego sterownika do sterowania frezarką? Ludzie, jest 2013 rok...

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

pascalPL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 547
Rejestracja: 10 cze 2011, 14:19
Lokalizacja: Lublin

#26

Post napisał: pascalPL » 14 kwie 2013, 20:32

Przy skrzynkowej konstrukcji ze sklejki to najmniej martwilbym sie drganiami, a bardziej pudlem rezonansowym. Sklejka jest wdzieczna do pracy w amatorskich warunkach. Ale jej główną wadą dla mnie to hałas. W sumie można całość zasypać piaskiem, ale trzeba to wcześniej przewidzieć.

Ja zamierzałem zrobić niewielkiego drewniaka 750x750x150 ale ostatnio spoglądam w kierunku stalowej ramy. Koszt niewielki, a sztywność i nośność z innej ligi.

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#27

Post napisał: ursus_arctos » 14 kwie 2013, 21:43

Zastanawiam się, co by było, jakby tak te "pudła" wypełnić pianką montażową. Powinna trochę wytłumić, bedzie lekka no i w odróżnieniu od piachu nie rozsypie się po całej okolicy.

Awatar użytkownika

sajgon
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1014
Rejestracja: 15 lis 2011, 14:21
Lokalizacja: Śląsk

#28

Post napisał: sajgon » 14 kwie 2013, 21:58

ursus_arctos pisze:Zastanawiam się, co by było, jakby tak te "pudła" wypełnić pianką montażową.
Ale trzeba by zastosować piankę niskoprężną a najlepiej dwuskładnikową.
Zwykła mogła by wypaczyć elementy o większej powierzchni.
Pozdrawiam , Michał. ;)


Autor tematu
emanuel
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 14
Posty: 18
Rejestracja: 08 kwie 2013, 15:26
Lokalizacja: Polska

Elektronika

#29

Post napisał: emanuel » 15 kwie 2013, 13:05

Cześć,

Znalazłem coś takiego: http://www.schmalzhaus.com/BigEasyDriver/index.html - sterownik silnika krokowego oparty na Allegro A4983 (cokolwiek to jest). Można to połączyć z arduino. Czy ktoś może zaproponować lepsze rozwiązanie?

Pozdrawiam


kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

#30

Post napisał: kak » 15 kwie 2013, 18:06

Pisałeś na początku, że chcesz użyć silników 4,5A. Sterownik Allegro A4983 jest na 2A a i tak piszą że strasznie się grzeje przy takim prądzie w reprapach.

Kup coś sprawdzonego, bo potem będziesz jeszcze raz kupował.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”