Facet chce łosia.

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.
Awatar użytkownika

Autor tematu
berdysz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 188
Rejestracja: 01 sie 2008, 09:39
Lokalizacja: Gdańsk

Facet chce łosia.

#1

Post napisał: berdysz » 09 wrz 2008, 13:16

mam pytanie. Przyszedł do mnie facet i chce 16 łosi z nierdzewki. Daje mi oryginał do ręki i mówi wypal mi pan. Rysinku ni ma nic ni ma. Ja robię rysunki w FACTCAMIE i z rozszerzeniem esi wrzucam na mojego SZAFIRA. Jest możliwosc zeskanowania łosia w rzeczywistych rozmiarach i przerobienie scanu tak by potem mie w miarę gotowy rysunek?
Ratunku! Nie będę przecież rysował w FASTCAMIE łosia to samobójstwo a do tego nie mam czasu bo jeszcze przy maszynie muszę stac. POMOZECIE? :mrgreen:




jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#2

Post napisał: jarekk » 09 wrz 2008, 13:55

Zrób zdjecie. Potem weż CorelDraw, zdjęcie jako podkład i zwektoryzuj go liniami - tak moja żona obrabia mapy rastrowe :-)

Awatar użytkownika

Autor tematu
berdysz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 188
Rejestracja: 01 sie 2008, 09:39
Lokalizacja: Gdańsk

#3

Post napisał: berdysz » 09 wrz 2008, 16:28

Dzięki za podpowiedź, ale nic mi to nie mówi. CorelDraw znam z nazwy a "zwektorownie liniami" brzmi mi złowrogo :shock: Czyli jestem bez szans :neutral:


fenix3627
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 171
Rejestracja: 01 lut 2006, 15:54
Lokalizacja: Szczytno

#4

Post napisał: fenix3627 » 09 wrz 2008, 17:19

zrób zdjęcie najlepiej na jakimś jednolitym tle i podeślij razem z wymiarami a coś wykombinuję

piotr.myslak(małpa)szczytno.biz


ganzi
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 263
Rejestracja: 18 kwie 2007, 07:35
Lokalizacja: podkarpacie

#5

Post napisał: ganzi » 09 wrz 2008, 18:27

Jest możliwosc zeskanowania łosia w rzeczywistych rozmiarach i przerobienie scanu tak by potem mie w miarę gotowy rysunek?
Tak, jest taka możliwość, zeskanuj tego łosia, albo ewentualnie zrób zdjęcie w dużej rozdzielczości, najlepiej na jakimś jednolitym tle (im większy kontrast tym lepiej), a następnie użyj jednego z tych programów kilk. Osobiście polecam Img2CAD.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

rockykon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 917
Rejestracja: 13 maja 2005, 22:24
Lokalizacja: Wawa

#6

Post napisał: rockykon » 09 wrz 2008, 23:36

Zrób zdjecie. Potem weż CorelDraw, zdjęcie jako podkład i zwektoryzuj go liniami
ale przecież w pakiecie corela jest "coreltrace" to załatwi sprawę, polecam V12,

oczywiscie zależnie od stopnia skomplikowania, można BMP wrzucić do AutoCAD'a i tam go przemalować


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#7

Post napisał: jarekk » 10 wrz 2008, 10:28

Dzięki za podpowiedź, ale nic mi to nie mówi. CorelDraw znam z nazwy a "zwektorownie liniami" brzmi mi złowrogo :shock: Czyli jestem bez szans :neutral:
Cała operacja polega na ręcznym nałożeniu lini - bierzesz narzędzie 'linia łamana' i klikasz w kolejnych miejscach na obrysie łosia. Jest to zazwyczaj szybsze niż 'coreltrace' - no chyba że łos jest naprawdę skomplikowany. 5 minut i masz ;-)

Nie musi to być CorelDraw - jakikolwiek program który umożliwia jednoczesną obróbkę grafiki rastrowej i wektorowej.

Może zrób zdjęcie i umiesc na forum.

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#8

Post napisał: skoti » 10 wrz 2008, 14:34

Do zdjecia lub skanowania polecam wszystkie istotne krawedzie pomazac na czarno , ewentualnie jesli ten łos jest z nierdzewki to skanowac na czarnym tle . Chodzi o uzyskanie duzego kontrastu na krawedziach . Najlepiej skanowac w jak najmniejszej glebi kolorow a nastepnie w jakims programie zmniejszyc glebie do dwoch bitow i sprubowac powygladzac krawedzie i zredukowac szumy jakims filtrem .Ja to akurat robie w IrfanView .Jesli wyciety detal ma miec te same wymiary co oryginal a ma nieregularne ksztalty to na skanie trzeba umiescic cos wg czego bedzie mozna pozniej wyskalowac rysunek .Moze to byc rozwinieta miarka albo narysowana kreska o znanej dlugosci . Jesli chodzi o robienie zdjecia to nalezy sie starac zeby aparat byl ustawiony prostopadle do obiektu jesli bedzie krzywo to obraz w roznych miejscach bedzie mial rozna skale .Przy łosiu to akurat nie ma znaczenia ale jesli bys robil np jakis napis to juz bedzie problem . Ostatnio mialem do wyciecia napis ktory znajdowal sie na pokrywie i zdjecie zrobilem nieco pod kontem przy wysokosci napisu 16mm ostatnie litery mialy juz 14mm .
Do samego obrysowywania takich nieregularnych ksztaltow uzywam glownie narzedzia o nazwie luk z 3 punktow . W innych programach pewnie nazywa sie to inaczej ale dziala tak : zaznaczasz pierwszy punkt na krawedzi potem drugi punkt rowniez na krawedzi nastepnie myszka regulujesz promien tak zeby pasowal do rysunku . Najlepiej zeby pierwszy punkt byl koncem ostatniego luku lub lini , nie trzeba pozniej szukac i zaklejac przerw . Nie zapomnij o obrysowaniu przedmiotu wg ktorego bedziesz skalowal .Wielkosc rysunku wektorowego zalezy od rozdzielczosci w jakiej bedziesz skanowal .
Mozesz tez sprobowac programow ktore robia to automatycznie ale tam efekt w duzej mieze zalezy od tego jak jest przygotowana bitmapa i nie zawsze efekt jest dobry a poprawiac trzeba prawie zawsze .


januszk0
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 17
Rejestracja: 13 lip 2008, 15:54
Lokalizacja: Mogilno

#9

Post napisał: januszk0 » 27 gru 2008, 18:42

to jest nic...
kiedyś jak nie znałem programu. skany wklejałem do autocad"a a potem rysowałem wszystkie linie zarysy itp...
jakieś miśki koguty napisy artystyczne raz nawet obraz twarzy ale efekt był....
Byłem dumny z tego rysunku linie cięcia trasowanie różnymi gazami naprawdę można cuda robić na takich zabawkach...
Pobawił bym sie jeszcze.... :sad:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7643
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#10

Post napisał: pukury » 27 gru 2008, 19:03

witam.
już wiem ! - robiłem kiedyś facetowi aparat na szynie przesuwany co kilka cm .
miał z tego pełno ujęć - pewnie je potem nakładał na siebie w jakimś programie i miał materiał do obróbki grafiki .
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”