Problem z wypalarka plazmową

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.
Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 3551
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#21

Post napisał: cnccad » 04 lis 2015, 22:17

ferryt zawsze zakłada się na na nie ekranowany przewód.
Ale ...
ferryt to tylko pół środek i nie zawsze skuteczny.
Ostatnio się zastanawiałem nad usunięciem HF-u i zastosowaniem palnika zwarciowego. Czyli zakłócenia znikną całkowicie.
Teraz szykuję się do montażu plazmy do maszyny bardzo wyczulonej na HF.
Na chwilę obecną wytypowałem urządzenia:
1. MAGNUM CUT 100
2. ESAB CUTMASTER 100
3. PRESTOJET 40i
Pierwsze będzie pozbawione HF-u. Już o to zadbam
Pozostałe dwa już go nie posiadają.
Jednak w przyszłym tygodniu , planuję rozłożyć mojego MAGNUM i zbadać dokładnie miejsce zakłóceń.
Nie wierzę w to że się nie da. Musi być na to lekarstwo. Opis wyniku będzie u mnie na stronie oraz tu , na forum.
Dziś w chwil "luzu" , zrobiłem z rana trafo na ferrycie przenoszące HF na przewód pilota czyli dyszy. Zakłócenia spadły o jakieś 60%. To dużo.
Ale reszta jest w np. MAGNUM na jednej płytce i ciężko to rozdzielić by się nie przenosiły na np. logikę , czyli drugą płytkę która sąsiaduje z nią.


Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.

Tagi:

Awatar użytkownika

karpik74
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 9
Posty: 394
Rejestracja: 27 cze 2015, 16:36
Lokalizacja: kłodzko

#22

Post napisał: karpik74 » 05 lis 2015, 07:10

Czyli światełko w tunelu jest, warto próbować z ferrytami. Ekran może być podpięty, ważne żeby ferryt nie obejmował ekranu?

Z likwidacją HF też byłoby super!

Palnik Duramax HT nie ma HF i dlatego mi nie siał.


Lech10
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 8
Posty: 87
Rejestracja: 20 mar 2015, 20:15
Lokalizacja: Bochnia

#23

Post napisał: Lech10 » 05 lis 2015, 07:22

Sherman to chinol z hf i nieekranowanym przewodem i zakłócał jak każdy.
Kabla LPT nie ekranuje bo jest w jednej szafie z sterowaniem.
Najważniejsze to uziemienie maszyny i sterowania , ekranowane przewody a ekrany podpięte zaraz po wejściu do szafy (jak najkrótsze przewody najlepiej przez metalowy dławik) no i oczywiście te ferryty.
To moja druga maszyna i się sprawdza , przyznam że każda konstrukcja jest inna i w pierwszej miałem mniejsze zakłócenia.

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 3551
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#24

Post napisał: cnccad » 05 lis 2015, 07:28

karpik74 pisze:Czyli światełko w tunelu jest, warto próbować z ferrytami. Ekran może być podpięty, ważne żeby ferryt nie obejmował ekranu?

Z likwidacją HF też byłoby super!

Palnik Duramax HT nie ma HF i dlatego mi nie siał.
zawsze warto próbować niż nic nie robić. Nie pamiętam , ale ferryt potrzebuje dość dużo odsłoniętego przewodu z ekranu. Również nie jestem pewien ale chyba taki przewód nie szedł w parze z ferrytem. Coś od czegoś tu było uzależnione. Dlatego producenci urządzeń odeszli od takich rozwiązań choć czasami można je jeszcze gdzie nie gdzie spotkać.
HF nie jest zły , jak jest odpowiednio zaprojektowany. Czyli ma swoje miejsce , jest odseparowany w taki sposób by nic nie cofać do niskich napięć lub nawet sieci.
W chińczykach to różnie z tym bywa.
Ja robię na ekranach , działa to przyzwoicie ale wiem że jak ekran nie zadziała to zaczynają się schody.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


voxac50
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 57
Rejestracja: 26 mar 2015, 19:18
Lokalizacja: Sandomierz

#25

Post napisał: voxac50 » 05 lis 2015, 08:00

Spróbuje z tymi ferrytami. Jak podiołem magnuma cut 100 to przy wpaleniu komputer sie zawieszał i nic nie dało sie zrobić. Osie odjeżdzały. W shermanie 110 jest tylko problem z odjeżdzaniem a nic nie wywala.

Awatar użytkownika

karpik74
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 9
Posty: 394
Rejestracja: 27 cze 2015, 16:36
Lokalizacja: kłodzko

#26

Post napisał: karpik74 » 05 lis 2015, 09:59

cnccad

Czyli złotym środkiem na zakłócenia jest po prostu kupować źródła bez HF, czy w chińczykach też to się sprawdzi?

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 3551
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#27

Post napisał: cnccad » 05 lis 2015, 16:14

niby co się sprawdzi :?:
brak zakłóceń :?:
Nie ma wysokiego , nie ma zakłóceń
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.

Awatar użytkownika

karpik74
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 9
Posty: 394
Rejestracja: 27 cze 2015, 16:36
Lokalizacja: kłodzko

#28

Post napisał: karpik74 » 05 lis 2015, 18:45

Rozumiem, dziękuję!

Wiesz, albo ja nie znalazłem albo nikt tego wyraźnie nie napisał:

"UWAGA: Jeżeli nie chcesz borykać się z zakłóceniami kup źródło plazmowe bez HF" :smile:

...uwierz mi, nigdy nie kupiłbym.

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 3551
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#29

Post napisał: cnccad » 05 lis 2015, 19:35

mankamentem źródeł bez HF-u jest to że są droższe . Nie wiem dlaczego tak jest.
zastanawiałem się co zmienić w samym źródle by wprowadzić taki cykl.
Okazuje się , nie ma problemu.
Do zaworu gazowego trzeba się wpiąć z np. jakimś "sprytnym" przekaźnikiem czasowym.

Jeszcze pozostaje kwestia dobrania w rozsądnych pieniądzach palnika maszynowego.
I tak np. ESAB w cenie katalogowej oferuje 3 812,74 netto. Kogo stać :?:
trzeba coś innego poszukać.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


voxac50
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 57
Rejestracja: 26 mar 2015, 19:18
Lokalizacja: Sandomierz

#30

Post napisał: voxac50 » 06 lis 2015, 13:19

Dzisiaj na próbe założyłem rdzenie ferrytowe w skrzynce sterowniczej na wyjściach do silników. Założyłem dwa rdzenie w skrzynce na kable jeden (krok/masa), drugi (kierunek/masa) dla osi X. Dałem jeszcze rdzeń bezpośrednio przy silniku osi X. Niestety efektów żadnych. Osie odjeżdzają nadal. Założe może rdzenie na wejscia do sterowników dla wszystkich osi, na razie mi ich zabrakło.
Owinołem przewód plazmowy na próbę folią aluminiową taką do pieczenia, ale to również nic nie pomogło. Pozostaje jeszcze spróbować podwiesic kabel HF.

[ Dodano: 2015-11-06, 18:23 ]
Nie wiem czy mam sie już cieszyć, ale paliłem troche elementów i osie woogóle nie odjeżdzają (podczas HF). Pomogło zaekranowanie przewodu plazmowego. Wcześniej nie było efektu bo do ekranu było kiepsko podpięte uziemienie. Teraz ekran przewodu plazmowego podpiołem bezposrednio do obudowy plazmy. Po odpięciu ekranu od uziomu osie odskakują przy wpalaniu. Testowałem to kilkakrotnie i ekran napewno pomógł. Czy na 100% jeszcze sie okaże.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”