niska zywotnosc dysz kjellberg

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Kopiusz
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 6
Posty: 89
Rejestracja: 21 kwie 2012, 21:08
Lokalizacja: Wojkowice

#11

Post napisał: Kopiusz » 18 lip 2012, 21:09

No ja na otworach bardzo znacząco zwalniam. Jest to istotne szczególnie przy plaźmie, ostatnio zresztą mi tu koledzy Rpiechota, Aspem, Dziabi i CNCCAD tłumaczyli dlaczego to ważne, jak robić otwory jakościowo itd. Spróbuj, często to właśnie w posuwie jest problem.



Tagi:


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 4445
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#12

Post napisał: 251mz » 18 lip 2012, 21:35

Ale zwalniasz na całym otworze? czy tylko na tych wjazdach i wyjazdach łukowych?
ja daje przy 50A predkosc 2,5m/min... jak dam poniżej 2ch to krawędź wychodzi mi gorsza;/

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3551
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#13

Post napisał: cnccad » 19 lip 2012, 15:53

1. Żeby uzyskać dobrą jakość otworu trzeba po w paleniu oczyścić wypływkę.
2. Punkty wejścia/wyjścia dobrze jak zachodzą na siebie np.1mm ... 1,5mm
3. Są urządzenia które przy kończeniu cięcia , zmniejszają moc plazmy a ciśnienie pozostaje bez zmian.
4. Szybkość można zmniejszać ale to w uzależnieniu od palnika. Palnik tnący grubą stal ( np. 50mm ) nie powinien zwalniać. Takie zwolnienie może doprowadzić do "wybrania" z ciętej powierzchni stopionego materiału i zrobi dziurę.
5. Przy zakańczaniu ciecia ważne jest utrzymanie stałej wysokości palnika. Dlatego spora część urządzeń w narożnikach , zakończeniach cięcia po prostu wyłącza próbkowanie dla pomiaru wysokości i palnik jedzie na ostatniej zadanej wysokości.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Kopiusz
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 6
Posty: 89
Rejestracja: 21 kwie 2012, 21:08
Lokalizacja: Wojkowice

#14

Post napisał: Kopiusz » 19 lip 2012, 16:02

Ogólnie na otworach zwalniam dosyć mocno. Tak mi radzono, natomiast najbardziej przy plaźmie zwalniam właśnie na końcówce otworu. A powiedz mi jaką blachę tniesz na takich parametrach?


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 4445
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#15

Post napisał: 251mz » 19 lip 2012, 16:38

ja daje przy 50A predkosc 2,5m/min ciśnienie 5,5 bara balcha 2mm DC01
zródło to chińczyk wiec pewnie to 50A to nie jest prawdziwe 50A :)))

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3551
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#16

Post napisał: cnccad » 19 lip 2012, 18:03

Palnik gazowy ma to do siebie że strumień będzie zawsze równoległy do osi palnika.
W plazmie strumień też jest równoległy do osi palnika ale strumień żeby mógł ciąć będzie się delikatnie rozczepiać i w ten sposób uszkadzać krawędź materiału.
Plazma musi mieć kontakt z materiałem a łuk plazmowy po mimo strumienia , jest w stanie się ugiąć nawet i 15stopni.
Jest to spowodowane tym że tnie się prądem stałym który jest w stosunku do zmiennego jest „ciągliwy”.
I dlatego ukos plazmy jest spowodowany tym że ma taką a nie inną konstrukcję dysza która to strumień mechanicznie kształtuje w otworze jak by nie patrzeć w sumie płytkiego otworu.
Palnik gazowy ma już inna konstrukcję dyszy. Otwór jest długi i w nim się ten strumień umie ukształtować.

Zwalnianie z szybkością przy gazówce podczas zakańczania jest głównie spowodowane tym że palnik ten tnie wolno i jak w padnie w dziurę strumień tlenu lub przejeżdża przez wypływkę , potrafi zerwać tą strugę tnącą i nie nagrzać już nowej krawędzi a w przypadku również wypływki wyżłobić krawędzie ciętego materiału.
Przy acetylenie , ma to mniejszy wpływ gdyż ten gaz daje większą temperaturę.
Propan , metan już nie. One mają mniejszą temperaturę i to utrudnia znacząco nagrzanie ponownie krawędzi podczas zadanej w trakcie cięcia szybkości.

Przy cięciu np. blachy o grubości 300….1000mm palnikiem gazowym ciśnienie tlenu wacha się w granicach 9….12bar. I to natomiast powoduje to że tlen przy tym ciśnieniu nie jest w stanie mocno schłodzić ciętego materiału i potrafi wówczas przejechać z krawędzi na krawędź palnik nie zrywając strugi tlenu.
Oczywiście do takich zakresów są już inne ciśnienia gazów palnych i podtrzymujących ale o tyle wyższe że strumień tnący tlenu jest nie jest w stanie schłodzić materiału znacząco.

kol.
to 50A można łatwo sprawdzić czy jest. Poproś elektryka by Ci sprawdził kleszczami na przewodzie masowym czy je masz.
Oczywiście może prąd się wachać , co jest normalne.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 4445
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#17

Post napisał: 251mz » 19 lip 2012, 18:13

cnccad pisze:kol.
to 50A można łatwo sprawdzić czy jest. Poproś elektryka by Ci sprawdził kleszczami na przewodzie masowym czy je masz.
Oczywiście może prąd się wachać , co jest normalne.
sam jestem elektronikiem:)
wiem ,że można sprawdzić , ale w trakcie przeprowadzki do warsztatu pech chciał ,że kleszcze się złamały;)

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3551
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#18

Post napisał: cnccad » 19 lip 2012, 18:55

uuuu , to peszek i koszta :cry:

jak ja lubię przeprowadzki ... jak sobie pomyślę o nich to mnie ... :!:
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 4445
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#19

Post napisał: 251mz » 19 lip 2012, 19:00

cnccad,
apropo , kolega już po testach nowych części do trafimeta?
jestem ciekaw bo jak dobrze poszły to bym uzbroił się u kolegi:)

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3551
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#20

Post napisał: cnccad » 19 lip 2012, 19:08

nie...nie miałem czasu się za to zabrać.
Mialem włamanie na serwery , do warsztatu i mam po prostu teraz "burde....."

Ale na pewno zrobie. Materiał juz mam.
trzeba tylko obliczyć i wykonać próbna sztukę/sztuki i sprawdzić.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”