Petroholic pisze: ↑02 kwie 2019, 21:16
Frezeser pisze:Mam pewien sposób,aby zrobić płytką R0.3, tak aby promień był prostopadle do czoła, będę musiał pochylić oprawkę pod odpowiednim kątem
Pomysł dobry tylko wejść też musisz prostopadle do płaszczyzny i dobrać płytkę z
odpowiednim kątem do rowka...
Przy takich czołowych rowkach bywa problem z przycieraniem zewnętrznej powierzchni toczonego rowka przez dolną zewnętrzną część ostrza noża/płytki; jedyna w zasadzie droga przeciwdziałania to wykonanie dużego kąta przyłożenia głównego i pomocniczego (z tym, że w nożu z promieniem te kąty niejako płynnie przechodzą jeden w drugi). Obrazowo i potocznie mówiąc, "du**" noża musi mocno "uciekać", szczególnie zewnętrzna powierzchnia, a dla uzyskania maksymalnej możliwej wytrzymałości ostrza warto ją nawet czasem zaszlifować "po promieniu".
Takie przycieranie "du**" jest szczególnie problemem przy toczeniu czołowych rowków/kanałków o stosunkowo małej średnicy i szerokości, a dużej głębokości.
Nie wiem, czy obaj Koledzy mówiąc o "odpowiednim kącie" mówicie o tym kącie, o którym właśnie i ja mówię?
Z tego co widać na rysunku, może to wystąpić dla kanałka o najmniejszej średnicy (6mm). Nie musi, ponieważ kanałki nie są głębokie, 0,35mm przy szerokości 0,6mm - ale już
może.
Osobiście zupełnie nie używam noży składanych - wszystkie HSS i węglikowe szlifuję odpowiednio do potrzeb - z tego powodu nie wiem, czy istnieją wymienne płytki z promieniem R=0,3 o różnych kątach przyłożenia, mniejszych i większych.
Ale tu powinien być duży kąt przyłożenia, odpowiedni dla najmniejszego kanałka - oczywiście tym samym nożem trzeba robić wszystkie; jeżeli nóż/płytka nie będzie "przycierał" krawędzi najmniejszego, to tym bardziej nie będzie niszczył większych.
Pochylenie oprawki do przodu może to imitować, ale może tym samym spowodować pojawienie się ujemnego kąta natarcia - jeśli to nie będzie krytyczne (rodzaj materiału, warunki obróbki), to oczywiście można i tak.
Choć ja wolałbym ręcznie podszlifować/skorygować kąt czy kształt płytki (zewnętrznego kąta przyłożenia), odpowiednio do specyfiki tego zadania.