Toczenie kanałków czołowych - tokarka 2 osiowa

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
Frezeser
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 30
Rejestracja: 08 gru 2016, 10:39
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Toczenie kanałków czołowych - tokarka 2 osiowa

#1

Post napisał: Frezeser » 02 kwie 2019, 13:33

Witam
Potrzebuje zregenerować stempel na tokarce, Czy da radę wykonać kanałki które zaznaczyłem na tokarce 2 osiowej? jeśli wg to są kanałki pod toczenie, w tym rzucie od czoła nie widać tych kanałków.
Mam pewien sposób,aby zrobić płytką R0.3, tak aby promień był prostopadle do czoła, będę musiał pochylić oprawkę pod odpowiednim kątem (rys. lewy górny róg).
Proszę o pomoc, jestem początkującym także ilustrację do odpowiedzi wskazane :) .
Załączniki
Bez tytułu.png



Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Toczenie kanałków czołowych - tokarka 2 osiowa

#2

Post napisał: Petroholic » 02 kwie 2019, 21:16

Frezeser pisze:Mam pewien sposób,aby zrobić płytką R0.3, tak aby promień był prostopadle do czoła, będę musiał pochylić oprawkę pod odpowiednim kątem
Pomysł dobry tylko wejść też musisz prostopadle do płaszczyzny i dobrać płytkę z odpowiednim kątem do rowka...


pavyan
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 755
Rejestracja: 12 paź 2018, 21:36

Re: Toczenie kanałków czołowych - tokarka 2 osiowa

#3

Post napisał: pavyan » 03 kwie 2019, 09:34

Petroholic pisze:
02 kwie 2019, 21:16
Frezeser pisze:Mam pewien sposób,aby zrobić płytką R0.3, tak aby promień był prostopadle do czoła, będę musiał pochylić oprawkę pod odpowiednim kątem
Pomysł dobry tylko wejść też musisz prostopadle do płaszczyzny i dobrać płytkę z odpowiednim kątem do rowka...
Przy takich czołowych rowkach bywa problem z przycieraniem zewnętrznej powierzchni toczonego rowka przez dolną zewnętrzną część ostrza noża/płytki; jedyna w zasadzie droga przeciwdziałania to wykonanie dużego kąta przyłożenia głównego i pomocniczego (z tym, że w nożu z promieniem te kąty niejako płynnie przechodzą jeden w drugi). Obrazowo i potocznie mówiąc, "du**" noża musi mocno "uciekać", szczególnie zewnętrzna powierzchnia, a dla uzyskania maksymalnej możliwej wytrzymałości ostrza warto ją nawet czasem zaszlifować "po promieniu".
Takie przycieranie "du**" jest szczególnie problemem przy toczeniu czołowych rowków/kanałków o stosunkowo małej średnicy i szerokości, a dużej głębokości.
Nie wiem, czy obaj Koledzy mówiąc o "odpowiednim kącie" mówicie o tym kącie, o którym właśnie i ja mówię?
Z tego co widać na rysunku, może to wystąpić dla kanałka o najmniejszej średnicy (6mm). Nie musi, ponieważ kanałki nie są głębokie, 0,35mm przy szerokości 0,6mm - ale już może.
Osobiście zupełnie nie używam noży składanych - wszystkie HSS i węglikowe szlifuję odpowiednio do potrzeb - z tego powodu nie wiem, czy istnieją wymienne płytki z promieniem R=0,3 o różnych kątach przyłożenia, mniejszych i większych.
Ale tu powinien być duży kąt przyłożenia, odpowiedni dla najmniejszego kanałka - oczywiście tym samym nożem trzeba robić wszystkie; jeżeli nóż/płytka nie będzie "przycierał" krawędzi najmniejszego, to tym bardziej nie będzie niszczył większych.
Pochylenie oprawki do przodu może to imitować, ale może tym samym spowodować pojawienie się ujemnego kąta natarcia - jeśli to nie będzie krytyczne (rodzaj materiału, warunki obróbki), to oczywiście można i tak.
Choć ja wolałbym ręcznie podszlifować/skorygować kąt czy kształt płytki (zewnętrznego kąta przyłożenia), odpowiednio do specyfiki tego zadania.
Pomogłem? Kliknij, proszę :-)


Autor tematu
Frezeser
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 30
Rejestracja: 08 gru 2016, 10:39
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Toczenie kanałków czołowych - tokarka 2 osiowa

#4

Post napisał: Frezeser » 03 kwie 2019, 11:07

Ciekawe jest co piszesz pavyan, a jak graficznie by to wyglądało z tym mocowaniem noża ?


pavyan
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 755
Rejestracja: 12 paź 2018, 21:36

Re: Toczenie kanałków czołowych - tokarka 2 osiowa

#5

Post napisał: pavyan » 03 kwie 2019, 11:59

Na szybko naskrobałem, ale pochylanie noża to półśrodek, łatanina - ustawianie wtedy wysokości krawędzi skrawającej noża jest trudne, a powinna być ustawiona na osi wrzeciona.
Na pierwszym z lewej rysunku typowy nóż, typowe kąty (górny nóż - przyciera kanałek), natomiast dolny nóż pochylony - kąt natarcia ujemny, ale kąt przyłożenia wzrósł - i nóż nie będzie uszkadzał krawędzi kanałka.
Na środkowym rysunku nóż z powiększonym (podszlifowanym) kątem przyłożenia, kąt natarcia pozostał korzystny - nóż nie przyciera.
Z prawej widok kanałka od czoła - skośna strzałka pokazuje punkt, w którym nieodpowiedni nóż będzie przycierał dupką krawędź kanałka*
Można ją - tą d... :D - zaszlifować po promieniu, można powiększyć kąt przyłożenia - a także zrobić to jednocześnie. Można także zmniejszyć wysokość noża w samej części roboczej (podszlifować od dołu), przy płytkim kanałku takie lekkie osłabienie ostrza nie będzie miało znaczenia, i tak będzie zapas wytrzymałości.

*Źle to w pośpiechu narysowałem, bo dla lewych obrotów - ale zasada pozostaje ta sama.

PS: U Ciebie jest płytki kanałek i promieniowy, nie powinno być większych trudności; problemy pojawiają się dużo częściej przy kanałkach prostokątnych i względnie głębokich, np. czołowe kanałki pod małe O-ringi lub jakieś nietypowe, jeszcze głębsze.
Kanałek czołowy.pdf
(4.25 KiB) Pobrany 96 razy
Pomogłem? Kliknij, proszę :-)


Autor tematu
Frezeser
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 30
Rejestracja: 08 gru 2016, 10:39
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Toczenie kanałków czołowych - tokarka 2 osiowa

#6

Post napisał: Frezeser » 03 kwie 2019, 13:25

dzięki pavyan, z tym tyłem nie powinno być problemu przy głębokości 0.3,
gdybym miał drutówkę to bym wyciął sobie pod kanałki nóż, ale trzeba sobie radzić na inne sposoby

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”