Rosyjska tokarka TB-6 TW-6 do garażu

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
wrzoso
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 11 kwie 2016, 23:22
Lokalizacja: Warszawa

Rosyjska tokarka TB-6 TW-6 do garażu

#1

Post napisał: wrzoso » 04 cze 2016, 18:16

Witajcie,

Mierzę się z zakupem tokarki w celu dorabiania drobiazgów do zabytkowych motocykli, niewielkich narzędzi, śrubek itd. Koncentrowałem swoje poszukiwania na tsb-16.
Jednak przypadkiem wpadłem na tokarkę rosyjską TW-6 bardzo kompaktowa zadbana.
Nie widzę zbyt wielu informacji w sieci o tej maszynie. Interesuje mnie jakość jej wykonania, możliwości w stosunku do tsb-16, czy może toczyć gwinty calowe czy wymaga kół zmianowych? Maszyna jest ładna, na łożu na całej długości widać ślady fabrycznej obróbki wydaje się dosyć ciekawa zastanawiam się czy wydatek rzędu 3-3,5 tys zł byłby uzasadniony czy z kolei lepiej byłoby szukać innej maszyny? Z usterek zauważyłem, że ma uszkodzoną listwę zębatą i posuw wzdłużny nieco szarpie.

Dodaję poglądowe zdjęcie, nie jest to egzemplarz który planuję kupić - nie posiadam zdjęć
Obrazek



Tagi:

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11624
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#2

Post napisał: RomanJ4 » 04 cze 2016, 23:33

pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2269
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

#3

Post napisał: rc36 » 05 cze 2016, 08:14

Widać że ta ruska tokarka jest sporo lepsza od tsb 16, ma we wrzecienniku skrzynkę prędkości, a posuwy realizowane są wałkiem napędowym, ale do gwintów potrzebne są koła zmianowe, jeśli nie ma ich w zestawie z tokarką to będzie problem. Należy też pamiętać że na rynku wtórnym nie ma do tej tokarki żadnych części i w przypadku jakieś awarii będziesz musiał sprowadzać części z rosji, ja bym chyba nie ryzykował.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11624
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#4

Post napisał: RomanJ4 » 05 cze 2016, 10:43

rc36 pisze:w przypadku jakieś awarii
Do wielu maszyn koła i tak dorobić lub importować trzeba (nawet do popularnych Mini-Lathe) a mniemam, że obawy są trochę na wyrost, bo o wiele lepsza niż chińszczyzny solidność wykonania tej maszynki pozwoli na długą bezawaryjną amatorską pracę (sam bym ja kupił, ale już mam inną).
Znalazłem jeszcze oryginalną szczegółową DTR (plik .djvu można otworzyć wtyczką progr. "DjVu Viewer" http://www.programypc.pl/djvu;-;przegla ... ,1798.html )
http://www.hobbycnc.ru/docs/tb6.djvu ( http://www.chipmaker.ru/topic/7064/ ) (w razie czego służę plikiem)
z rysunkami kół zębatych, zamka, ślimacznicy suportu, i wałków, a myślę ze w opisie znajdzie kolega wartości zębów kół gitary, bodaj str. 14-15 oryg.
pozdrawiam,
Roman


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3099
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#5

Post napisał: dance1 » 05 cze 2016, 19:05

jak w dobrym stanie to za 3k długo bym się nie zastanawiał, b.fajna baza pod cnc, o części bym się specjalnie nie martwił, czego nie kupisz to dorobisz, zresztą co tam ma się sypać. :wink:
I don't like principles, I prefer prejudices


Autor tematu
wrzoso
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 11 kwie 2016, 23:22
Lokalizacja: Warszawa

#6

Post napisał: wrzoso » 06 cze 2016, 12:46

Udało mi się ostatecznie znaleźć nieco więcej informacji niż w DTRce. Najbardziej byłem zmartwiony ilością gwintów jakie można toczyć nie posiadając kół zmianowych wg. DTR są to tylko 3 gwinty metryczne dostępne w skrzynce posuwów. Co ciekawe Rosjanie mają chyba podobny problem z tą tokarką i zgromadzili pokaźną ilość informacji - widzę, że są dane o kołach pozwalających toczyć gwinty o skoku do 5mm i posty o budowie nowej gitary. Dla potrzebujących w przyszłości podaję linka do ich skarbnicy wiedzy o tej maszynie http://www.chipmaker.ru/topic/132785/
Z tego co rozumiem to tokarka występowała nawet z przystawką do drobnych robót frezerskich, może udałoby się ją za granicą znaleźć. Ciągle się jeszcze zastanawiam, dostępność części może być utrudniona ale jednak coś znaleźć się tam da, wiele jest wzajemnie wymiennych z TW-4, zresztą mieszkam przy wschodniej granicy, może zaryzykuje.

Awatar użytkownika

rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2269
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

#7

Post napisał: rc36 » 06 cze 2016, 15:22

wrzoso pisze:Najbardziej byłem zmartwiony ilością gwintów jakie można toczyć nie posiadając kół zmianowych
Nie posiadając kół zmianowych nie wytoczysz żadnego gwintu, ale jeśli owe koła posiadają typowy moduł zęba to można tanio kupić półprodukty i samemu wytoczyć na potrzebny wymiar.

Obrazek


karabu
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 9
Rejestracja: 25 lut 2016, 19:36
Lokalizacja: Przemyśl

#8

Post napisał: karabu » 07 cze 2016, 19:57

Kolego wrzoso. Ja kupowałem koła zmianowe do swojej rosyjskiej TB-16 u jednego z forumowiczów na rosyjskim forum. za cały komplet 10 kół dałem 85$ Przesyłka jest droga 25$
Ale możesz również śledzić na ich stronie
http://www.chipmaker.ru/index.php?app=auction&cat=20 Ma nawet wystawione ale tylko do TB-4 i Tb 16. Możesz go zapytać. On je solidnie dorabia.
Nie wiem czy mogę tu wkleić linka.więc wyśle Ci na PW i numer tel do niego.Musisz trochę ,,gawarit pa ruski :grin: ,,


Autor tematu
wrzoso
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 11 kwie 2016, 23:22
Lokalizacja: Warszawa

#9

Post napisał: wrzoso » 07 cze 2016, 23:33

Dzięki za informację, skorzystam, jestem obecnie na etapie weryfikacji cen by mieć orientację co mnie czeka. Gość do którego napisałem jest z Charkowa, z tego co rozumiem to TB-6,4 i 7 to w zasadzie takie same maszyny i wiele części jest podobnych nawet w DTR od TW-6 listwa zębata, która mnie interesuje ma oznaczenie części TW-4,ale potwierdzę to jeszcze z Ukraińcami.

Koła mają moduł 1,25 zarówno na listwie jaki i w gitarze, najlepiej chyba sprowadzić.
http://www.chipmaker.ru/topic/103850/
Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”