Tokarka SAM

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
Atrix
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 17
Posty: 55
Rejestracja: 25 maja 2015, 22:47
Lokalizacja: Polska

Tokarka SAM

#1

Post napisał: Atrix » 09 paź 2015, 20:32

Witam.
Wieczorami takie cudo techniki stworzyłem. Z założenia ma toczyć drewno plus metal.
Imak nożowy z podstawą jest odkręcany i montuje się sanki do kopiału i można toczyć elementy drewniane.
Wrzeciennik jest tymczasowy.
Załączniki
1.JPG
2.JPG
3.JPG



Tagi:

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#2

Post napisał: clipper7 » 12 paź 2015, 10:19

Atrix pisze:Wrzeciennik jest tymczasowy.
Wg. mnie, wrzeciennik pasuje do tej konstrukcji, jeżeli jest w dobrym stanie (luzy). Osobiście nie lubię łańcuchów, zamieniłbym na pasek. Pomysłowy konik, można tylko drobić mocowanie na stożek, umożliwi to np. wiercenie i inne typowe operacje. Można coś pokombinować z przedłużkami cylindrycznymi z wew. stożkiem MK. W wolnej chwili trochę szlifowania i malowania w celach estetycznych i już :lol:
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


Autor tematu
Atrix
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 17
Posty: 55
Rejestracja: 25 maja 2015, 22:47
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: Atrix » 12 paź 2015, 18:23

clipper7 pisze:
Atrix pisze:Wrzeciennik jest tymczasowy.
Wg. mnie, wrzeciennik pasuje do tej konstrukcji, jeżeli jest w dobrym stanie (luzy). Osobiście nie lubię łańcuchów, zamieniłbym na pasek. Pomysłowy konik, można tylko drobić mocowanie na stożek, umożliwi to np. wiercenie i inne typowe operacje. Można coś pokombinować z przedłużkami cylindrycznymi z wew. stożkiem MK. W wolnej chwili trochę szlifowania i malowania w celach estetycznych i już :lol:
Wrzeciennik jest nie przelotowy, dlatego jest tymczasowo. Nowy będzie na łożyskach stożkowych i właśnie przelotowy. Konik dostanie oprawę do mocowania narzędzi ( kieł, wiertła itd ). Muszę przeciąć nakrętkę konika od strony imaka i zrobić zacisk roboczy. Trzeba dołożyć jeszcze patelnię na wióry. Muszę jeszcze wyeliminować małe drgania konstrukcji, szczególnie jak pójdzie większy wiór. Metale dobrze skrawające się ( aluminium, żeliwo, mosiądz ) idą ładnie. Oczywiście że wszystko zostanie pomalowane :mrgreen:
Mała próba toczenia w aluminium na fotkach.
pzdr
Załączniki
1.JPG
2.JPG


dawca87
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 260
Rejestracja: 15 mar 2010, 21:38
Lokalizacja: Osw wlkp

#4

Post napisał: dawca87 » 12 paź 2015, 20:17

Ja naprade się nie czepiam. Gratuluje pomysłowości i samozaparcia. Ale jedno pytanie... Po co? Przysiedzisz nad tym nastepne 50h i i tak nie dogonisz marketówki. Jedyna samoróbka ktora miała jakikolwiek sens była mikiego ale to tylko wyjątek potwierdzający regułę.


Autor tematu
Atrix
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 17
Posty: 55
Rejestracja: 25 maja 2015, 22:47
Lokalizacja: Polska

#5

Post napisał: Atrix » 13 paź 2015, 09:12

dawca87 pisze:Ja naprade się nie czepiam. Gratuluje pomysłowości i samozaparcia. Ale jedno pytanie... Po co? Przysiedzisz nad tym nastepne 50h i i tak nie dogonisz marketówki. Jedyna samoróbka ktora miała jakikolwiek sens była mikiego ale to tylko wyjątek potwierdzający regułę.
Na temat wyrobów z marketu mam wyrobiona opinie :mrgreen: Zamiast wydać 3 czy 4k wolę się pobawić i mieć radochę. No i wydać 1/5 całej sumy. Jeżeli nastawiał bym się na jakieś usługi tokarskie, to kupił bym tokarkę i nie marketówkę. Mnie jest potrzebny sprzęt do wytoczenia tulejki, wałka( z dokładnością do 1 mera :mrgreen: ), i dlatego pomysł zrobienia samoróbki. Ot cała filozofia. A na składnicach złomu cuda idzie znaleźć. :mrgreen:
Podaj linka do tej samoróbki " Mikiego'
pzdr


edenlubawa
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 116
Rejestracja: 23 sie 2015, 10:58
Lokalizacja: Lubawa

#6

Post napisał: edenlubawa » 13 paź 2015, 12:59

Podaj linka do tej samoróbki " Mikiego'
Tokarka Mikiego https://www.cnc.info.pl/topics56/tokark ... t37283.htm

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#7

Post napisał: clipper7 » 13 paź 2015, 14:31

dawca87 pisze: Ale jedno pytanie... Po co?
Zrobienie takiego sprzętu daje dużo satysfakcji, to raz. Można dopasować wymiary konstrukcji do swoich potrzeb/możliwości. Poza tym, dlaczego nie ?
Wynikami toczenia w Al (a nie jest to najłatwiejszy materiał) jestem pozytywnie zaskoczony, nigdy nie spodziewałbym się tak dobrego efektu :shock: Gratuluję !
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ

Awatar użytkownika

panzmiasta
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 788
Rejestracja: 17 gru 2011, 18:13
Lokalizacja: MALBORK

#8

Post napisał: panzmiasta » 15 paź 2015, 09:07

Atrix pisze:. A na składnicach złomu cuda idzie znaleźć. :mrgreen:

pzdr


No to jakoś nie widać , konstrukcja jest strasznie wiotka i dlatego będzie wpadać w wibracje , tak jak kolega pisał wrzeciennik pasuje do reszty , brak skali na pokrętłach sugeruję że na tym sprzęcie toczy się na oko . Wiesz z Twoją tokarką to tak jak byś na forum tuningu silników kolesiom od podtlenków i turbo pisał - a ja w maluchu przewierciłem dyszę pod kątem i wyciągam 5km/h więcej . Jak byś się sprężył to idzie kupić leciwy sprzęt do 1000zł i już masz sztywność i jakość toczenia 10x lepiej niż teraz .
Fajnie sobie samemu coś zrobić lecz ta konstrukcja jest nie do końca zrobiona z "technicznie poprawnymi przemyśleniami " . Mam nadzieję że nie obraziłem w żadnym zdaniu , nie było to moim zamierzeniem ale zakładając temat trzeba się nastawiać też na zdania krytyki nie koniecznie pozytywnej .
perfekcyjna B. S. , OUS 1 - Oświęcim 1066/72r; Pozdrawiam


ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 937
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

#9

Post napisał: ak47 » 15 paź 2015, 12:50

Z tą dokładnością do metra to się jeszcze kolega zdziwi jak przyjdzie toczyć ze 2 - 3 takie same elementy. Niby wyjdzie ale szybko się okaże że "to by mogło być ciaśniej ,a to trochę za krótkie wyszło". Mimo to gratuluję, masa ludzi robi sobie frezarki (co prawda CNC ale jednak),, mają podobną sztywność co i ta tokarka a jakiś tam detal się zrobi bez chodzenia po ludziach i proszenia się.

Awatar użytkownika

pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

#10

Post napisał: pioterek » 15 paź 2015, 19:25

Pomysł fajny, znaleziska ze złomu trafnie dopasowąne do potrzeb i możliwości. Ja tu nie widzę do czego się czepiać, a nawet jest rewelecyjne rozwiązanie śruba pociągowa w osi prowadnic - co to daje - zapewne brak przekaszania "suportu" i co za tym idzie lżejszy posów wzdłużny. Tylko osłonić tą śrubę by może się udało przed opiłkami.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”