Po zakupie - TUE 35

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

grzes_rupinski1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 566
Rejestracja: 23 gru 2009, 17:11
Lokalizacja: Ostrołęka

#751

Post napisał: grzes_rupinski1 » 15 wrz 2013, 09:15

Nie wiem jak w ty modelu ale u mnie jak się suport poprzeczny przestawi to da się wyjąć. Trzeba próbować w różnych miejscach .


„Denerwować się to mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych.”
- Ernest Hemingway

Tagi:

Awatar użytkownika

Autor tematu
Mat3ys
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 297
Posty: 1911
Rejestracja: 26 lis 2011, 18:44
Lokalizacja: Toruń

#752

Post napisał: Mat3ys » 15 wrz 2013, 09:34

Szybki zabieg już wykonany :mrgreen: Trzeba było jak pisał kol Bydgost któremu serdecznie dziękuje wyjąć klin do kasowania luzu, odkręcić z góry nakrętkę śruby trapezowej i wyjechać suportem. Dopiero wtedy można swobodnie od dołu wyjąć śruby inaczej się nie da.

Jutro będę szukał śrub jak nigdzie nie uda się kupić to przerobie zwykłe 8,8.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Mat3ys
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 297
Posty: 1911
Rejestracja: 26 lis 2011, 18:44
Lokalizacja: Toruń

#753

Post napisał: Mat3ys » 16 wrz 2013, 19:52

Śrub teowych nie dostałem więc dałem zwykłe 8,8 nie obracają się w rowku więc jest dobrze. Druga sprawa odkręciłem dziś tarcze zabierakową ... Było ciężko ale poszło. Bicie wrzeciona 0,01. W obecnym uchwycie jedna szczęka mi się równo nie schodzi z pozostałymi dwiema i trzeba by je przeszlifować lecz do zamontowania czeka drugi prawie nowy uchwyt 200. Niestety jest mocowany na 3 śruby więc nie pasuje mi bezpośrednio na tarcze zabierakową. Do tokarki dostałem inną tarczę właśnie na 3 śruby i pasowała by po lekkich przeróbkach otworów mocujących niestety okazało się, że nie jest od TUE bo ma większą średnicę otworu z gwintem. Także pozostaje mi dorobić flansz pomiędzy tarcze zabierkową a uchwyt tylko czy ktoś by poratował mnie dwoma kawałkami stali ? Potrzebuje dokładnie dwa kawałki minimum 210mm średnicy (może być więcej byle weszło by mi nad łoże) i 30mm grubości (też może być więcej to sobie obrobię w miarę potrzeby). Może ktoś ma jakiś odpad bądź odetnie mi kawałek ? Oczywiście nie chcę prezentów zapłacę. Nie mam gdzie dostać takiego kawałka a tak dużych średnic nie obrabiam co by większą ilość kupować. Także jakby ktoś miał to proszę o kontakt.

https://www.cnc.info.pl/topics17/kupie- ... htm#365010

Pozdrawiam.


ostanislaw
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 10
Posty: 113
Rejestracja: 20 sty 2008, 19:36
Lokalizacja: Legnica

#754

Post napisał: ostanislaw » 29 gru 2014, 21:13

Panowie pozwolę się dołączyć do istniejącego tematu i go reaktywować. Nabyłem właśnie TUE35, Tokarka jest w stanie "Do kapitalnego remontu".
Chcę zasięgnąć porady w jednej konkretnej sprawie.
Po włożeniu kła do tulei konika okazało się że oś konika jest niżej ok 7mm od osi wrzeciona. Przede wszystkim podjadę do gościa który mi to sprzedał. Ma jeszcze trzy tokarki to może uda mi się dobrać lepiej pasujący.
Jeżeli jednak nie da się wymienić to jakie są opcje renowacji. Czy ktoś to może robił?
Pozdrawiam
ostanislaw

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 39
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#755

Post napisał: RomanJ4 » 30 gru 2014, 01:45

Korpus konika składa się z dwu części Spodniej leżącej na pryzmach i górnej mogacej się przesuwać po spodniej w kierunku poprzecznym(do toczenia długich stożków w kłach)

Obrazek

analogicznie jak w małych tokarkach poniżej, wystarczy dać w środek przekładkę odp grubości(w czasie pracy będzie i tak ściśnięta dokręconymi oboma częściami konika)
Obrazek Obrazek Obrazek

bo dorabianie nowej dolnej płyty lub dawanie podkładek w gniazdach na pryzmy łoża jest trudne do wykonania.
pozdrawiam,
Roman


ostanislaw
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 10
Posty: 113
Rejestracja: 20 sty 2008, 19:36
Lokalizacja: Legnica

#756

Post napisał: ostanislaw » 30 gru 2014, 18:48

To nie jest takie proste bo po pierwsze, podkładki będą grubsze od prowadzenia poprzecznego(wysokość ok 6mm), a po drugie są dwie śruby po bokach które przesuwają konik w bok (dla stożków)lub ustalają w osi. Jak wynika z rysunku nakrętki tych śrub tworzą jedną całość z dolną częścią konia i nie będą "strzelały" w otwory zewnętrzne w części górnej.
Chyba jednak prościej byłoby zrobić podkładki na pryzmach ale nie wiem jak to będzie współpracować stal-żeliwo. Ale konik jest przesuwany bez obciążenia a pracuje tylko statycznie po dociśnięciu do łoża.
Pozdrawiam
ostanislaw

Awatar użytkownika

rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2264
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

#757

Post napisał: rc36 » 30 gru 2014, 19:01

ostanislaw pisze:Chyba jednak prościej byłoby zrobić podkładki na pryzmach ale nie wiem jak to będzie współpracować stal-żeliwo. Ale konik jest przesuwany bez obciążenia a pracuje tylko statycznie po dociśnięciu do łoża.
Jak masz zamiar połączyć te mosiężne blachy z pryzmą, klej czy jakiś inny sposób?


ostanislaw
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 10
Posty: 113
Rejestracja: 20 sty 2008, 19:36
Lokalizacja: Legnica

#758

Post napisał: ostanislaw » 30 gru 2014, 19:14

Myślę że na pryzmę trapezową, kątownik zimnogięty i blachy regulujące wysokość można ze sobą znitować, nie łączyć z podstawą konika tylko konikiem docisnąć do łoża. Podobnie prowadnicę płaską dopasować wysokość podkładki i docisnąć konikiem do łoża. Dla wygody można zrobić na krawędzi konika kołnierze w podkładkach aby konik przy przesuwaniu zabierał ze sobą podkładki.
Wiem że to partyzantka ale liczę na to że znajdę u gościa konik lepiej pasujący. Jeżeli różnica będzie wynosiła nie więcej niż 1mm można zrobić tak jak radził Roman.
Pozdrawiam
ostanislaw

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 39
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#759

Post napisał: RomanJ4 » 30 gru 2014, 21:52

podkładki będą grubsze od prowadzenia poprzecznego(wysokość ok 6mm), a po drugie są dwie śruby po bokach które przesuwają konik w bok (dla stożków)lub ustalają w osi. Jak wynika z rysunku nakrętki tych śrub tworzą jedną całość z dolną częścią konia i nie będą "strzelały" w otwory zewnętrzne w części górnej.
A rozebrałeś może te połówki korpusu konika, bo dobrze byłoby obejrzeć fotki? Może można byłoby jednak coś wykombinować...
ostanislaw pisze: podkładki na pryzmach ale nie wiem jak to będzie współpracować stal-żeliwo.
Jeśli już, to zamiast trudnych do wykonania odp. gr. kątowników nie lepiej byłoby przykleić do ścian wrębów korpusu konika (wrębów na pryzmy łoża) dwóch tej grubości frezowanych czy szlifowanych płaskowników z brązu czy nawet mosiądzu, miejscami dla wzmocnienia nawet przykręconych do korpusu wpuszczanymi w nie wkrętami?
Myślę też, że dałoby się zrobić te płaskowniki przykręcane np z walcowanej(czyli równej grubości) blachy o mniejszej niż potrzebna, typowej handlowej grubości, plus między nie a korpus cienkie stalowe czy inne blaszki regulacyjne, dające razem pożądany wymiar, a ułatwiające ewentualną korekcję wysokości.
W każdym razie jakiś pomysły na rozwiązanie są, trzeba tylko na chłodno przekalkulować który jest optymalny i możliwy do wykonania..
ostanislaw pisze: Dla wygody można zrobić na krawędzi konika kołnierze w podkładkach aby konik przy przesuwaniu zabierał ze sobą podkładki.
wystarczyłyby nawet przykręcane zgarniacze jak przy suporcie..
pozdrawiam,
Roman


ostanislaw
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 10
Posty: 113
Rejestracja: 20 sty 2008, 19:36
Lokalizacja: Legnica

#760

Post napisał: ostanislaw » 31 gru 2014, 08:12

Konika jeszcze nie rozbierałem bo jak pisałem najpierw chcę go wymienić.
Pozdrawiam
ostanislaw

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”