NRD-dowska tokarka (nakładka tokarska) ZDB 250/1

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
antekboodzik
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 17
Posty: 23
Rejestracja: 21 mar 2011, 17:57
Lokalizacja: koszalin

NRD-dowska tokarka (nakładka tokarska) ZDB 250/1

#1

Post napisał: antekboodzik » 21 mar 2011, 20:09

Witam,
ostatnio nabyłem na starociach taką oto tokareczkę, napędzaną wiertarką (jej nie dostałem):

Obrazek

Nakładka jest kompletna (poza wspomnianą wiertarką), nie skorodowana, zakonserwowana smarem. Kieł obraca się równo, z lekkim, równomiernym oporem.
Nadaje sie do czegokolwiek? Chciałbym ją uruchomić i spróbować pobawić się nią. Nie wiem jaką wiertarką ją napędzać, wolałbym, żeby było to coś o względnie niedużej mocy. Może da się jakiś silniczek wstawić w tę obejmę na wiertarkę? Albo jakąś pasującą do średnicy mini-szlifierkę?
Bardzo dziękuje za wszelką pomoc.



Tagi:


pabloid
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1031
Rejestracja: 19 paź 2010, 18:53
Lokalizacja: ~ Kraków

#2

Post napisał: pabloid » 21 mar 2011, 20:21

Jak widać, o wyborze wiertarki decyduje to czy posiada cylindryczny kołnierz z przodu i jego średnica odpowiadająca średnicy tej tulei zaciskowej w tokarce. Ot i wszystko! :roll:
Maciupka jest, więc w praktyce to byle czym co troche większe jest od silnika gramofonu można ja napędzić :mrgreen: Mocowanie silnika: kawałęk rury średnicy odpowiadającej tulei, przyspawanej do kawałka blachy, którą do czoła silnika przykręcić musisz. Jeszcze zabierak tylko jakiś trzeba, chocby trójząb najprostszy na osi silnika zastosować i już :wink:
Ostatnio zmieniony 21 mar 2011, 20:32 przez pabloid, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

MarekSCO
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 138
Rejestracja: 06 sty 2009, 21:33
Lokalizacja: Żołynia

#3

Post napisał: MarekSCO » 21 mar 2011, 20:26

A nie myślałeś o zastosowaniu tutaj wiertarki ?
Podejrzewam, że typowa "celma" do przystawek...
Np taka jak tutaj:
http://allegro.pl/wiertarka-celma-prcr- ... 70150.html
powinna pasować.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 11624
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#4

Post napisał: RomanJ4 » 21 mar 2011, 20:31

Praktycznie to jedynie w drewnie sobie możesz kolego tym przyrządem potoczyć. A wiertarkę mocowano w tym przyrządzie dlatego, że był to i silnik i ułożyskowane wrzeciono i uchwyt w jednym.
pozdrawiam,
Roman


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#5

Post napisał: IMPULS3 » 21 mar 2011, 20:44

Bo to jest tokarka do drewna.
Zamontuj silnik indukcyjny, będzie cicho podczas pracy bo wiertarka trochę chalasuje.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 11624
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#6

Post napisał: RomanJ4 » 21 mar 2011, 21:06

IMPULS3 pisze:Bo to jest tokarka do drewna.
zgadza sie, choć można długim nożem (z rękojeścią) toczyć również metal. Tak toczyli i jeszcze czasem toczą zegarmistrze, choć co prawda na fikuśniejszych tokarkach.


Obrazek
Obrazek
pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#7

Post napisał: clipper7 » 21 mar 2011, 22:12

antekboodzik pisze:Nadaje sie do czegokolwiek?
To bardzo fajna tokareczka do drewna. Służy do toczenia przedmiotów z drewna za pomocą dłuta opartego na podpórce. Tarcza służy do toczenia płaskich przedmiotów o dużej średnicy, np. talerzy, mis itp. Nie jestem pewien, czy przedmiot w dolnej lewej strony jest zabierakiem, ale chyba brakuje zabieraka o małej średnicy. Sprawdź w DTR. Łatwo dorobisz odpowiedni zabierak, to kawałek rurki z ząbkami, możesz użyć stępionej koronki do drewna. Bardzo dobrze, że masz chyba komplet wyposażenia i DTR. To się rzadko zdarza.
Nie spodziewaj się po niej cudów, ale do okazjonalnego toczenia jednostkowych przedmiotów nadaje się zupełnie dobrze. Napęd stanowi zwykła wiertarka z kołnierzem Euro 43 mm, nie warto kombinować z innymi silnikami (np. frezarka ręczna górnowrzecionowa też ma taki kołnierz, ale zdecydowanie za wysokie obroty). Polecam stopery do uszu.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#8

Post napisał: BYDGOST » 22 mar 2011, 00:54

Bawiłem się kiedyś czymś takim z tym, że to jest polska przystawka do Celmy. Gdy nie ma się nic innego to może być. Wiertarka mocno hałasuje i warto pomyśleć o innym napędzie jak sugerują powyżej koledzy. Kiedyś w sklepach były małe wrzecionka o wymiarze końcówki wiertarki i w sam raz to się nadaje do napędzania tej przystawki. Wystarczy dołożyć silnik z odpowiednim kołem pasowym. Zdjęcie tego wrzeciona zamieściłem tu:
https://www.cnc.info.pl/topics58/tokark ... htm#119956
Nie jest skomplikowane i można dorobić sobie takie samemu. Gwint to 1/2" 20zw./1" pod uchwyt wiertarki Celmy, ale można wykonać pod swoje potrzeby inny.
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#9

Post napisał: clipper7 » 22 mar 2011, 08:31

BYDGOST pisze: Wiertarka mocno hałasuje i warto pomyśleć o innym napędzie
To prawda, ale moim zdaniem, na początek, warto pobawić się tym sprzętem "tak jak jest", bez zbytnich inwestycji. Jeżeli przypadnie do gustu, to można pomyśleć o ulepszeniach.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


Autor tematu
antekboodzik
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 17
Posty: 23
Rejestracja: 21 mar 2011, 17:57
Lokalizacja: koszalin

#10

Post napisał: antekboodzik » 22 mar 2011, 09:49

Dziękuję uprzejmię, sugestie każdego z Was są dla mnie interesujące.

W istocie, zamierzam bawić się tylko w drewnie. Spławiki i figurki szachowe to będzie fajna zabawa :)

Jest zabierak, jeżeli to ten kolczasty element z dość zagadkową śrubencją pasującą do niego:

Obrazek
niezła fota w słońcu poranka :)

Faktycznie, moja wiertarka ma idealnie pasujący kołnierz (tylko za szerokie wrzeciono, trzeba będzie pewnie odkręcić). Że tez od razu nie pomyślałem. Problem jest jednak taki, że moja wiertarka (750W) jest prawie tak duża, jak ta tokarka...

Zakup Celmy rozważę, spodobała mi się, tylko na razie nie chcę szastać kasą.

Widziałem taką nasadkę udarową, wydała mi się nieprzydatna, będę musiał poszukać znowu.
Zamontuj silnik indukcyjny, będzie cicho podczas pracy bo wiertarka trochę chalasuje.
Jaki model? Z silnikiem krokowym wymagającym sterowania mogę mieć problem. Myślałem nad silniczkiem o średnicy 40 mm, który mógłbym osadzić w uchwycie, np takim:
http://allegro.pl/silnik-pradu-stalego- ... 02013.html
Może jakiś inny, np jak do skutera, też by się nadał?

A jaką tokarkę ma ten facet na zdjęciach? Czy dobrze widzę, że ona ma napęd "ręczny"?

Edit: Zeskanuje tę instrukcję i zamieszczę, może będzie przydatna.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”